Hlavná stránka Úvahy Obľúbené citáty Bože, ty si naše všetko (sv. opát Kolumbán)

Bože, ty si naše všetko (sv. opát Kolumbán)

E-mail Tlačiť PDF
(5 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

WaterBubblesBratia, poďme za hlasom, ktorým nás život volá k prameňu života. On nie je len prameňom živej vody, ale aj prameňom večného života. Ten istý prameň svetla i zdroj svetla. Lebo od neho je všetko, múdrosť, život i večné svetlo. Pôvodca života je prameňom života, stvoriteľ svetla je prameňom svetla. A preto pohrdnime tým, čo vidno, prenesme sa ponad svet a vo výšinách neba hľadajme zdroj svetla, prameň života, prameň živej vody ako rozumné a veľmi bystré ryby, aby sme sa tam napili „živej vody prúdiacej do večného života“.

Kiež by si ma, milosrdný Bože a dobrý Pane, láskavo prijal ta k onomu prameňu, aby som tam aj ja pil s tvojimi smädnými živú vodu zo živého prameňa živej vody a oblažovaný jej nesmiernou lahodnosťou stále sa zdržiaval hore pri ňom a volal: „Aký lahodný je prameň živej vody, z ktorého neubúda voda prúdiaca do večného života!“

Pane, ty sám si trvalo ten prameň, po ktorom treba stále túžiť, z ktorého slobodno a treba vždy čerpať. Kriste, Pane, vždy nám „dávaj túto vodu“, aby sa aj v nás stala „prameňom živej vody prúdiacej do večného života“. Žiadam príliš veľa. Kto by to nevedel? Ale ty, kráľ slávy, vieš dávať veľké veci a veľké veci si prisľúbil. Nič nie je väčšie ako ty a seba si nám daroval, seba si za nás vydal.

Preto ťa prosíme, aby sme vedeli, čo milujeme, veď ťa nežiadame o nič iné, ako aby si sa nám ty daroval. Lebo ty si naše všetko, náš život, naše svetlo, naša spása, náš pokrm, náš nápoj, náš Boh. Prosím, náš Ježišu, vdýchni do našich sŕdc vánok svojho Ducha a raň naše duše svojou láskou, aby duša každého z nás mohla pravdivo povedať: „Ukáž mi toho, ktorého moja duša miluje,“ lebo som ranená láskou.

Pane, prajem si, aby tie rany boli aj vo mne. Blažená duša, ktorú takto raní láska! Taká potom hľadá prameň a z neho pije; ale pije, a pritom je stále smädná: stále túžobne načiera a stále smädná pije. Takto stále hľadá láskou a uzdravuje sa jej ranami. Nech touto spasiteľnou ranou láskavo zraní vnútro našej duše Boh a náš Pán Ježiš Kristus, dobrotivý a spasiteľný lekár, ktorý je jedno s Otcom i s Duchom Svätým na veky vekov. Amen.

Z Poučení svätého opáta Kolumbána
(Instr. 13, De Christo fonte vitae, 2-3: Opera, Dublin 1957, 118-120)

Share/Save/Bookmark


Tags: Sv.  Kolumbán  Boh  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Balek Robert je s nami už odo dňa: Streda, 17 September 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Úvahy

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie