Hlavná stránka Listy misionárov Misionári Z Austrálie od sr. Magdalény SSpS

Z Austrálie od sr. Magdalény SSpS

E-mail Tlačiť PDF
(0 hlasovaní, Priemerná známka: 0 )

Sr._MagdalenaNa úvod si vás všetkých srdečne pozdravujem z “červeného” stredu Austrálie. Trošku konkrétnejšie – môj pozdrav a spomienka na rodnú vlasť idú ku vám z môjho nového misijného pôsobiska v Alice Springs.

Milé SSpS spolusestry na Slovensku a vo svete, misijní dobrodinci a priatelia!

Prešlo už 8 mesiacov odvtedy, čo som sem priletela po 9 rokoch pôsobenia v najväčšom austrálskom meste Sydney. Aby som vám tak trošku približila vzdialenosti, z Alice Springs to Sydney potrebujeme skoro 3 hodiny letu. Sydney a Alice Springs! Aký to rozdiel!!! Skoro 5 miliónové veľkomesto som zamenila za 28 tisícové mestečko. Nepotrebujem tu električenku, nestojím v železničnej stanici v rade na lístok; do kostola, na poštu a do väčších obchodov možem ísť pešo. Nuž a veru do kostola mi to trvá 25 minút. V nákupnom stredisku sa na mňa usmievajú známe tváre a vôbec, stratila som anonymitu veľkomesta. Namiesto prekrásneho prístavu tu máme rieku bez vody. Je to naozaj rieka ale len zopár krát v roku je v nej aj voda. Namiesto výškových budov sú tu najviac jednoposchodové domy. V Sydney mala každá štvrť svoj kostol a faru, v Alice Springs máme len jeden katolícky kostol. Ostatné kresťanské cirkvi majú tiež len jeden kostol a stačí nám to. Je to také rodinskejšie – všetcia chodíme do toho istého kostola.

V Sydney bolo v lete teplo a vlhko, tu je horúco a sucho. Hovorí sa, že suché teplo sa lepšie znáša – je mi teplo a pritom sa nepotím. Máme tu teraz tretí mesiac jar – u nás je to ako viete všetko naopak lebo v Európe je teraz jeseň – a zatiaľ najvyššia teplota bola 41 stupňov. Skúsenejší mi však povedali, že to bolo ešte priskoro. Teploty nad 40 stupňov by mali prísť v decembri a januári.

V Alici Springs máme troch katolíckych kňazov a všetcia sú z verbistickej rehoľnej rodiny a sú veľmi medzinárodní – Poľsko, Indonézia a Vietnam sú krajiny kde sa narodili. Najbližšia katolícka fara je v Santa Teresa, čo je takých 80 km od Alice Springs. Tam sú tiež dvaja verbisti. No a ďaľšia katolícka fara s jedným diecéznym kňazom je 500 km od nás.

My Služobnice Ducha Svätého sme v tejto časti Austrálie nová rehoľná kongregácia. Mám tu česť byť pionierkou v tejto novej misii. Zatiaľ som tu teda jediná SSpS ale dúfam, že v novom roku pribudne prírastok do komunity. Znamená to, že som tu na všetko sama – nákupy, varenie, upratovanie, pranie, komunitná kronika a mesačné vyúčtovania no a pritom pracujem na plný úväzok v nemocnici. Nie je však len práca ako to možno berú všetci ostatní zamestnanci nemocnice, je to moja misia.

Som zamestnaná v štátnej nemocnici, ktorá má okolo 200 postelí ako nemocničný kaplán a koordinujem nemocničnú pastorálnu starostlivosť. Celý deň som v kontakte s ľuďmi, takže skutočnosť, že večer doma nemám možnosť s niekým hovoriť mi až tak veľmi nevadí. Bezplatný hovor na Skype je ohromná vec. Lenže keď vy na Slovensku pracujete ja spím a naopak. S pacientami, ich rodinnými prislušníkmi a tiež s ostatnými zamestnancami zdieľam ich radosti a bolesti. Tešim sa tejto mojej misii lebo mám možnosť byť blízko ľuďom, ktorí to momentálne potrebujú a možem im pomôcť dostať sa bližšie ku tomu pravému Liečiteľovi tela a hlavne duše. 80 % pacientov sú naši pôvodní obyvatelia Austrálie – Aboriginals. V nemocnici je zákaz fotenia a preto pracovné fotky nemám.

Nemocniční zamestranci ako aj obyvatelia Alice Springs vo všeobecnosti sú z celého sveta. Odzrkadľuje to našu austrálsku medzinárodnosť. Už som tu mala možnosť s niekoľkými Čechmi hovorť slovensky, no a veru dobre to padlo, aj mne, aj im. Raz som sa v obchode rozprávala s jedným zamestnancom a spozorovala som, že iný zamestnanec sa na mňa uprene díva a pozorne počúva náš rozhovor. Bola som pridelená na obsluhu tomu “zvedavému” a jeho prvá otázka bola, že odkiaľ som. Keď som sa ho spýtala na dôvod jeho otázky tak mi odpovedal, že môj prízvuk v angličtine je veľmi podobný prízvuku jeho mamy. Nebol ďaleko od pravdy, jeho mama sa narodila na Slovensku ale vyrastala v Čechách.

V septembri sme my SSpS mali provinciálne zhromaždenie – raz do roka sa mi SSpS všetky zídeme. Stretnutie sa konalo v našom provinciálnom dome v Brisbane. Mala som teda možnosť stretnúť aj moju mladšiu slovenskú spolusestru Janu Františku, ktorá je tam už zopár mesiacov. Bolo to veľmi milé stretnutie. Na začiatku nám naša rodná reč akosi nešla tak ako sme si priali, no a veru sme sa na tom aj dobre nasmiali. Pripájam fotku našej austrálskej provincie – chýbajú na nej asi 4 sestry, ktoré sa nemohli zúčastniť. Pre zaujímavosť vám napíšem krajiny, v ktorých sme sa narodili: India, Čína, Korea, Papua Nová Guinea, Fidži, Vanuatu, Indonézia, Rakúsko, Nemecko, Slovensko, Ukrajina, Holansko, Austrália, USA, Nový Zéland, Brazília, Paraguaj, Argentína a Botswana. SVD páter, ktorý nás doprevádzal pridal 20- tu krajinu lebo sa narodil v Anglicku.

Milé čitateľky a čitatelia týchto riadkov, v nedeľu začíname prvou adventnou nedeľou nový cirkevný rok. Zo srdca vám prajem, aby to bol rok dobrý, plný Božieho požehnania, lásky Boha k nám jeho stvoreniam a vzájomnej lásky a porozumenia v našich komunitách, rodinách, pracoviskách, v školských laviciach a všade tam kde nás Božia prozreteľnosť chce práve mať.

Nech žije svätý trojjediný Boh v našich srdciach a v srdciach všetkých ľudí.

Maranatha, príď Pane Ježišu.

O spomienku v modlitbe prosí a rodné Slovensko si v srdci nosí,

Sr Magdaléna Leutterová, SSpS

 

Share/Save/Bookmark


feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Balek Robert je s nami už odo dňa: Streda, 17 September 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Listy

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie