Hlavná stránka Aktuality Aktuality z misií Vianočný pozdrav provinciála P. Jána Halamu SVD

Vianočný pozdrav provinciála P. Jána Halamu SVD

E-mail Tlačiť PDF
(0 hlasovaní, Priemerná známka: 0 )

Betlehem_Lakatos„Boh tak miloval svet, že dal svojho jednorodeného Syna, aby nezahynul nik, kto v neho verí, ale aby mal večný život.“ (Jn 3,16)

Milí priatelia misií, milí naši dobrodinci!

 

V kostolíku Božského Srdca vo Vidinej, kde sa nachádza aj noviciát Spoločnosti Božieho Slova, je chórus s krásnym dubovým obložením a na ňom je lipový reliéf zobrazujúci vianočnú scénu: Sv. rodinu v betlehemskej maštaľke uprostred a po stranách anjelských spoločníkov tejto dejinnej a zároveň spásnej udalosti. Veľkí dobrodinci našej rehole manželia Ažbóthovci, ktorí dali kostolík postaviť, vyjadrili týmto vďaku Bohu za to, že sa zasnúbili práve na Štedrý večer v rakúskom Meyres. Vianoce im pripomínali ich rozhodnutie spojiť svoje životy, Vianoce boli pre nich symbolom manželstva a rodiny. Tajomstvo Vianoc spojili s dejinami svojich životov a každé Vianoce im reliéf na chóre pripomínal ich zásnuby. Celý svoj život napokon zasvätili Božskému Srdcu Ježišovmu.

Máte aj Vy podobné udalosti vášho života, ktoré ste duchovne spojili s udalosťami spásy? Možno ste nad tým neuvažovali, no napriek tomu sú vo vašom živote symbolické udalosti, ktoré neviete inak nazvať ako Boží „zásah“, ako udalosť spásy.

Uvažovali ste niekedy nad svojim menom? Prečo Vám ho rodičia vybrali? Aký význam má pre Vás váš svätý patrón. Sv. Jozef, sv. Ján, sv. Anna a pod. Ako sa životy týchto svätých premietli do vášho života? Možno Vám neboli vaši patróni vždy blízki, ale časom ste prišli na to, že vaše životy sú im v mnohom podobné. Oni vstúpili do vášho života, oni Vás vedú, usmerňujú, povzbudzujú, napomínajú... Sú vašimi staršími bratmi a sestrami.

Istý kňaz spomínal, ako našiel pred kostolom postávajúcu ženu nedobrej povesti. Chcela sa vyspovedať. Kňaz sa jej opýtal, prečo sa rozhodla ísť na spoveď. Ona povedala: „Videla som dievčatá v bielych šatách, ako idú na prvé sv. prijímanie. Spomenula som si na dobu, keď som aj ja bola taká biela, čistá a tešila som, že prijmem Ježiška. Zatúžila som byť opäť čistá.“

Možno ste zažili chvíle, keď sa blížili Vianoce a vy ste nemali peniaze ani na základné veci, nieto na darčeky. Možno ste nemali kde bývať, aj keď azda nie na dlhý čas. Museli ste sa sťahovať, zanechať všetko známe a blízke. Možno ste museli odísť z domu pre zlé vzťahy, alebo niekto z vášho rodinného kruhu odišiel, niekto blízky zomrel... Alebo ste sa nadchýnali krásou pohľadu na vaše dieťatko, ktorého blažený výraz tváre svedčil o absolútnom pokoji a dôvere, hoci vy ste cítili nepokoj a neistotu, čo prinesie ďalší rok... Malé dieťa Vám dalo darček, niečo, s čím sa chcelo podeliť, urobiť Vám radosť a vás to dojalo k slzám. Toľko dobra a krásy...

Veľa sa vo vašom živote udialo. Niektoré udalosti vám pomáhajú lepšie pochopiť ako sa cítili sv. Jozef a Panna Mária v Betleheme, iné ich položenie vo vyhnanstve v Egypte a ďalšie Vám pomôžu stotožniť sa s Ježišom na púšti, na Golgote a pod.

Nemusíme zhotoviť kostolnú drevorezbu, či obraz ako pamiatku na naše životné príbehy, mali by sme však spomínať a dobre si zapamätať, kto a ako zasiahol do nášho života. Nič nie je náhoda, nič nie je zbytočné. Všímajme si, ako sa dejiny nášho života stretávajú s dejinami Božieho Syna, Ježiša Krista, ktorý sa stal jedným z nás. Viera v Neho nás učí vidieť v našom živote starostlivé ruky Nebeského Otca, ktorý nám dal svojho Syna, aby nikto nezahynul.

Prajem Vám požehnané a pokojné Vianočné sviatky

P. Ján Halama, SVD
Provinciál

Misionári Spoločnosti Božieho Slova, Kalvária 3, 949 01 Nitra

 

Share/Save/Bookmark


Tags: Vianočný  pozdrav  provinciála  Ján  Halama  SVD  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 
Autor tohto článku: P. Ján Halama SVD už nemá viac článkov okrem tohoto jediného.Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Aktuality

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie