Morálka

Kresťanstvo a okultizmus 2 - Sekularizácia

E-mail Tlačiť PDF
(2 hlasovaní, Priemerná známka: 3.00 )

postsecularZákladňou črtou človeka je jeho vzťah k duchovnu. Staroveký a stredoveký človek sa nad týmto nezamýšľal, lebo jeho život sa odohrával jedine v spojení s náboženstvom, ktoré určovalo jeho správanie, zvyky, vzťahy, morálku a pod. Nechápal ho ako obmedzujúcu filozofiu, ale ako vieru, ktorá ho chráni a otvára mu nové možnosti, pripravené preň na onom svete. Takýto, možno mierne povznesený, pohľad dôvery by mal byť vždy charakteristickým pre veriaceho každej doby. Napriek tomu v histórii sledujeme odklonenia od oficiálnej viery k neviere a ateizmu (už i v starovekom Grécku), ktoré pomaly začalo zachvacovať spoločnosť z dôb renesancie a humanizmu.

 

Kresťanstvo a okultizmus - Úvod

E-mail Tlačiť PDF
(4 hlasovaní, Priemerná známka: 2.00 )

CrystalBall Súčasnú dobu, ktorú zvykneme nazývať modernou, pretože ju charakterizuje rýchly vedecký pokrok, stále nové výdobytky techniky, životný štandard dostupný väčšine obyvateľstva. A napriek tomu možno v tejto spoločnosti badať niečo staré, neslobodné, čo vracia ľudí, do dávnej, temnej minulosti. Nehovoríme o temnom stredoveku, ale o renesancii ezoteriky a okultizmu, ktoré sa aj na Slovensku začali hojnejšie objavovať po roku 1989, hoci viaceré praktiky existovali v ľudovej kultúre, najmä na vidieku, neustále.

 

Pokánie - 2 - Nechať všetko zomrieť v Kristovi

E-mail Tlačiť PDF
(7 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Zomriet_sebeJe mnoho hriechov a nerestí, ktoré nepovažujeme za obzvlášť zlé, či veľmi nebezpečné. A predsa nás môžu postupne nahlodávať a nakoniec tak spútať, že už nenájdeme cestu von z ich smrtiaceho náručia. Sú to také duchovné vírusy alebo baktérie, ktorým sa dobrovoľne otvárame každý deň, ničím sa nechrániac pred ich vstupom do našej duše. Sú príliš malé a nenápadné, aby sme si ich všimli a označili ich nálepkou: „Nebezpečné! Pozor!“ Postupne nás však začnú nahlodávať a ak nepodstúpime rýchlu protiakciu, aby sme ich zničili alebo vyhodili z duše von, môžu vyvolať úplné odstavenie celého organizmu – duhovnú chorobu, z ktorej sa nemusíme tak rýchlo a ľahko dostať.

 

Pokánie - 1 - Uznať pravdu o sebe a o Bohu

E-mail Tlačiť PDF
(8 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

PokanieIba skutočne pokorný človek
je schopný skutočného pokánia.
Iba taký bude spasený.
Nik iný sa do neba nedostane...

Pokorných ľudí dnes nevidno, pokorných ľudí sme vytlačili na okraj našich životov a to spôsobom života, aký sme sa rozhodli v tejto modernej dobe viesť. Pokora sa už nenosí, jednoducho vyšla z módy. Módny človek je človek sebavedomý, ktorý vie, čo chce, ktorému nešľapú po hlave iní ale naopak, on kráča po chrbtoch iných vyššie a vyššie.

 

Eutanázia

E-mail Tlačiť PDF
(13 hlasovaní, Priemerná známka: 3.77 )

eutanazia

Moderná doba je plná paradoxov. Rozvoj techniky a medicíny dokáže vyliečiť aj také choroby, ktoré ľudia donedávna pokladali za neliečiteľné. Predĺžila sa tak aj dĺžka ľudského života. Na druhej strane však vidíme snahu, ktorá je charakterizovaná prívlastkom „kultúra smrti“. Nie každý život je „moderným“ človekom pokladaný za hodnotný. A tak ten „nehodnotný“ je lepšie ukončiť, resp. mu zabrániť vôbec začať. Hovoríme o eutanázii a aborte.

 


Stránka 2 z 2
Katechézy

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie