Ázia - informácie

Náboženstvá v Číne

E-mail Tlačiť PDF
(3 hlasovaní, Priemerná známka: 3.67 )

Správy o pôvodnom čínskom náboženstve sa zachovali v knihe spevov Ši-king a v najstaršej knihe čínskych dejín Šu-king. Najstaršie náboženstvo Číňanov bola viera v jedného Boha. Najvyššiu bytosť nazývali kočovní Číňania Śang-Ti čiže Najvyšší Pán alebo jednoducho Ti - Pán, Vládca. Uznával sa teda podľa všetkého osobný Boh, najvyššia bytosť nad všetkým. Usadlí Číňania, ktorí sa zaoberali roľníctvom neskôr nazývali najvyššiu bytosť Hoang-Tien - najvyššie Nebo, alebo jednoducho Tien - Nebo. Niekedy preto možno nájsť výraz Hoang-Tien-šang-ti, čiže Zvrchovaný pán najvyššieho neba. Pritom pojmy Vládca a Nebo sa dokonale kryjú.

 

Čína - stručné dejiny

E-mail Tlačiť PDF
(4 hlasovaní, Priemerná známka: 3.50 )

Čína patrí k najväčším krajinám na svete a má niekoľko tisícročnú históriu, bohatú kultúrnu minulosť a rôznorodú filozofickú i náboženskú tradíciu. Táto Ríša stredu (Zhong-guo) zaujímala kvôli svojej rozlohe a obrovskému počtu obyvateľstva vždy mimoriadne postavenie medzi krajinami a národmi sveta, aj keď Čína musela vo svojej dlhej histórii pod vládou etnicky rozdielnych dynastií a rozličných ideológií zažiť lesk i biedu.

 

Čína - krajina na prelome

E-mail Tlačiť PDF
(2 hlasovaní, Priemerná známka: 4.00 )

Čínska ľudová republika sa nachádza po vyše 50 rokoch komunizmu v dramatickej prelomovej fáze. Predovšetkým razantný rozvoj hospodárstva spôsobuje a neustále vyvoláva prevratné zmeny v celej spoločenskej štruktúre štátu. Staré hodnoty sú zničené, nové ešte neexistujú. Vyplniť vzniknuté morálne vákuum je - podľa mienky niektorých pozorovateľov - veľkou šancou pre katolícku Cirkev, ktorá dnes viac ako kedykoľvek v histórii požíva v Číne nevídaný rešpekt.

 

Čína - základné informácie

E-mail Tlačiť PDF
(4 hlasovaní, Priemerná známka: 4.25 )

Cina

Čína, dlhý tvar Čínska ľudová republika, je rozlohou najväčší štát východnej Ázie a štvrtý najväčší na svete. Čína leží vo východnej Ázii. Jej juhovvýchodnú hranicu obmýva Žlté, Východočínske a Juhočínske more. Susedí s Vietnamom, Laosom, Mjanmarskom, Indiou, Bhutánom, Nepálom, Afganistanom, Tadžikistanom, Kirgizskom, Kazachstanom, Mongolskom, Ruskom a Kórejskou ľudovodemokratickou republikou. K Číne patria ostrovy Taiwan, Hainan a Xianggang (Hong-kong) a mnoho drobných ostrovov.

 

 


Ázia

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

RSS Nové články z tejto stránky

feed-image RSS článkov z misie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie