Hlavná stránka Úvahy O láske Neboj sa milovať iných taký aký si!

Neboj sa milovať iných taký aký si!

E-mail Tlačiť PDF
(28 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Laska-sam_sebouNačo sa snažiť, načo dávať zo seba toľko, koľko vládzem, keď to iní pošliapu, keď mi to všetci závidia, keď o chvíľu znova pôjdem ďalej, keď nemôžem s týmito svojimi milovanými zostať tak dlho ako to ja chcem? Načo dávať to všetko dobro zo seba, lásku, pochopenie, prijatie, úprimnosť? Počkaj, stoj! Prečo? Všetko - aj to najmenšie dobro z tvojho srdca, má obrovský zmysel! Prečo?

Pozri sa v pravde na seba i na druhých okolo... Máš krásne srdce, schopné veľmi milovať, veľmi sa rozdávať až seba obetovať pre šťastie milovaných - napriek chybám, ktoré robíš, pretože ako každý človek si aj ty iba človek a nikto nie je bez chýb, ani najväčší svätci neboli bez svojich múch a chýb... Chyby a prešľapy, ktoré robíš, ešte neznamenajú, že si zlý človek. Napriek všetkému, si dobrý človek! Prečo! Pretože ťa stvoril Boh podľa seba - na svoj obraz, a On je Láska, ktorá sa rozdala až do poslednej kvapky krvi... tak veľmi milovala. Si mu podobný... Ako aj On, aj ty máš dobré srdce!

Aj zlý človek môže byť raz tvojou záchranou ak...

Preto sa neboj dávať dobrotu zo svojho srdca každému bez obmedzenia - aj tomu, kto ti závidí, že ťa iní majú kvôli tvojej úprimnosti a láske radi, aj tomu, kto sa z tvojej lásky a úprimnosti či pokory vysmieva, podráža nohy, ponižuje. Raz ho totiž práve tvoja láska a úprimnosť prevalcuje a on zmäkne a ty ho zachrániš pred pádom do večnej smrti - lebo závisť a žiarlivosť, hnev a nenávisť - to je peklo a tvoja úloha, pre ktorú si bol možno práve ty stvorený a poslaný na tento svet, je aj takýchto "Nepriatelov" zachraňovat pre večné šťastie pri Bohu, pretože aj oni sú tak ako ty krásne obrazy Boha, stvorené k láske, no zničené inými ľuďmi okolo až natoľko, že sú teraz príliš slabí vzdorovať zlému, ktorý ich tlačí do pomsty, neodpustenia, zla - úbohé duše, ktoré sa tak ľahúčko dajú zviesť a manipulovať zlým... A oni, oklamaní zlým, takto dovolia so sebou manipulovať, lebo si myslia, ze tak to treba, že tak dosiahnu šťastie...

Ale ty im môžeš svojou láskou a odpustením posilniť srdcia natoľko, že odvrhnú toto zlo a začnú milovať cez teba dobro, Boha... a aj oni sa pokúsia viac milovať ľudí okolo ako ty... Len takto môžeš svojich nepriateľov premeniť na priateľov! No upozorňujem ťa už teraz - toto nezvládnu slabé bojazlivé duše, ale len odvážne a heroické. Bude to vyžadovať od teba veľa odvahy a lásky - ale ty ju v sebe máš, len sa toho neboj! Ty dokážeš spolu s Bohom zvíťaziť láskou aj v týchto srdciach! Buď proste sám sebou a nehľaď na nevôľu, opovrhovanie či výsmech iných okolo z tvojej originálnosti a neopakovateľnosti. Ty si krásny človek, schopný obrovských heroických skutkov lásky aké nikto iný pred tebou nedokázal a ani po tebe nikto nedokáže, pretože sú pripravené a ušité od večnosti presne tebe na mieru! Tak to zo seba dávaj presne tak, ako to dokážeš iba ty, nech to srší a žiari a nech to prežiari práve tieto zničené, skazené, zamrznuté srdcia, nech ich zohreje a premení na tých, akými mali byť podľa úmyslov ich milovaného Tvorcu, keď ich posielal na tento svet - nech sa pri tebe stanú sami sebou, nech pri tebe zložia svoj strach z neprijatia, nech objavia krásu, ktorú Boh vložil aj do nich! Máš na to! Kto vie - možno práve ty si bol pre túto úlohu stvorený! Skús to a raz ti budú títo tvoji nepriatelia ďakovať na veky vekov, že si ich neodsúdil ako všetci okolo, ale napriek znechuteniu z ich života a konania si ich zachránil od večnej smrti... A ktovie, možno práve títo tvoji nepriatelia budú raz aj tvojou záchranou... :)))

Bezpodmienečne byť v láske sám sebou pri všetkých

Ak si myslíš, že musíš spĺňať podmienky a požiadavky tých, ktorých miluješ, aby od teba neušli, aby ťa neopustili, a kvôli tomu si schopný vymyslieť všelijaké masky, ktoré si nasadzuješ na svoju tvár, len aby si bol presne taký, ako by chceli tí druhí, nerob to. Prečo? Raz - skôr či neskôr - už nebudeš schopný udržiavať masku na svojej tvári a skôr či neskôr sa ukáže tvoja pravá tvár. Vtedy ak takýto človek vedľa teba neznesie pohľad na tvoju skutočnú tvár, ujde - ak teda bude ešte kam utiecť. A prežiť celý život v klamaní seba aj iných okolo, v neustálom falši? To nie... Ak ten, ktorého tak veľmi miluješ, miluje aj teba, nielen seba samého, ak to je človek, ktorý má podľa Boha žiť vedľa teba ako tvoj muž, žena, priateľ či blízky človek, potom takýto človek dokáže prijať nielen tvoje krásne stránky ale aj tie tienisté, s ktorými si nevieš dať rady a s Božou pomocou ti tieto rany uzdraví skrze svoju bezpodmienečnú lásku, ktorá sa bude zakladať na Božej láske. Jednoducho ťa bude mať rád takého, aký si, a vďaka tejto svojej láske bez podmienok budeš mať ty silu sám od seba s Božou pomocou očisťovať svoje vnútro do pôvodnej krásy, ktorú v tebe Boh stvoril. Len takýto človek je ťa hoden, len s takýmto človekom máš prežiť svoj život. Ak nedokáže prijať celú tvoju bytosť aj s plusmi aj s mínusmi, pravdepodobne má žiť s niekým úplne iným človekom, ktorého chyby dokáže prijať a milovať ho aj s nimi.

Pri človeku, ktorý sa nebojí byť sám sebou, sa každý z nás cíti dobre, pretože si pri takom človeku môžeme oddýchnuť od toho stáleho pózovania, falošného predávania toho, čo nie sme my. Pri takom človeku môžeme byť aj my sami sebou bez strachu, že nás ten človek odmietne, poníži, vysmeje sa z nás. Preto to najlepšie, čo môžeš urobiť, je snažiť sa byť bez strachu tým, kým skutočne teraz si - to znamená tým, kým ťa Boh stvoril na začiatku. Len takto môžeš pritiahnuť ku sebe toho, kto má byť pri tebe ako tvoj priateľ, muž, žena, kamarát. Lebo len tí praví pre teba stvorení, si ťa takého, aký si nájdu. Len oni budú vedieť vycítiť v tebe a nájsť tvoju skutočnú krásu, ktorú Boh v tebe vytvoril a ku ktorej ťa spolu s Bohom budú mať silu skrze svoju lásku doviesť. Už chápeš? Miluj iných presne tak, ako to vieš iba ty... A ak to niekto nezvládne a ujde, opustí ťa, neutekaj za ním, neplač - nebol ťa hoden - nebol to ten, ktorý mal s tebou žiť, inak by ťa takého - takú, aká si, prijal a miloval. Neboj sa, je dobré, že odišiel, lebo uvoľnil miesto tomu, kto má už o pár hodín, dní či týždňov prísť. A ak by si toho predošlého utekajúceho stále zadržiaval, nútil a prinucoval, nemohol by si stretnúť toho skutočného pre teba stvoreného človeka, a naopak - natrápil by si seba, jeho a prípadne aj ďalších okolo seba skrze svoj nešťastný vzťah... Boh vie, koho pre teba stvoril ako priateľa, muža, ženu, kamaráta, prácu, spolupracovníkov... Dôveruj mu a už teraz sa modli za tých, ktorých máš stretnúť vo svojom živote, aby už teraz Boh pripravoval ich srdcia aj tvoje na stretnutie s nimi.

Ach ten čas, ako len letí...

A ak si smutný, že nemôžeš byť so svojimi milovanými tak dlho ako chceš, ak si znechutený, že máš len pár mesiacov, týždňov, dní, hodín či minút... NESEĎ vo svojom smútku so založenými rukami! Strácaš drahocenný čas, v ktorom si mal darovať seba - svoje srdce. Je jedno ako dlho s nimi budeš - to krásne, čo im dáš, zostane na celý život v nich, bude to ich oporou, posilou v mnohých chvíľach života. Si schopný pomôcť akýmkoľvek ľuďom kdekoľvek budeš a akokoľvek dlho s nimi budeš. Kdekoľvek ťa to zavedie, všade môžeš a aj máš darovať ľuďom okolo kus seba - kus srdca, nehľadiac na to, ako dlho s nimi budeš a či si to vôbec zaslúžia a či to vôbec má zmysel. Aj jediná minúta života s niekým môže byť pre neho tá najcennejšia, ktorú si bude uchovávať v srdci celý život. A celé roky s niekym iným nebudú tak cenné ako táto minúta s tebou. Chápeš?

Preto sa naplno venuj ľuďom, s ktorými si tu a teraz - dostal si ich na nejaký čas, aby si im daroval lásku, a potom ťa Pán buď k nim opäť vráti alebo ťa daruje iným ľuďom, ktorí to krásne z tvojho srdca potrebujú takisto... Takže buď rád kdekoľvek si a buď tam naplno taký aký si - s ľuďmi, ktorí ťa obklopujú a naplno ich miluj úprimne zo srdca presne taký aký si... To je to najlepšie, čo môžeš robiť kdekoľvek budeš - nenechaj si to zničiť ľuďmi, ktorí ti závidia, ktorí motajú Božiu vôľu. Boh nakoniec všetko využije na dobré, ale len pre ľudí, ktorí ho milujú...

Si dôležitý v životoch mnohých ľudí po celom svete, na presne taký dlhý čas, aký určí Jeho milujúca múdrosť. Každý človek je totiž iba darom od Boha pre niekoho na určitý čas, po ktorom tento dar bude darovaný iným. Preto si hrdo uchovávaj v srdci každú chvíľu, prežitú so svojimi milovanými, aj keď bola krátka. No nezabudni, že aj ty si takýmto darom od Boha pre iných, ktorých stretávaš vo svojom živote. Preto nestrácaj ani chvíľu hlúpym ľutovaním sa, že je to tak krátko, že to nemá zmysel! Chvíľu, ktorú teraz máš v rukách, naplň čo najviac láskou a dobrom zo svojho krásneho srdca. Ten človek, ktorý stojí práve oproti tebe, má právo na tvoje nádherné srdce! Neboj sa mu ho odvážne otvoriť a darovať sa mu tak ako to dokážeš iba ty, veď ti ho poslal do cesty sám Boh - možno iba na pár minút, dní... pretože ho práve ty a iba ty zohreješ, upokojíš, pozdvihneš, povzbudíš, posilníš, upevníš a cez týchto pár minút ho s Bohom opäť vzkriesiš k životu v láske naveky... :) A to stojí za to, čo povieš?

P. Robert Balek SVD

 

Share/Save/Bookmark


feed1 Komentáre
Pavlína
26. February 2012
178.41.84.208
Hodnotenie: +12

je to naozaj krásne napísané... ďakujem, dobre to padlo smilies/wink.gif
ste úžasný človek !!!

Nahlás nadávky
Zníž
Zvýš hodnotenie

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Balek Robert je s nami už odo dňa: Streda, 17 September 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Úvahy

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie