Hlavná stránka Afrika Keňa Keňa - základné informácie

Keňa - základné informácie

E-mail Tlačiť PDF
(1 hlasovaní, Priemerná známka: 1.00 )

KenaV rovníkovej oblasti vo východnej časti Afriky pri pobreží Indického oceána, ktoré lemujú koralové plytčiny, sa nachádza krajina Keňa.

Geografia a Fakty

ŠTÁTNE ZRIADENIE: republika
HLAVNÉ MESTO: Nairobi (1 504 900 obyv.)
ROZLOHA: 580 367 km2
POČET OBYV.: 27 364 000 (1996)
HUSTOTA ZAĽUDNENIA: 47,15 obyv./km2
ÚRADNÝ JAZYK: svahilčina a angličtina
MENA: keňský šiling (1 šiling = 100 centov)
ŠTÁTNY SVIATOK: 12. dec. (Deň nezávislosti)
RASOVÉ A NÁRODNOSTNÉ ZLOŽENIE: Bantu (60 %), Luo (12,4 %), Kalenjin (11,5 %), Masajovia (1,6 %), iné (14,5 %)
NÁBOŽENSTVO: kmeňové náboženstvá (60 %), katolícke (26 %), evanjelické (7 %), islam (6 %), iné (1 %)
URBANIZÁCIA: 30 %
PRIEMERNÁ DĹŽKA ŽIVOTA: 58 rokov
DOJČENSKÁ ÚMRTNOSŤ: 90 ‰
ANALFABETI: 22 %
NEZAMESTNANOSŤ: cca 26 %
HDP: 320 USD/obyv.

Priemerný vek mužov je 52 a žien 56 rokov. Detská úmrtnosť tvorí 6,5%. Prírastok obyvateľstva sa pohybuje okolo 2,2%. Krajina vlastní veľké kultúrne dedičstvo. Je rajom pre divoké zvieratá.
Asi 30% obyvateľstva žije v mestách. Nedostatok pracovných príležitostí spôsobuje migráciu do miest, ktoré však nemajú takú ubytovaciu kapacitu, čo má za následok rozrastanie tzv. slumov, chudobných štvrtí na okrajoch miest. Veľkým bremenom pre obyvateľstvo je aj vysoký počet infikovaných ľudí vírom HIV a výskyt veľkého počtu chorých na AIDS.
V Keni je vyše 20% katolíkov, to znamená skoro 6 miliónov, 7% evanjelikov, viac ako 6% mohamedánov a vyše polovica obyvateľov si zachováva prírodné náboženstvo. Počet kňazských a rehoľných povolaní je početný a stále pretrváva. Zástancovia prírodného náboženstva si uctievajú jednu najvyššiu bytosť, ako na to poukázal P. W. Schmid, SVD, vo svojom rozsiahlom diele Ursprung der Gottesidee (Pôvod idey Boha). Najvyššiu bytosť nazývajú Engai, čo znamená Nebo. Vo východných stepiach žijú kmene Massaiov. Tí veria, že jedine im dal na začiatku Boh veľké stáda dobytka. Na svojich lúpežných výpravách si tak len berú späť svoj majetok, o ktorý ich údajne druhé národy obrali.

Prírodné podmienky

Od brehov sa do vnútrozemia v šírke 150 km tiahne pobrežná nížina. Väčšinu krajiny tvoria plošiny (Východoafrická plošina) s výškami nad 1000 m. V severo-južnom smere sa vinie jazerami vyplnená Východoafrická priekopová prepadlina. Po obidvoch stranách prepadliny sa dvíhajú vyhasnuté aj činné čadičmi budované sopky. Keňa dostala názov podľa najvyššieho vrchu krajiny Keňa (5199 m n. m.), čo v preklade znamená vrch lesku. Bývalá britská kolónia získala nezávislosť roku 1963. Baníctvo nie je významné. Výrobu elektrickej energie popri vodných elektrárňach zabezpečujú tepelné a geotermálne elektrárne. Spracovateľský priemysel je pomerne vyspelý (textilný, potravinársky). Poľnohospodárske produkty tvoria 2/3 exportu (káva, čaj, ovocie, sisal). Značný príjem pre krajinu pochádza z cestovného ruchu (národné parky, prírodné rezervácie).

Share/Save/Bookmark


Tags: Keňa  misie  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Administrator je s nami už odo dňa: Streda, 13 Máj 2009.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.

10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Afrika

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie