Hlavná stránka Aktuality Aktuality z portálu Misie.sk Stavba nemocnice spojila Južný Sudán a Slovensko

Stavba nemocnice spojila Južný Sudán a Slovensko

E-mail Tlačiť PDF
(3 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

web_quo_vadis_don_mathew1Don Mathew, saleziánsky kňaz pochádzajúci z Indie a pôsobiaci v Južnom Sudáne navštívil Slovensko. Vo Viedni, kde priletel 6. marca, ho privítal delegát pre misie na Slovensku don Peter Kuchár SDB. Na nasledujúci deň odcestovali spoločne na východ Slovenska.
Navštívili saleziánskych novicov v Poprade a v ten istý deň sa stretli aj s viacerými ľuďmi z farnosti Ražňany. Počas ďalších dní ich privítali v saleziánskom stredisku a rómskej osade Poštárka v Bardejove a taktiež v stredisku v Prešove. Na týchto miestach sa konala s donom Mathewom prezentácia a beseda.

Počas nej predstavil život v novovzniknutom štáte Južnom Sudáne. Venoval sa najmä oblasti vzdelávania, poľnohospodárstva a riešenia problematiky práv žien, ktoré sú pre novovzniknutý štát prioritami. Taktiež nezabudol ani na oblasť zdravotníctva a konkrétne poukázal na výstavbu nemocnice v meste Maridi, na ktorú je zamerané aj tohtoročné celoslovenské podujatie organizácie Savio s názvom Tehlička pre Južný Sudán.
Po návrate do Bratislavy sa stretol s projektovými manažérmi a s vedením organizácie Savio, aby sa spoločne dohodli na ďalšej spolupráci týkajúcej sa projektov zameraných na spomínané oblasti a priority riešenia v Južnom Sudáne. Taktiež poskytol aj rozhovor viacerým médiám.

jurajdon_mathew0

V Bratislave sa okrem svätej omše a prezentácie v saleziánskom kostole Panny Márie Pomocnice na Miletičovej ulici stretol s mnohými ľuďmi v dome Quo Vadis. Tam sa konal tzv. Juhosudánsky večer, na ktorom nechýbal časový priestor na kladenie otázok a na individuálne rozhovory s donom Mathewom, taktiež s dvoma misijnými dobrovoľníkmi z Južného Sudánu, a to Marekom Zibalom - učiteľom a Zuzkou Havlíkovou - lekárkou. Počas workshopov mohli účastníci ochutnať juhosudánske jedlo, odfotiť sa v juhosudánskom oblečení, zahrať si na afrických hudobných nástrojoch alebo si zakúpiť rôzne náramky, suveníry a podobne.
Don Mathew svoju návštevu Slovenska ukončil dňa 13. marca slovami: „Počas návštev som videl, že ľudia na Slovensku nie sú bohatí, ale aj napriek tomu sú veľmi štedrí. Ďakujem Vám všetkým za Vašu štedrosť a veľkodušnosť a za to, že pomáhate ľuďom v Južnom Sudáne.“

Share/Save/Bookmark
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 
Autor tohto článku: SAVIO, o.z. už nemá viac článkov okrem tohoto jediného.Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Aktuality

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie