Hlavná stránka Listy misionárov Misionári Záplavy a karneval v Bolívii

Záplavy a karneval v Bolívii

E-mail Tlačiť PDF
(0 hlasovaní, Priemerná známka: 0 )

Mladi_rozdavaju_balicky_pre_detiAj keď sa vám na Slovensku a v Európe nezdá, ale my tu v Bolívii máme leto a obdobie dažďov. Nedávno sa nám skončili Vianočné sviatky, kde je veľmi populárny sviatok Troch kráľov. Tento deň prichádza do kostola viac ako inokedy veľa detí. Všetci vedia, že bude „chocolatada“- varená čokoláda a k tomu nejaké sladkosti. V ten deň sa v našej farnosti po svätých omšiach rozdalo viac než 450 balíčkov.

Všetko toto pripravili katechéti a animátori z farnosti za pomoci mnohých dobrodincov. Mnohé rodiny potom ešte organizujú vo svojich domoch požehnanie svojho príbytku spojené s „chocolatadou“ pre deti zo štvrte. Ja som tento rok navštívil niekoľko. Je to veľmi veselé a živé, veď množstvo detí to vždy garantizuje. Jednotlivé rodiny pripravia aj bohatý sprievodný program. Tance, súťaže, modlitbu a požehnanie a potom mini-diskotéka. Samozrejme mnohé z detí sa teší na dobrú zábavu a hlavne na sladkosti a varenú čokoládu, veď mnohé z detí pochádzajú z veľmi skromných, či chudobných rodín.
Skončili sa jedny sviatky a Latinská Amerika sa pripravuje na ďalšie. Karneval. Je to veľká tradičná slávnosť, ktorá začína už asi mesiac pred pôstom. Je to zmes folklóru, radosti, náboženstva a mnoho iného. Ale teraz nechcem písať o karnevale. Sme v období dažďov a tak Bolíviu aj iné krajiny postihli záplavy. Podľa dennej tlače a iných organizmov kraj Beni bol najviac postihnutý. Viac ako 1400 rodín a 100 dedín bolo zasiahnutých. V celej krajine je viac ako 23 tisíc rodín, ktoré trpia následky silných dažďov a záplav. Prírodné vyčíňanie si vyžiadalo 10 obetí. Počíta sa, že bolo zaplavených asi 7248 hektárov obrábanej poľnohospodárskej zeme. Toto prírodné vyčíňanie nepostihlo len Bolíviu, ale aj iné krajiny ako Peru, Brazíliu, Argentínu. Cirkevní predstavitelia vyzvali tiež aj na solidárnu zbierku pre Haiti a tiež k zrieknutiu sa zbytočných výdavkov na karneval, ktoré by sa mohli použiť na pomoc. Napriek pohrome v Bolívii mnohí sa dokázali zosolidarizovať s Haiti. V La Paz sa v jednej zóne zosunula pôda a zničila 7O domov a tak pripravila o domov asi 100 rodín. Meteorológovia ohlasujú ešte silnejšie zrážky. Je naozaj toľko dôvodov na karneval?
1.februára začal tiež školský rok v Bolívii. V našej farnosti máme viacero základných a stredných škôl. Tento rok pribudla jedna nová a veľká stredná škola, veľmi blízko nášho pastoračného centra. Budova a triedy sú veľmi moderné, ale vláda nebola schopná zabezpečiť platy pre učiteľov a pripraviť plány na umiestnenie učiteľov a žiakov. Preto sa vytvoril riadny chaos. Rodičia samozrejme protestovali. Teraz je to v štádiu vyjednávania. V celom Santa Cruz sa postavilo 32 takýchto nových stredných škôl, samozrejme, že každá z nich s mnohými problémami, ktoré som spomenul vyššie. Odhaduje sa, že tento rok v Santa Cruz počet žiakov na základnej a strednej škole dosiahne 700 tisíc. Pripravuje sa nový výchovno- vzdelávací zákon. Kiežby priniesol veľa dobrého do kvality vzdelávania v tejto krajine.
S príchodom nového školského roka nám vo farnosti začínajú aj katechézy prvého svätého prijímania a birmovky. Pred ich začatím sa naši katechéti zúčastnili na trojtýždňovom formačnom kurze. Prevažná väčšina našich katechétov a animátorov sú mladí ľudia, ktorí obetujú veľa svojho času, aby odovzdávali svoju vieru iným.
Toto sú novinky, s ktorými som sa chcel podeliť. Zároveň Vás prosím o modlitby. Pozývam vás všetkých drahí misijní priatelia, aby sme načerpali z Božej sily a takto spolupracovali na jeho diele, aby sme boli Božími spolupracovníkmi pri šírení hodnôt Božieho Kráľovstva.
Zo Santa Cruz de la Sierra vás všetkých zdraví a prosí o modlitbu za Bolíviu
Darius Čarš, SVD

Share/Save/Bookmark


feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Dárius Čarš je s nami už odo dňa: Utorok, 10 Február 2009.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Listy

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie