P. Viktor Števko SVD

E-mail Tlačiť PDF
(7 hlasovaní, Priemerná známka: 4.14 )

Viktor_Stevko_FPáter Števko SVD je misionár, ktorého životná cesta viedla po celom svete. Narodil sa v New Yorku, noviciát si vykonal v Misijnom dome sv. Svorada pod Zoborom v Nitre. Za kňaza študoval v Epworth a Techny v USA. V Techny bol aj vysvätený 9. júna 1957. Misijné určenie dostal do Indonézie, avšak ihneď na misiu nenastúpil, pretože v tom čase bola v Indonézii vojna a musel dlho čakať, kým dostal vízum. Aby tento čas využil, študoval 2 roky angličtinu na Georgetown University vo Washingtone. Počas tohto štúdia ho však provinciál preložil do Chicaga, kde vykonával pastoračnú prácu v černošskej farnosti sv. Anzelma. V škole, ktorá patrila farnosti bolo viac ako 1000 detí. Učil náboženstvo, dával do poriadku neplatné manželstvá tých, ktorí prišli do farnosti z juhu a robil bežnú pastoračnú činnosť. Po troch rokoch konečne prišli víza. Vytúžená práca v misiách sa mohla teda začať.

Misie v Indonézii

Z Chicaga odchádza vlakom do San Francisca, čo trvalo 3 dni a 3 noci. Odtiaľ nákladnou loďou President Pierce cestoval 40 dní do krajiny svojho misijného určenia. Nikto v Indonézii nevedel, že príde. Z lode síce poslal telegram, ten však dostali až 3 dni po jeho príchode do Jakarty. Z Jakarty sa presunul loďou na východnú časť ostrovu Flores. Tam pôsobil slovenský verbista, brat Šebastián, ktorý sa staral o kávové plantáže. V tejto časti tak isto pracoval aj P. Emil Černaj. V blízkosti boli 3 jazerá. Každé malo inú farbu: zelenú, žltú a červenú. Pomocou nich vysvetľovali domorodcom nebo, peklo a očistec. Páter dostal určenie na západný Flores, kde spravoval misijnú stanicu, do ktorej patrilo 17 filiálok. Návštevy v nich absolvoval peši, alebo na koňoch. V týchto dedinách bolo asi 5 škôl. Škola na hlavnej misijnej stanici mala 8 tried. V dedine Orong postavil spolu s ľuďmi pekný kostol. Starosta mu pri plánovaní stavby povedal, že ľudia budú nápomocní, ale nemajú peniaze. Budú pomáhať predovšetkým svojou manuálnou prácou. A oni skutočne usilovne pomáhali. Z diaľky 35 km nosili na hlavách, niektorí na byvoloch 800 vriec cementu, ďalej drevo a kamene. Kostol sa podarilo vystavať od augusta do Vianoc 1962.

Po tomto pastoračnom pôsobení bol páter Števko preložený na východnú časť Floresu, kde pracovali ďalší slovenskí misionári: Vojenčiak, Galis, Krčmár a Kližan. Táto časť bola ešte chudobnejšia ako oblasť v okolí Orongu.

Viera na Florese

Väčšina obyvateľov Floresu verí v Boha, avšak podľa ich predstáv. „Verili v Boha, že jestvuje, že je mocný, ale je policajt. Báli sa ho. Mali strach. Anjelov chápali ako jeho služobníkov. Keď niečo (ľudia) zle urobia, oznámia to Bohu a ten ich tresce“, hovorí páter Števko. A tak pred každou dedinou bol malý oltárik pre anjelov, aby sa vždy, keď prídu do dediny najedli a dali im pokoj. Páter Vojenčiak, ktorý mal skúsenosti s ľuďmi v tej oblasti mu povedal: „Viktor, počúvaj, ty si nový. Títo ľudia nie sú pohania. Majú krásne zvyky. Nerozbi to. Nauč sa dobre reč a pozoruj týchto ľudí, keď majú slávnosti podľa ich zvykov. A preto ti hovorím, dva roky maj otvorené oči, otvorené uši a zatvorené ústa!“ Páter sa snažil robiť, ako mu poradil P. Vojenčiak. Zvykol si na miestnych ľudí a vcítil sa do ich mentality. Pokrstil tam viac ako 14 000 ľudí a zosobášil 2000 manželských párov.

„Bol som tam 35 rokov a ozaj môžem povedať, že som tam bol šťastný“, dodáva P. Števko.

Misia v Sydney

Medzitým sa páter Emil Černaj presunul z Indonézie do Sydney, avšak v roku 1994 kvôli zdravotným problémom zavolal na pomoc do Austrálie P. Števku. Ten v súčasnosti býva v Sydney v dome SVD a má na starosti pastoráciu Slovákov. Na začiatku pomáhal a slúžil aj Čechom, Maďarom, Indonézanom a aj Rusom. Cestuje po celej Austrálii. Hoci najviac Slovákov žije v Sydney a v Melbourne, roztrúsení sú po celej krajine. Žije ich tu 22 000. Austrália má len 20 miliónov obyvateľov a vzdialenosti medzi jednotlivými mestami sú obrovské. Napr. z Melborune do Sydney trvá cesta 2 hodiny lietadlom, alebo zo Sydney do Darwin 5 hodín lietadlom. Asi 3-krát za rok páter obíde celú Austráliu, aby sa dostal ku všetkým slovenským veriacim. Preto, že niektorí z nich neovládajú angličtinu, potrebujú kňaza, ktorý rozpráva po slovensky.

V roku 2007 mal páter vzácne jubileá: 50 rokov kňazstva a 80 rokov života. Slávil ich počas svojej dovolenky na Slovensku 24. júna v Novej Dedine.

P. Martin Štefanec SVD (Hlasy Júl August 2007)

 

Share/Save/Bookmark


feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 
Autor tohto článku: P. Martin Štefanec SVD už nemá viac článkov okrem tohoto jediného.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Zážitky

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie