Milí priatelia, projekt Dobrovoľníci pre Afriku úspešne pokračuje aj v roku 2011 v rámci Programu Mládež v akcii – Európska dobrovoľnícka služba (EDS). Teší nás, že do Kene môžeme v lete poslať až 6 dobrovoľníkov na obdobie 3 mesiacov. Ak by ste sa chceli dozvedieť o projekte viac, prečítajte si nasledujúce informácie a v prípade záujmu sa prihláste do 20. februára 2011.
Ponúkame:
- 3-mesačnú dobrovoľnícku prácu v Keni v projektoch pre chudobných a marginalizovaných
- Jedinečnú skúsenosť práce v novej kultúre a v oblasti rozvojovej spolupráce
- Možnosť osobne prispieť k napĺňaniu Miléniových rozvojových cieľov
- Prípravu na prácu v danom projekte a život v Keni
- Úvodnú orientáciu v Nairobi a uvedenie do projektu
- Kontinuálne sprevádzanie počas priebehu projektu
- Priebežné a záverečné zhodnotenie
- Možnosť následnej spolupráce s eRkom
- Získanie YouthPass
Profil dobrovoľníka:
- Vek 21-30 rokov
- Bez predchádzajúcej skúsenosti EDS
- Schopnosť komunikovať v angličtine
- Voľno počas 3 letných mesiacov (polovica júna – polovica septembra 2011)
- Ochota cestovať do Kene a pracovať s chudobnými a znevýhodnenými a po návrate sa podeliť o svoje skúsenosti s inými
- Schopnosť prispôsobiť sa jednoduchým životným podmienkam a životnému štýlu
- Záujem o problematiku rozvojovej spolupráce
- Osobná zrelosť, nezávislosť, komunikatívnosť, ochota učiť sa
- Výhodou je skúsenosť práce s deťmi a mladými a aktivita v Dobrej novine
Projekty, v ktorých budú dobrovoľníci pracovať:
Hostiteľskou organizáciou v Keni je Development Kenya Action (známa aj ako „DKA &eRko Support Office Nairobi). Táto organizácia je zodpovedná za monitoring a sprevádzanie rozvojových projektov, ktoré v Keni finančne podporuje Dobrá novina a rakúska Trojkráľová akcia (DKA). S hostiteľskou organizáciou už spolupracujeme niekoľko rokov a jej zamestnanci majú veľa skúseností s podporou a sprevádzaním dobrovoľníkov z rôznych krajín. V Keni bude za dobrovoľníkov zodpovedná riaditeľka kancelárie Jane Akach a ako miestny koordinátor a mentor bude pôsobiť Slovenka Danica Olexová, ktorá žije a pracuje v Nairobi od marca minulého roku. Danica bude s dobrovoľníkmi aj počas týždňovej prípravy priamo v Nairobi po príchode do krajiny a bude im k dispozícii počas celého pobytu.
Projekty, v ktorých môžu dobrovoľníci pracovať sú nasledovné:
- Stredná internátna škola pre chlapcov v Marsabit na severovýchode Kene. Dobrovoľníci sa môžu zapojiť do práce v knižnici, záujmovej činnosti po škole a do prípravy rozličných počítačových kurzov počas školských prázdnin (mesiac august). Tiež je tu možnosť zapojiť sa do rozličných poľnohospodárskych prác a pomôcť slabším študentom s rozličnými predmetmi. Za školu je zodpovedná rehoľa Školských bratov.
- Projekty rehole sestier Dobrého pastiera určené znevýhodneným ženám a dievčatám v Nairobi a Embu. Tu bude možné sa zapojiť do práce so ženami v krízových centrách, učiť ich rôzne ručné práce, či pomôcť s administratívou a prípravou propagačných materiálov. (pre viac informácií o projekte si pozri podstránku Svedectvá dobrovoľníkov – rok 2010 – Lucia Molnárová).
- Projekt zameraný na obyvateľov slumov Kware v Ongata Rongai. Dobrovoľník tu bude spolupracovať so sociálnymi pracovníkmi, ktorí organizujú tréningy pre rodiny postihnuté HIV/AIDS, pomáhajú jednotlivcom i skupinám s drobným podnikaním či inými ekonomickými aktivitami a prostredníctvom sponzoringu umožňujú desiatkam deťom navštevovať školu od škôlky až po strednú školu. Projekt realizuje rehoľa Evangelizing Sisters of Mary.
- Projekt knižnice a študovne mládežníckej skupiny KAYA v slume Kayaba v Nairobi. Dobrá novina podporila výstavbu knižnice a študovne, ktorá má byť ukončená v januári 2011. Dobrovoľník môže pomôcť pri prevádzke knižnice a spolupracovať s mládežníckou skupinou na príprave ďalších aktivít a seminárov určených mladým ľuďom.
- Práca s fyzicky a mentálne postihnutými deťmi v Kitale, Bungome a v Lokichare. Dobrá novina podporuje v Keni viacero centier pre postihnuté deti. Pomoc dobrovoľníkov pri práci s deťmi je tu vždy vítaná. Prvou dobrovoľníčkou, ktorá pracovala s týmito špeciálnymi deťmi bola v roku 2010 Mirka Triznová (pre viac informácií o projekte si pozri podstránku Svedectvá dobrovoľníkov). Za realizáciu projektov sú zodpovedné miestne diecézy alebo rehoľa Sestier sv. Františka.
- Práca s deťmi a študentmi v St. Mary’s Boy Secondary School and Rescue Centre v Nyeri. Tu je vítaná najmä práca s deťmi, ktoré žili istý čas na ulici a preto potrebujú dobehnúť učivo viacerých ročníkov i pomôcť s čítaním a písaním. Pre tieto deti je v projekte špeciálna trieda, ktorú vedie jedna učiteľka. Kvôli rôznym potrebám detí je individuálny prístup k deťom veľkým prínosom. Projekt realizuje rehoľa Školských bratov (pre viac informácií o projekte si pozri podstánku Svedectvá dobrovoľníkov – 2007 Katka Farkašová a Aďka Šterbáková a 2006 Robko Imrišek a Miško Šerík).
Projekt, v ktorom bude dobrovoľník pracovať sa vyšpecifikuje priebežne počas prípravy na základe profesijného zamerania dobrovoľníka a jeho osobných zručností ako aj potrieb partnerov Dobrej noviny v Keni.
Ako sa možno prihlásiť:
Prihlášku – motivačný list a životopis (obe napísané v anglickom jazyku) – je potrebné poslať do 20. februára 2011 na adresu Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. .
Priebeh projektu:
Informačné stretnutie pre záujemcov o dobrovoľnícku prácu bude 4.-6. marca 2011. Na tomto stretnutí bude možné sa stretnúť s niektorým z predchádzajúcich dobrovoľníkov, ktorí pôsobili v Keni, bližšie predstavíme projektovú prácu Dobrej noviny v Keni i program Európskej dobrovoľníckej služby. Tu sa tiež uskutoční osobný pohovor so všetkými záujemcami a preto je nutné sa tohto víkendového stretnutia zúčastniť. Bližšie informácie o mieste a priebehu stretnutia budú záujemcom priebežne komunikované.
Po informačnom stretnutí vyberie organizačný tím zodpovedný za realizáciu projektu 6 dobrovoľníkov, ktorých životopisy a motivačné listy budú zaslané hostiteľskej organizácii. Vybraní dobrovoľníci sa následne zúčastnia dvoch víkendových prípravných stretnutí, kde sa bližšie oboznámia s nasledovnými témami: Program Mládež v akcii, práva a povinnosti dobrovoľníka, ako aj vysielajúcej a hostiteľskej organizácie; kultúra, inkulturácia a komunikácia; identita (osobná, národná, transnárodná, identita dobrovoľníka,…); história misijnej činnosti; rozvojová pomoc, Miléniové rozvojové ciele a rozvojové dobrovoľníctvo; bezpečnosť; zdravie a osobná starostlivosť; príprava na pracovný deň. Okrem toho si dobrovoľníci počas víkendov osvoja základy svahilčiny a dostanú všetky potrebné praktické informácie ohľadom projektu v ktorom budú pôsobiť, očkovania, poistenia, vybavovania víz, vreckových peňazí, balenia sa pred odchodom, a iné. Počas víkendov bude opäť možnosť rozprávať sa s bývalými dobrovoľníkmi a naučiť sa viaceré krátke voľnočasové hry.
Samotná dobrovoľnícka práca pozostáva z 3 mesiacov (polovica júna – polovica septembra). Presný termín jej začatia a ukončenia bude dohodnutý s dobrovoľníkmi na prvom prípravnom víkende, pričom nie je možné poslať dobrovoľníkov na kratšie obdobie. Úvodný týždeň v Nairobi je venovaný príprave na prácu v projekte a základnej orientácii v novom meste, v novom kultúrnom prostredí, bezpečnosti, ako aj informáciám a návštevám projektov podporovaných DN, a krátkemu kurzu svahilského jazyka. V strede dobrovoľníckeho pobytu zorganizuje hostiteľská organizácia 2-dňové spoločné hodnotenie pre dobrovoľníkov, na ktorom budú môcť dobrovoľníci zhodnotiť svoje pôsobenie v projekte, podeliť sa so zážitkami a vymeniť si získané poznatky a skúsenosti. Na konci dobrovoľníckej práce bude záverečné ½ dňové stretnutie zamerané na celkové vyhodnotenie novej skúsenosti dobrovoľníkov a zdieľanie získaných zručností. Dobrovoľníkom bude pripomenutý aj možný ponávratový kultúrny šok a na jeho ľahšie prekonanie bude dobrovoľníkom doporučené nechať si dostatočné dlhý čas na adaptáciu a sebareflexiu.
Po návrate na Slovensko, v priebehu 2 mesiacov, absolvujú dobrovoľníci Hodnotiace stretnutie, na ktorom sa budú môcť dobrovoľníci opäť stretnúť, s odstupom času vyhodnotiť celý projekt od prípravy až po ponávratovú podporu a dohodnúť sa na ďalších spoločných aktivitách a zorganizovaní rozvojového seminára. Možnosti podelenia sa so svojimi skúsenosťami budú dobrovoľníkom komunikované priebežne, pričom počas prípravy DN (september – až december) sa organizuje veľa seminárov, kurzov a stretnutí, na ktoré sú dobrovoľníci vždy pozývaní a ich prezentácie sú veľmi vítané. Neskôr sa dobrovoľníci zapoja aj do prípravy nových dobrovoľníkov v roku 2012 a je dosť pravdepodobné, že eRko bude kontaktovať dobrovoľníkov ešte aj niekoľko rokov po ich návrate na Slovensko.
Náklady spojené s realizáciou projektu (očkovania, letenka, víza, zdravotné poistenie, jazyková príprava, ubytovanie, strava, vreckové, miestne cestovné, príprava na mieste i hodnotiace stretnutie počas dobrovoľníckej služby v Keni) sú hradené z grantu Programu Mládež v akcii – Európska dobrovoľnícka služba.
eRko odporúča, aby každý dobrovoľník prispel na náklady, ktoré nie sú hradené z grantu EDS (prípravné stretnutia na Slovensku, časť letenky a hodnotiace stretnutie po návrate) jednorazovým dobrovoľným príspevkom vo výške 250 Eur. Finančná situácia dobrovoľníka však nie je prekážkou prihlásiť sa do programu a môže sa riešiť individuálne s daným dobrovoľníkom.
V prípade ďalších otázok napíšte Email na: dobrovolnici (zavinac) erko.sk .
Tešíme sa na vás a vaše prihlášky.
eRko, Dobrá novina
Tento projekt je financovaný s podporou Európskej Komisie. Tento dokument reprezentuje výlučne názor eRka a Komisia nezodpovedá za akékoľvek použitie informácií obsiahnutých v tomto dokumente.
Zdroj: Dobrá Novina
Chceš byť misionárom?< << Predchádzajúci článok | Ďalší článok >> >Ohlasovanie evanjelia v digitálnej ére |
---|