Hlavná stránka Afrika Madagaskar SVD na Madagaskare

SVD na Madagaskare

E-mail Tlačiť PDF
(3 hlasovaní, Priemerná známka: 3.67 )

DievcataPrví misionári na Madagaskare boli jezuiti, ktorí tam pracovali od roku 1613. Neskôr vykonávali misijnú činnosť lazaristi. Členovia Spoločnosti Božieho Slova tu začali svoju činnosť až koncom minulého storočia. Oficiálny dátum začatia činnosti je 7. október 1990 na sviatok Ružencovej Panny Márie. V roku 1994 tu bola zriadená prvá régia (Madagaskar region SVD).

Prvý misijný dom bol postavený v meste Maranjary, ktoré má 560 000 obyvateľov a je sídlom biskupa. Počet katolíkov v tomto meste je len niečo vyše 10% obyvateľstva. Väčšinu tvoria protestanti, anglikáni, Jehovovi svedkovia a mohamedáni. Mnohí ešte stále vyznávajú pôvodné náboženstvo (animizmus).

V madagaskarskej régii pracuje 20 členov Spoločnosti Božieho Slova. Z toho je 14 kňazov, dvaja bratia laici a štyria klerici. Priemerný vek spolubratov je 38,6 roka a pochádzajú zo siedmich národnosti. Medzi spolubratmi sú aj dvaja misionári zo Slovenska: p. Štefan Bebjak, ktorý už piaty rok pracuje v Pangalane, a p. Marcel Martinko, ktorý vyučuje v Menanjary. Obaja naši misionári úspešne pracujú a v krajine sú veľmi obľúbení.
Skoro všetci členovia Spoločnosti Božieho Slova madagaskarskej régie pracujú v pastoračnej službe. Vo Vonhilave a Tsiatosika pracujú spolu so sestrami sv. Jozefa z Aosty. Podieľajú sa naviac na vedení základných škôl a pracujú v lekárňach. Hlavná úloha pastoračnej práce spočíva v tom, aby sa stále viac prehlbovala a zveľaďovala viera v Boha. Preto organizujú pravidelné stretnutia s veriacimi na bohoslužbe slova, na katechetických zhromaždeniach a na eucharistickej obeti. Nezanedbáva sa ani návšteva chorých.
Zvláštnosťou na Madagaskare sú pravidelné púte, ktoré slúžia na posilnenie rodinnej a kmeňovej solidarity. Púte sa organizujú každý rok v jednotlivých dištriktoch. Pri tejto príležitosti sa vysluhuje sviatosť manželstva, uskutočňujú sa prvé sväté prijímania, birmovky a organizujú sa biblické sústredenia.

Na ostrove Madagaskar sa nachádza 33 mužských a 76 ženských kláštorov. Je potešiteľné, že ročne sa na Madagaskare vysvätí 20 až 30 mladých adeptov na kňazstvo. Tento počet stále stúpa.
Na záver možno poznamenať, že aj keď Spoločnosť Božieho Slova pracuje na Madagaskare pomerne krátko, jej členovia sú veľmi obľúbení, vrátane našich dvoch slovenských pátrov. Za krátky čas sa tam dosiahli pozoruhodné výsledky.

Share/Save/Bookmark


Tags: SVD  Madagaskar  misionári  misie  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Administrator je s nami už odo dňa: Streda, 13 Máj 2009.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Afrika

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie