Hlavná stránka Úvahy Meditácie na každý deň Blahoslavení chudobní v duchu

Blahoslavení chudobní v duchu

E-mail Tlačiť PDF
(0 hlasovaní, Priemerná známka: 0 )

ChudobniNemalo by nás prekvapiť, že väčšina populárnych príručiek o formovaní úspešného človeka je zameraná presne na jednu vec: aby si človek pomohol sám. Mnohé z nich sľubujú, že odhalia naše skryté schopnosti alebo nám ukážu bohatstvo a šťastie, ktoré by sme mohli získať, ak prestaneme odkladať svoje sny a začneme robiť to, po čom sme odjakživa túžili. Ak by sme všetku energiu zamerali na dosiahnutie svojho cieľa - i keby to znamenalo zabudnúť na ľudí okolo seba - budeme šťastní.

Aký odlišný recept má pre svojpomoc Ježiš! Aby sme získali dokonalé šťastie - "blahoslavenstvo" v skutočnosti znamená práve toto -, máme sa stať "chudobnými v duchu". Musíme pochopiť, že na svoje celkové naplnenie potrebujeme niečo mimo nás. Boli sme stvorení pre život vo vzťahu, v prvom rade s Bohom, ale aj s ostatnými ľuďmi. Byť chudobným v duchu znamená, že sa potrebujeme obohatiť, že prameň šťasti a nemáme v sebe. Znamená to uvedomiť si svoju prázdnotu.

Blahoslavenstvá však nie sú len obyčajnou výzvou k pokore. Pozývajú nás, aby sme sa prakticky a každodenne zúčastňovali na živote v Božom kráľovstve. A to je ešte dôležitejšie. Konaním napríklad skutkov milosrdenstva sprítomňujeme samotné Božie milosrdenstvo. Ak sa usilujeme žiť správnym životom, približujeme sa k svätosti nášho Pána. Život s čistými myšlienkami, slovami a skutkami nás oslobodzuje od toho, čo nás rozptyľuje, takže Pána vidíme jasnejšie vo svojom srdci, ako aj v živote ľudí okolo nás.
Na vyrovnaný a pokojný život neexistuje žiadne čarovné zaklínadlo - ani v modernej psychológii, ani v Písme. Blahoslavenstvá nie sú len vylepšeným svojpomocným programom. Vyjadrujú skôr Božiu múdrosť - múdrosť, ktorú Ježiš žil a učil žiť každého. Táto múdrosť prináša so sebou mocný prísľub: o čo sme chudobnejší bez Ježiša, o to viac zbohatneme s ním. Je to také prosté - a také náročné.

Pane, pomôž mi zakúsiť radosť, ktorá pochádza z toho, že zabudnem na seba a svoje dary a talenty použijem pre tvoje kráľovstvo.

Share/Save/Bookmark


feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 
Autor tohto článku: Olga už nemá viac článkov okrem tohoto jediného.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Úvahy

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie