Hlavná stránka Zážitky misionárov
Rozprávania misionárov a dobrovoľníkov

Moskva 10 - Bezdomovci – Biznis na liečení bezdomovcov

E-mail Tlačiť PDF
(3 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

OpilecČlovek niekedy robí príliš veľa hlúpostí, až sa nakoniec ľahúčko utopí v množstve následkov svojich hlúpych skutkov a závislosť od hlúposti ho nakoniec pohltí. Ak sa však zastaví pred tými najväčšími hlúposťami a spamätá, môže sa opäť vynoriť na slobodu. Tak to bolo aj s Koľom, ktorý začal piť alkohol už ako 14 ročný a  veľmi rýchlo sa vypracoval na vrchol. Stal sa vo svojich 15-16-tich rokoch už naozajstným alkoholikom. Čo ho nakoniec zachránilo?

 

Moskva 9 - Bezdomovci – Šťastie „ostrozrakého“

E-mail Tlačiť PDF
(6 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Laska-dycham19Príbeh Nikolaja je rovnako originálny ako príbeh každého jedného bezdomovca z Moskvy, ktoré som vám už opísal. Ten Nikolajov je príbehom človeka s ešte nezašpinenými očami srdca, ktoré ešte dokážu vidieť, čo my už vidieť schopní nie sme, príbeh človeka, ktorý neoslepol, ako sme mnohí z nás svojmu srdcu dobrovoľne dovolili oslepnúť.

 

Moskva 8 - Bezdomovci – Príbeh ozajstného otroka

E-mail Tlačiť PDF
(6 hlasovaní, Priemerná známka: 4.67 )

Otrok okovyPríbeh Andreja, ktorého som stretol na tábore pre bezdomovcov, ktorý už druhý krát organizovali Sestry Matky Terezy na okraji Moskvy, je veľmi kuriózny. Ani by som si ho nevšimol, pretože počas celého tábora nevzbudzoval nijakú pozornosť - veľmi skromný človek, ktorý pomáhal kdekoľvek sa dalo, no ticho bez najmenšieho hluku či upozorňovania na seba, bez hnevu na druhých, ako sa im nechce pomáhať – v kuchyni, vonku pred domom či kdekoľvek v dome. Keď som si ho predsa len všimol a podišiel k nemu, začal mi rozprávať príbeh, ktorý sa podobá na tie zo stredoveku, kedy ešte existovali otroci.

 

Čarovné chvíle misie v Nyumbane

E-mail Tlačiť PDF
(4 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Z milosti Božej a z rozhodnutia mojich predstavených mi bolo dovolené stráviť pár týždňov medzi jednoduchými ľuďmi kmeňa Ndebele v malebnej dedinke menom Nyumbane...

 

Byvol, nôž a kríž v Indonézii

E-mail Tlačiť PDF
(4 hlasovaní, Priemerná známka: 4.00 )

Vojenciak

P. Juraj Vojenčiak SVD pôsobil na ostrove Flores v Indonézii. Ponúkame vám pár jeho zážitkov z jeho misie v tejto krajine.

 

P. Viktor Števko SVD

E-mail Tlačiť PDF
(7 hlasovaní, Priemerná známka: 4.14 )

Viktor_Stevko_FPáter Števko SVD je misionár, ktorého životná cesta viedla po celom svete. Narodil sa v New Yorku, noviciát si vykonal v Misijnom dome sv. Svorada pod Zoborom v Nitre. Za kňaza študoval v Epworth a Techny v USA. V Techny bol aj vysvätený 9. júna 1957. Misijné určenie dostal do Indonézie, avšak ihneď na misiu nenastúpil, pretože v tom čase bola v Indonézii vojna a musel dlho čakať, kým dostal vízum. Aby tento čas využil, študoval 2 roky angličtinu na Georgetown University vo Washingtone. Počas tohto štúdia ho však provinciál preložil do Chicaga, kde vykonával pastoračnú prácu v černošskej farnosti sv. Anzelma. V škole, ktorá patrila farnosti bolo viac ako 1000 detí. Učil náboženstvo, dával do poriadku neplatné manželstvá tých, ktorí prišli do farnosti z juhu a robil bežnú pastoračnú činnosť. Po troch rokoch konečne prišli víza. Vytúžená práca v misiách sa mohla teda začať.

 

Škôlka pre africké deti v Shelui

E-mail Tlačiť PDF
(10 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Tanzania-ZuzkaČo máme nové? Ako to vyzerá s našou stavbou? S deťmi? Náš pôvodne trojmesačný pobyt sa akosi predĺžil, začíname november a my stále nevieme dať zbohom tomuto „Bohom“ zabudnutému miestu.

 

Vianoce v Bolívii

E-mail Tlačiť PDF
(2 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Bolivia_VianoceDaždivé počasie ničím nepripomína predstavu našich slovenských zasnežených Vianoc... Azda len tým, že je podstatne chladno, keďže životodárne slnko je schované za mrakmi. Tu u nás na altiplane - vysokohorskej bolívijskej rovine, nachádzajucej sa v nadmorskej výške okolo 4000 metrov nad morom a obkolesenej andskými večne zasneženými končiarmi, začína obdobie dažďov. Suchá vyskokohorská tráva naberá nový sýtozelený nádych. Celé Altiplano sa odieva do zelena – farby nádeje.

 

Moskva 7 - Bezdomovci – Nenaplnená stratená...

E-mail Tlačiť PDF
(20 hlasovaní, Priemerná známka: 4.75 )

dieta-stratene3Ďalším bezdomovcom, ktorého príbeh vám chcem rozpovedať, je Káťa. Teraz má okolo 25. Veľmi energické žieňa, pripomínala mi malého rozhodného Napoleóna, generála, ktorý bol schopný postaviť do pozoru všetkých ostatných bezdomovcov. Povedal som si: „Musí mať veľa priateľov.“ No po čase som si všimol, že je často sama. Prečo? Každého, kto sa priblížil odpudila svojimi slovami – vynadala mu až taký fukot. Samozrejme, vždy bolo prečo, no bolo to možné povedať aj inými slovami. A keďže nikto z nás – ľudí, nemá rád neustály krik a nadávky, aj samotní bezdomovci postupne od Káti bočili, až som ju po pár dňoch na našom tábore pre bezdomovcov ani nevidel medzi nimi.

 

Moskva 6 - Bezdomovci - Obeta z lásky

E-mail Tlačiť PDF
(17 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

MamaZačiatkom júla 2011 som mal to šťastie aj tú česť zúčastniť sa tábora pre bezdomovcov spolu so Sestrami Matky Terezy, ktoré sa o nich tu v Moskve starajú. Bolo to zvláštne počuť o tábore pre bezdomovcov. Sám som si nevedel predstaviť ako by to mohlo vyzerať. Nakoniec realita predčila moje očakávania. Spoznal som bližšie krásne ale ťažké, často smutné osudy a životné príbehy viacerých bezdomovcov. Myslel som si, že všetky osudy bezdomovcov sú na vlas rovnaké. Mýlil som sa... A tak vám aspoň pár z nich teraz rozpoviem. Zatial tento jeden o Vali.

 

V obľube u ľudí - Mozambické novinky od Majky

E-mail Tlačiť PDF
(4 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

priatelia_titulkaNaposledy som vám vyrozprávala, ako sa tento rok zatiaľ darí nášmu projektu YWAM Maputo. Ale aký je tento rok pre mňa osobne?

Možno väčšina z vás bude so mnou súhlasiť, že najdôležitejšou časťou života sú vzťahy – akékoľvek. Nedajú sa vynechať nie len v osobnom živote ale ani žiaden „business“, projekt či iná práca sa bez nich nezaobíde. A tu v Afrike to platí dvojnásobne.

Pamätáte si ešte ako som na začiatku roku písala, že tento rok by mal byť rokom “vzmáhania sa v duchu, múdrosti, Božej milosti a obľube u Boha i u ľudí” (Lk 2, 40.52)? A presne taký je. Takže dnes by som sa s vami rada podelila najmä o časti “v obľube u ľudí”, čo je dobrým základom, nech sa už v mojom mozambickom dobrodružstve stane čokoľvek.

 


Stránka 1 z 3
Zážitky

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

RSS Nové články z tejto stránky

feed-image RSS článkov z misie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie