Hlavná stránka Kázne Sviatky, spomienky Premenenie Pána = premenenie učeníkov

Premenenie Pána = premenenie učeníkov

E-mail Tlačiť PDF
(5 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Vychod_slnkaNa hore Tábor sa premenil Ježiš dalo by sa povedať nie na nejakého zvláštneho žiariaceho podivína ale naopak - iba ukázal apoštolom svoju skutočnú tvár - pootvoril apoštolom dvierka do skutočnej reality, odokryl im trošku viac, kým v skutočnosti je. Samozrejme, nemohol im ukázať seba samého v skutočnosti, pretože to by ich biedne telá nezvládli a od tej krásy, svätosti a šťastia a zároveň od obrovskej úcty a svätej bázne voči tak obrovskému a veľkému Bohu, ktorého by v Ježišovi spoznali, by ich srdce skolabovalo a Ježiš ich predsa ešte stále potreboval na tejto zemi. No na tejto hore sa neuskutočnila iba premena Ježiša ale aj premena práve týchto troch: Petra, Jakuba a Jána. Ako?

Niekto tak vtipne poznamenal: "Viete, prečo si Ježiš vybral na horu Tábor práve týchto troch: Petra, Jakuba a Jána? Pretože boli najhorší zo všetkých apoštolov - Petra nazval Satanom, keďže ho chcel odviesť od správnej cesty a vedel, že onedlho ho zaprie - no a Jakub a Ján prosili cez svoju matku celkom "nezištne" - egoisticky - tie najlepšie miesta v jeho budúcom kráľovstve - hneď po jeho pravici a ľavici! A tak títo apoštoli ešte potrebovali veľa poučení, cvičení, očisťovania, potrebovali jednoducho premenu, aby dokázali neskôr to, k čomu ich Ježiš vybral - ohlasovať radostnú zvesť a položiť život za vieru v Neho. V skutočnosti všetko Ježiš urobil hlavne pre to, aby pomohol týmto trom najhorším apoštolom premeniť sa a nadobudnúť vnútornú krásu, po ktorej by mali začať túžiť, keď uvidia v tej istej kráse Ježiša." Samozrejme - toto povedal ten človek s troškou humora. No stále je v tom veľký kus pravdy.

Človek je už raz taký, nevidí ďalej ako za svoj nos... Tak často slepý k tomu, čo je naozajstné a skutočné. Vidíme očami svojho tela a posudzujeme bunkami svojho mozgu často tak mylne o ľuďoch, o situáciách, v ktorých sa ocitáme, hodnotíme a samozrejme pod vplyvom našej hlúpej bezcitnosti odsudzujeme, ponižujeme, vsmievame sa, zatracujeme... Kto vie, ako by to dopadlo s Petrom, Jakubom a Jánom, keby sa im Kristus neukázal v naozajstnom svetle svojej skutočnej krásy, skutočnej identity a veľkosti. Ani pred premenením na hore Tábor apoštoli nevideli a nechápali, kým skutočne Kristus je. Možno iba Ján svojou čistotou a úprimnou láskou k Ježišovi dokázal vidieť v Ježišovi viac ako iba učiteľa, viac ako potulného kazateľa z Nazareta. No ostatní apoštoli... Navonok sa Ježiš naozaj nijako nelíšil od ich priateľov a známych. Pravú skutočnosť mohlo vidieť len nedokrivené a nepošpinené srdce, vycítiť kto kým naozaj v skutočnosti je. A aby ich srdce bolo schopné vidieť skutočnú tvár Krista aj neskôr napriek obrovskému zohaveniu tela Ježiša počas blížiaceho sa utrpenia, pomohol ich srdciam a aj ich očiam nahliadnuť za škrupinku svojho tela, svojej ľudskej prirodzenosti - na to, čo sa ukrývalo v Ňom, v jeho vnútri, kým skutočne bol - večným nekonečný majestátnym Kráľom všetkého. 

Dobre vidíme len srdcom, očiam je to hlavné neviditeľné, ako povedal správne Exupéry. Preto je tak veľmi dôležité chrániť svoje srdce pred akoukoľvek špinou. Zašpiníš alebo zničíš oči - neuvidíš nič... Tak aj srdce. Zašpiníš ho zlom, nebudeš schopný vidieť správne, posudzovať správne a tak mnohým ublížiš ešte viac, neuvidíš pravú šancu urobiť čosi veľké v situácii, v ktorej mnohí "slepci" strácajú tak veľa, a šanca stať sa skutočne veľkým prejde nakoniec aj okolo teba a už sa nikdy nevráti. Pozeraj na svet okolo, hľaď Jeho očami, cíť Jeho srdcom... a uvidíš... a preto - udržiavaj svoje srdce čisté od každého zla. Nedovoľ ani najmenšiemu zlu vstúpiť doň. Inak postupne a isto oslepneš... 

Často si o sebe, Ježišu, myslím, aký som ja svätý a dobrý učeník a predsa len ty vieš, čo ma ešte čaká v mojom živote, ako budem často utekať pred zodpovednosťou, pred bolesťou a utrpením ako Peter utekal, keď ťa videl trpieť a on nechcel to isté, bál sa toho, nevidel v utrpení tvoj heroický skutok najvyššej lásky v sebaobete. A preto nebol schopný trpieť spolu s tebou... preto ťa vtedy zaprel.
Ježišu, len ty vieš, ako som ešte slepý svojim srdcom a nevidím pravé prvenstvo, len ty vieš, ako silno ešte vo mne drieme silná túžba po nepravom prvenstve - byť prvým cez uplatňovanie moci, cez manipulovanie druhými, cez trestanie a odmeňovanie - jednoducho za každú cenu byť v tvojich očiach, a v očiach druhých okolo najlepším, prvým - hneď po tvojej pravici a ľavici... Len Ty, Ježišu, vieš, koľko premien má moje srdce ešte absolvovať. Často ma vedieš so sebou na horu - často ma vedieš do výšok modlitby, aby si sa mi ukázal v pravom svetle, aby som zatúžil po pravej kráse svojej duše, po pravom prvenstve - po prvenstve služby Lásky všetkým, ako to vidím v Tebe, aby som vedel, že nič nie je natoľko hodnotné, aby to zviedlo moju pozornosť viac ako tvoja láska a večný život po tvojom boku, aby som sa v mene tvojej lásky dokázal zbaviť akéhokoľvek strachu z utrpenia, bolesti či smrti, ktorú si vytrpel aj ty, a tak prejdúc spolu s Tebou cez toto všetko vidiac v utrpení s tebou veľkosť a obrovskú silu raz prišiel aj do tvojej slávy, ktorú mi kúsoček po kúsočku ukazuješ na horách Premenenia môjho života.

Áno, som ochotný, Ježišu, nechať sa Tebou premieňať - premieňať sa pohľadom na tvoju vznešenú, svätú a čistú tvár v chvíľach hlbokého intímneho stretnutia našich sŕdc - premieňať sa túžbou po tvojej kráse, sile, svätosti - premieňať sa v utrpení trpiac spolu s tebou, vediac, že za tvárou toho zohaveného muža po mojom boku je ukrytá tvár Boha v Jeho večnej sláve lásky, ktorá ho vedie až na kríž kvôli večnému šťastiu milovaných, a tak sa prvenstvom služby s Tebou, premieňať viac a viac v Teba - v Lásku, lebo ty si LÁSKA.

P. Robert Balek SVD

Share/Save/Bookmark


Tags: premenenie  Pána  apoštolov  láska  tvár  Boh  človek  strach  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Balek Robert je s nami už odo dňa: Streda, 17 September 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Kázne

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie