Hlavná stránka Kázne Veľký pôst
Veľký pôst

Streda 1. pôstny týždeň

E-mail Tlačiť PDF

viera

MBaS, máme vždy absolútnu istotu vo všetkých otázkach našej viery i duchovného života? Nezatúžili ste niekedy mať to nejako konkrétne potvrdené, nejakým jasným faktom? Možno nebolo treba, a hádam niekto zažil aj svoje viditeľné duchovné stretnutie.

Poučka viery znie: „Viera je Boží dar, ktorým odpovedáme na Božie volanie. Je základom toho, v čo dúfame a dôkazom toho čo nevidíme.“

 

Pôst

E-mail Tlačiť PDF
(3 hlasovaní, Priemerná známka: 3.67 )

hladnypost

Vždy, keď prichádza pôst, niektorí z nás pociťujú akýsi strach z toho, že sa budú  musieť zasa všeličoho zriekať: hlasnej hudby, zábav, niektorých jedál. Máme strach, ako zvládneme Popolcovú stredu a Veľký piatok s ich prísnymi pôstmi, kedy nám ako na truc prichádzajú na um všakovaké chute a dobiedzavý pocit hladu.

Je isté, že sa budeme musieť niečoho zriecť, ale nie zbytočne. Boh má pre každého, kto chce tento kajúci čas prežiť naplno, pripravené svoje dary – čisté duše, ochotné ruky, či  skromné a štedré srdcia,. Takže týmto zriekaním nakoniec nič nestratíme, iba získame.

 

 

 

 

 

Obtrhaný s túžbou rásť (3. pôstna nedeľa C)

E-mail Tlačiť PDF
(1 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Kvety stromuZnovu a znovu vyháňať výhonky dobra
napriek tomu, že ich z vás
zakaždým niekto obtrháva –
tomu hovorím trpezlivosť.

Skúsme teraz na chvíľu nechať bokom klasický výklad Ježišovho podobenstva o figovníku, ktorý neprinášal ovocie preto, lebo jednoducho nechcel, sám bol na vine. Čo ak figovník veľmi chcel prinášať ovocie, ibaže deti, ktoré sa každý deň prichádzali do vinice hrať, po jednom obtrhali všetky kvety, ktorými figovník zakvitol a to len tak, pre zábavu. Potom už darmo majiteľ vinice hľadal na figovníku ovocie. Jednoducho nič nenašiel, pretože figovník, akokoľvek chcel, už nebol schopný priniesť nijaké ovocie.

 

1. pôstna nedeľa, rok C

E-mail Tlačiť PDF
StromNajväčší boj sa odohráva v našej mysli.
Ak zvíťazíme v tomto boji, vyhrali sme úplne.
Ak prehráme v tomto boji,
veľmi ťažko sa udržíme oproti lavíne,
ktorú touto prehrou spustíme.

Nemýľme sa krásnym obrazom Ježiša ako nadčloveka, ktorý nemusel s pokušeniami bojovať. Aj on bol totiž skutočne skúšaný tak, ako my. Bol nám totiž podobný vo všetkom okrem hriechu. Taktiku, ktorú diabol skúšal na Ježišovi, bude skúšať aj nás. Pokúšal sa Ježiša zviesť na nesprávnu cestu uplatnenia jeho Božstva, na nesprávne pochopenie jeho poslania ako Mesiáša. Pokúsi sa o to aj u nás – zviesť nás na nesprávnu cestu uplatnenia svojho človečenstva, na nesprávne pochopenie svojho poslania, ktoré sme dostali od Boha. Stále sa o to pokúša a pokúša sa pokúšaním. Pokúšania sú teda jeho pokusy – vyjde to, či nie? Hádže akoby udicou svoje návnady, naoko nevinné a lákavé, a trpezlivo čaká, či pokus vyjde. Ak sa človek chytí a zhltne jeho návnadu, začne ho namotávať a namotávať, až sa postupne nemôže hýbať. Čím dlhšie sa nechá namotávať, tým bližšie sa k Zlému dostáva, a tým ťažšie sa potom dokáže od neho odpútať.

 


Stránka 2 z 2
Kázne

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie