Trvalá oslava

E-mail Tlačiť PDF
(1 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

easter victoryDrahí priatelia, mesiac apríl je známy svojou nestabilnosťou. Mení sa počasie a s ním aj nálada ľudí, všetci sú náchylnejší k chorobám a hocakým neduhom. To však nič nemení, ba dokonca ani nemá vplývať na radosť z udalosti, ktorú sme oslávili v posledný marcový deň. Veď nejde len o jednu nedeľu, či dva - tri dni predĺženího víkendu, dokonca to nie je ani o polievačke a šibačke, keď po desiatom poháriku naozaj už mnohým "dobre šibe". Veľká noc je naozaj Veľká, ba najväčšia udalosť posledných dvoch tisícov rokov, preto si zaslúži viac pozornosti. Liturgia Cirkvi ju preto slávi veľkolepe prvých osem dní, a potom aj ostatných štyridsať dva. Tak sa nám v Cirkvi páči oslavovať, že nám nestačí jeden víkend, alebo je PASCHA viac ako len o symboloch, hoc aj kresťanských?

Ak by sme boli ochotný viac hovoriť, počúvať a vnikať do liturgie, pochopili by sme omnoho viac, ako sa nám na prvý pohľad zdá. Veď symbol by pre pre nás už nebol len niečím, čo nám udalosti napomína, ale to, a Ten, kto ich sprítomňuje a aktualizuje. Napríklad jednuduchá kraslica, nie je iba umelecky opracovaným vajcom, ale obrazom celej podstaty Vzkriesenia. Tvrdá škrupina, predstavujúca hrob, ktorý v skutočnosti vyhĺbil Bohu človek svojim hriechom, sa láme a vychádza z nej nový život. Kristus vstáva z mŕtvych a viac sa nik nemusí vracať do škrupiny temnoty, hriechu a smrti.

Udalosti Veľkej noci sú tak niečim úplne novým a aktuálnym, čo zmenilo chod celej histórie, nehľadiac na to, že si to mnohí dodnes nevšimli. Veď v skutočnosti sa uskutočnilo nové stvorenie, ktoré viac nepodlieha nadvláde hriechu a smrti, samozrejme, ak samo nechce.

Preto je dôležité viac si uvedomiť a prežiť celé obdobie. A vôbec, treba si byť istý a vedomý tohto víťazstva stále, kým si sami nebudeme užívať jeho plody v nebi, kde nás už nič neohrozí.

Je smutné, ak sa najväčšé cirkevný sviatok mení iba na národné tradície a skracuje len na pár dní. Veď niektoré historické udalosti posledných storočí, si ľudia pripomínajú stále, ako napr. koniec 2. svetovej vojny. Nepochybne, bola to veľká udalosť, ktorá ukočila a odvrátila obrovskú biedu a hrôzy. V Rusku si to každoročne pripomínajú veľkolepými oslavami a celý rok sa odzvuky tejto udalosti prejavujú v nespočetných vojnových filmoch a seriáloch. No vieme, že tej slobody a radosti víťazstva si ľudia neužili, keď ich vzápätí ochvátila “osloboditeľská” ideológia.

Víťazstvo Veľkej noci pretrváva aj napriek svojmu dokaličeniu to strany tých, ktorí majú o ňom svedčiť. Veď šanca byť účastným v nesmrteľnosti sa dáva každému, kto o ňu prejaví záujem. Treba však hneď pozamenať, že cesta k nesmrteľnosti je len jedna - skrze Krista, s Kristom a v Kristovi. Tu niet miesta na falošnú veľkorysosť a toleranciu, lebo v skutočnosti ide o Život. To, že Boh povoláva a zachraňuje aj príslušníkov iných náboženstiev sa deje na základe jeho nekonečnej lásky, v ktorej obetoval svojho Syna, aby nik, kto ho nepozná, no žije, ako by v neho veril, mal večný život. Ak ho už však spoznal a neuveril...???

To je otázka na svedkov Víťazstva - Spoluvíťazov, prečo spoznal a neuveril? Veď hľadiec na toľkú lásku umierajúcu na kríži, nič iné, ako vieru ani nemôže vyvolať. No ako reagovať, ak vidíme, že na kríži umrel jediný obraz Skutočnej lásky, a ostatní Spoluvíťazi sa správajú, akoby nič nevideli, ani sa ničomu podobnému nenaučili.

História nám dokazuje, že mnohí víťazi neboli skutoční a trvalí. Ako hovorí ruské príslovie: "Víťazov nesúdia," títo majú za ušami nie menej hriechov a nespravodlivostí, ako porazení. Myslím, že samotný príklad 2. svetovej vojny to nádherne ukazuje.

My sme však účastníkmi neštandartného a jedinečného, neopakovateľného a stopercentného víťazstva, preto ho nesmieme zneužívať na vlastnú výhodu, ba ho ani špiniť krivým svedectvom. Skutočný víťaz sa nemôže stať agresorom, no ani sa neskrýva. Ak sme si vedomí toho, že sme premohli obrovské zlo, nemôžeme zabudnúť, že ono sa nikdy nevzdáva. Preto treba byť pozorný, a otvárať oči všetkým, aby sa neopakovali chyby minulosti, alebo aby sa nik neocitol na tej strane, odkiaľ viac niet návratu.

Veľká noc sa spája s príchodom jari, a je to pochopiteľné. Veď zima - obraz smrti, je preč, a celá príroda sa prebúdza k životu. Pre kresťana táto nádhera nemôže byť iba básnickou inšpiráciou, ale vďakou, že po každom páde, po každej krutej prehre, po strachu a beznádeji, zažiari nové Slnko - Kistus, ktorého jas nič nezatieni. On je podstata a základ skutočného života, pre ktorý smrť viac nie je problémom, ba ani prekážkou, a už vôbec nie koncom. A túto nádej, ktorú sme dostali, máme dávať ďalej.

Share/Save/Bookmark


Tags: vitazstvo  oslava  tradicie  liturgia  marhefka  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 
Autor tohto článku: отец Михал už nemá viac článkov okrem tohoto jediného.Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Úvahy

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie