Úvahy
Úvahy na rôzne témy...

Vycibriť si chuť mysle (Diadoch Foticenský)

E-mail Tlačiť PDF

Chuť mysleSvetlo pravého poznania je vedieť bez omylu rozlíšiť dobré od zlého. Keď sa ono uplatní, vtedy cesta spravodlivosti, ktorá vedie myseľ k Bohu – slnku spravodlivosti, vovádza túto myseľ ďalej do nekonečného svetla poznania, že už potom spoľahlivo hľadá lásku.

Tí, čo bojujú, musia si ducha stále chrániť pred návalom vášní, aby rozum rozlišoval prichádzajúce myšlienky a dobré, ktoré posiela Boh, ukladal do zásobárne pamäti, zlé zasa a diabolské vyhadzoval zo skladiska prírody. Lebo keď je more pokojné, rybári dovidia až na dno, takže im neunikne takmer ani jedna ryba. Ale keď ním zmietajú vetry, divá búrka zakryje to, čo v nerušenom tichu štedro ukazovalo. A vtedy je všetko rybárske umenie márne.

 

Ježišova modlitba

E-mail Tlačiť PDF
(6 hlasovaní, Priemerná známka: 4.67 )

Nikto Iny"Pane Ježišu Kriste, Synu Boží, zmiluj sa nado mnou hriešnym." - toto sú slová Ježišovej modlitby, jedného z klenotov našej východnej duchovnosti. Opakovanie takejto alebo podobnej formuly (napr. Pane Ježišu Kriste, zmiluj sa nado mnou) je najjednoduchším spôsobom, ako sa naučiť ustavičnej modlitbe (pozri 1 Sol 5,17). Nazýva sa tiež modlitbou srdca.

 

Kto si Ty, Ježišu, pre mňa?

E-mail Tlačiť PDF

Ježiš - srdceHoci ti, Ježišu, veľa toho vo svojom živote nedovolím pre mňa vykonať, aj tak...

Si pre mňa pevným bralom, o ktoré sa môžem spokojne kedykoľvek oprieť bez strachu, že sa vyvalí.
Si pre mňa obrovskou kamennou stenou, za ktorou som v bezpečí, pretože ju nik nedokáže rozbiť a zlomiť.
Si pre mňa svetlom vo tme a chlade, ktoré mi ukazuje cestu a osvetľuje svet okolo mňa v pravde taký, aký v skutočnosti je.
Si pre mňa svetlo, ktoré mi dáva teplo v chlade sŕdc okolo.

 

Internet a misie? - 12 - Nevýhody - Závislosť a zmena identít

E-mail Tlačiť PDF
(2 hlasovaní, Priemerná známka: 3.00 )

Internet_ZavislostTo, čo v prvom rade robí internet návykovým, je komunikácia, ktorú závislý často využíva práve na vyrovnávanie komplexov a deficitov bežného života napr. neuspokojivé vzťahy, nedostatok priateľov, fyzický vzhľad, postihnutie. Do tohto spadá aj experimentovanie s identitami na internete. Je to háklivá záležitosť, ktorá musí mať svoje pravidlá, inak sa obráti proti samotnému človeku a vnútorne ho deštruuje. Tu by mala byť veriacim Cirkev naporúdzi s Božími stálymi a nemennými pravidlami morálky a Božou láskou, ktorá prijíma a miluje každého človeka so všetkým, čo v ňom nachádza.

 

Kým chcem byť pre Teba, Ježišu?

E-mail Tlačiť PDF
(2 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Jezis_-_srdceKým by som chcel byť pre Teba, Ježišu? Viem, že po tom môžem len túžiť, lebo plnosťou sa takým môžem stať len, ak budem úplne podobný tebe. Ale túžiť môžem... a ty, viem, mi moje túžby raz splníš... Preto sa odvážim povedať ti, že by som pre Teba chcel byť... stálym, verným, trpezlivým, obetavým, odvážnym, dobrodružným a šľachetným priateľom, ktorý bude vždy vedľa Teba a neopustí ťa, aj keby sa proti tebe postavili všetci okolo... priateľom, ktorý bude jedinečný a neopakovateľný, ktorému podobný nikto nikdy nebol, nie je ani nebude.

 

Ako s tebou žiť, Ježišu?

E-mail Tlačiť PDF

Jezis srdceAko ti, Ježišu, môžem v plnosti hovoriť o svojich pocitoch a emóciách, keď Ťa nevidím, keď nemôžem vidieť Tvoju tvár? Ty sám vieš, ako veľmi túžim po tom, aby si sa stal pre mňa reálnym, hmatateľným. Chcel by som od Teba cítiť radosť, vidieť ju na Tvojej tvári, v úsmeve, v očiach, keď sa radujem z toho, čo sa mi podarilo, alebo keď žasnem nad tým, čo sa podarilo Tebe. Vieš, ja potrebujem vidieť Tvoj bôľ v tvári, keď vidíš, ako mi ubližujú. Potrebujem, Ježišu, cítiť Tvoje dlane, ktoré sa dotknú mojich dlaní a zovrú ich k sebe. Počuť vtedy Tvoje slová: „Neboj, bude to dobré, ono to prejde. Ja sa o to postarám. Neboj sa, veď ja som s Tebou.“

 

Vykročiť so slepou dôverou v Teba

E-mail Tlačiť PDF
(1 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Jezis srdceCítim, ako moja duša plače, ako sa vylievajú z jej očí potoky sĺz a ja sa nenechávam obmäkčiť? Tvrdo a bezcitne kráčam svojím smerom ďalej, aj keď všetko vo mne hovorí, že to správny smer nie je. Cítim, ako moja duša kričí od túžby po tebe a ja ju nechávam kričať ďalej bez snahy priblížiť sa k Tebe, hoci to je v mojej moci. Ježišu, kto mi pomôže? Kto?

 

Ťažký začiatok

E-mail Tlačiť PDF
(1 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Bratska_laskaKeď si kúpime nejaký nový domáci spotrebič, napríklad kuchynský robot, či televízor, určite ho chceme hneď vyskúšať. Môže sa stať, že nám radosť z novo zakúpeného výrobku veľmi rýchlo pominie. Prečo? Zistíme, že po jeho zapnutí nefunguje.
Hovorí sa, že každý začiatok je ťažký. Často sme postavení na akési začiatky. Prvý deň v škole, rozhodnutie sa pre konanie nejakej novej neznámej činnosti, hlbšie uvedomenie si toho, čo chcem od života, prvý pracovný týždeň. Začiatok je spojený s niečím, alebo niekým novým, novými stretnutiami, vzťahmi. Prichádzame do nového prostredia s predstavami, plánmi a očakávaniami, kde sa stretávame s novým okolím, s novými ľuďmi.

 

Internet a misie? - 11 - Nevýhody - Požierač času

E-mail Tlačiť PDF

ChatovanieUž len čítanie správ v poštovom priečinku každý deň a písanie odpovedí môže niekomu zabrať niekoľko hodín. Samotné vyhľadávanie informácií na internete môže takisto niekomu zabrať množstvo času, pokiaľ sám nemá ešte jasné, čo chce hľadať, prípadne ho zvábia cestou iné zaujímavé web stránky natoľko, že ponorený do sveta internetu úplne stratí pojem o čase. Okrem tohto všetkého je najnovším ďalším „požieračom času“ predovšetkým pre mladých v súčasnosti chat. Často bezvýznamné, na konkrétne informácie chudobné komunikovanie bez ladu a skladu zaberie dotyčným ľuďom tak veľa času, že už nezostáva ani minúta pre povinnosti doma a v škole, prípadne pre priateľov v realite.

 

Zbavme sa strachu zo smrti (sv. Cyprián)

E-mail Tlačiť PDF

Smrť a strachNesmieme zabudnúť, že máme plniť nie svoju, ale Božiu vôľu, podľa toho, ako nám Pán prikázal denne sa modliť. Aké je nesprávne, aké zvrátené, keď prosíme, aby bola Božia vôľa, a keď nás Boh odvoláva a povoláva z tohto sveta, nie sme ochotní hneď poslúchnuť rozkaz jeho vôle. Odporujeme a vzpierame sa a ako zanovití otroci smutní a užialení sa dávame predvádzať pred Pána. Odchádzame odtiaľto v putách neodvratnej nevyhnutnosti, a nie v ochotnej poslušnosti. A chceme, aby nás vyznamenal nebeskými poctami ten, ku ktorému prichádzame proti svojej vôli.

 

Ak sme ovce, víťazíme (sv. Ján Zlatoústy)

E-mail Tlačiť PDF
(1 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

holubicaKým sme ovcami, víťazíme, a aj keď nás obklopuje nespočítateľné množstvo vlkov, premôžeme ich. Ak sa však staneme vlkmi, prehráme, lebo nám bude chýbať pomoc pastiera. On totiž nepasie vlkov, ale ovce. V takom prípade ťa opustí a odíde, lebo mu nedovolíš, aby ukázal svoju silu.

 


Stránka 20 z 23
Úvahy

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie