Hlavná stránka Biblia Meditácie Večná sláva proroka

Večná sláva proroka

E-mail Tlačiť PDF
(2 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

ProrokV tom čase tetrarcha Herodes počul o Ježišovi a hovoril svojim dvoranom: „To je Ján Krstiteľ. Vstal z mŕtvych, a preto v ňom pôsobí zázračná moc.“
Herodes totiž Jána chytil, sputnal ho a vrhol do väzenia pre Herodiadu, manželku svojho brata Filipa, lebo mu Ján hovoril: „Nesmieš s ňou žiť!“
A chcel ho zabiť, bál sa však ľudu, lebo ho pokladali za proroka.
(Mt 14,1-4)

Povedz mi úprimne zo srdca - chceš byť prorokom? Počujem odpovede: „Bože chráň! Nie! Veď ako skončili skoro všetci proroci? Nie ja nie... to nie je pre mňa!“ Počujem aj rozhodné: „Áno!“ Áno smrti? Kto je vlastne prorok? A prečo sa vlastne na to pýtať? Veď prorokov už dávno niet...!

Čo myslíš, kto by tak podľa teba mohol byť dnes prorokom? Je vlastne v cirkvi teraz nejaký prorok? Alebo tento čas prorokov je už nenávratne za nami? Ja by som nazval prorokom Matku Terezu alebo takého Jána Pavla II. Možno bude niekto namietať: „Aaa prečo? Veď pokiaľ viem, oni neprorokovali nič do budúcnosti. Nie, možno povedať svätí, no nie proroci.“ Kto je teda prorok? Základnou úlohou proroka nie je totiž iba hovoriť niečo o budúcnosti, čo je veľmi rozšírený no mylný názor na proroka. Prorok je človek, ktorý načúva Bohu a hovorí iným to, čo chce cez neho sám Boh povedať iným ľuďom, alebo robí to, čo sám Boh chce cez neho robiť iným. Inými slovami – je len takým megafónom v rukách Boha – hlása slová samého Boha a to vhod či nevhod. A Boh si ho vyberá práve preto, lebo iba on dokáže Jeho slová podať iným tak, aby poslucháčov pohol k obráteniu – k vykonaniu Božej vôle. V tomto zmysle môže ale aj má ba musí byť prorokom každý z nás – každý kresťan. Prečo? Pretože už krstom sme boli pokrstení a ním pomazaní za kňazov, kráľov a prorokov a tak už od krstu máme účasť na Kristovom kňazskom, kráľovskom ale aj prorockom poslaní. A tu je dobrá i ťažká správa pre teba: „Ty si už PROROKOM!“ To hlavné teraz je naučiť sa aj žiť a konať ako prorok, aby toto poslanie, ktoré si pri krste dostal, nezostalo nevyplnené a márne dané do tvojho srdca. Ako?

Myslím, že mi dáš za pravdu, keď poviem, že ty veľmi dobre cítiš, že to k tebe prehovára Boh, keď ti čosi hovorí v srdci: „Choď tam a povedz toto!“ O niektorých nápadoch, ktoré sa zrodia v tvojej mysli a srdci môžeš spokojne bez pochýb povedať, že uuurčite pochádzajú od Boha. Áno? No vidíš. Jediné, čo potrebuješ urobiť, je postupne krok za krokom tieto „pokyny z hora“ vypĺňať presne podľa návodu. Pamätaj, že nikto iný neodovzdá Jeho slovo iným tak, ako ty, aby poslucháči pochopili a prijali toto slovo a začali podľa neho žiť. Pri tvojom stvorení boli vytvorené a na teba presne ušité úlohy, ktoré dokážeš vyplniť iba ty – nikto iný – presne s tými darmi, ktoré Boh do teba vložil. Ak tieto úlohy nevyplníš ty, môže Boh poslať niekoho iného, ale už to nebude tak, ako by si to urobil práve ty, alebo sa už proste nenájde nikto iný a úloha zostane naveky nevyplnená. Neboj sa toho, tvojou úlohou je len postupne krok za krokom vypĺňať úlohy v danom momente na danom mieste takým spôsobom, akým to dokážeš iba ty – s tvojou láskou, s tvojím úsmevom, tvojím spôsobom reči. Daj do toho všetko, čo môžeš – celého seba. Len tak ťa budú iní počúvať. Ak budeš hovoriť akýmsi povýšeneckým egoistickým tónom, Božie slová nikto neprijme a tak ty sám spôsobíš, že ľudia si zatvoria srdcia vďaka tebe ešte skôr ako by k nim Božie slovo došlo.

Ale čo ak ma tí druhí vôbec počúvať nebudú – akokoľvek správne by som to povedal? Čo ak ma odsúdia za to, čo hovorím? Čo ak zostanem úplne sám alebo ma zničia tak ako zničili toľkých prorokov, ktorí hovorili pravdu – Ján Krstiteľ, Jeremiáš...? Áno, aj to je možnosť – mnohí sa jej zľakli a preto nepovedali to, čo mali povedať a povedali to, čo nemali povedať. A práve preto je teraz vo svete všade vôkol nás toľko chaosu, zla a nešťastia, pretože chýbajú skutoční proroci, ktorí sa neboja hovoriť iným síce nepríjemnú no spásonosnú pravdu od Boha, neukazujú cestu, a tak mnohí blúdia, nesvietia svetlom Božích slov v temnote lží a klamstiev diabla, preto sa mnohí nadobro strácajú v konaní zla. Preto je na zemi dnes toľko potratov, pretože 2 miliardy kresťanov odmieta byť prorokmi a nielen zastaviť toľko žien idúcich na potrat, ale aj skutočne pomôcť týmto ženám v ich situácii – neveria, že Boh im niekoľkonásobne odplatí nielen finančne ale hlavne požehnaním v ich rodinách, v práci. Preto toľko mladých dnes stráca zmysel života a zabíjajú sami seba, lebo chýba 2 miliardy prorokov, ktorí by boli schopní nielen povedať, ako každého Boh tak veľmi miluje, ale dokázali by aj svojím priateľstvom, svojím objatím, svojou bytosťou milovať týchto ľudí tak veľmi, že by každý z týchto mladých ľudí zatúžil po živote v tejto láske a znova pochopil, v čo je zmysel života.

Všetci dnes tak veľmi potrebujeme prorokov, no proroci sa dnes boja hovoriť, boja sa konať tak, ako to od nich žiada Boh. Boja sa odmietnutia, smrti... Ale poviem ti jedno – ani jeden prorok nezomrel skôr, akoby vyplnil celú svoju úlohu na tejto zemi. Teda, ak Boh nechce, aby ťa zabili, nikomu sa to nepodarí, ak Boh nechce, aby ťa inak poškodili, nikto nič proti tebe nezmôže. Ale ak Boh chce, lebo vie, že tak je to to najlepšie pre teba aj pre iných, potom sa stane, čo má prísť a báť sa toho vôbec nemusíš. Prečo? Bol si verný, vyplnil si svoje úlohy, ktoré si mal vyplniť, a je pre teba pripravený nádherný nový život, kde ako už cítiš, nebudeš nijako najmenší... Načo sa teda strachovať? Strach ťa iba oberá o silu a dôveru k svojmu milovanému Stvoriteľovi a Otcovi zároveň. Zahoď už konečne strach, ktorý zlý vládne v srdciach toľkých kresťanov po celom svete a tak znemožňuje Bohu konať cez nás veľké diela, zázraky! Skús to! Ono to stojí za to – tých pár škrabancov, tých pár jaziev z boja – raz ti tieto jazvy budú naveky zdobiť tvár ako znaky tvojej slávy – slávy odvážneho bojovníka.

Môžeš sa so strachom stiahnuť do svojho pohodlia, odmietnuť úlohu proroka, možno aj prežiješ pokojný život (o čom veľmi silno pochybujem), ale budeš si môcť spokojne na konci života povedať, že ten život stál za to? A ako sa budeš cítiť tesne po smrti, keď ti Boh tvárou v tvár ukáže, čo všetko si mohol pre Božie kráľovstvo urobiť, koľkých si mohol zachrániť od večnej smrti, koľko zla si mohol zastaviť a koľko dobra sa mohlo vykonať iba vďaka tebe, ale nič z toho sa neudialo, pretože si až príliš veril diablovým slovám, že to nemá zmysel, že to nie je pre teba, že to bude trapné, že nech si žije každý ako chce a čo teba do toho, že ťa všetci vysmejú a odmietnu a zostaneš sám... Chcem ti povedať jedno – NEVER týmto klamstvám – zlý veľmi dobre vie, že si schopný veľkých a nádherných skutkov, ktoré raz budú tvojou slávou naveky, on vie, že by si mu vytrhol z jeho rúk mnohé duše, ktoré by mu už nikdy nepatrili. On ťa iba nenávidí, túži ťa zničiť a chce, aby si sa postupne stal tak trapným, smiešnym a zavrhnutým ako on sám, aby si naveky nenávidel samého seba... Nedovoľ mu to! Vzopri sa tomuto otrockému spôsobu života a odvážne bojuj po boku samého Boha!

Raz prídu tisíce po smrti k tebe a povedia: „Vďaka! Aj keď som ťa vtedy poslal kade ľahšie a vynadal ti, čo sa staráš, a možno som ťa tak aj znechutil, ja viem, ale len vďaka týmto slovám som o pár dní predsa len neurobil to zlo, ktoré som sa chystal urobiť a potom to pokračovalo až natoľko, že ma teraz ako vidíš, Pán prijal k sebe naveky. No viem, že som tu z veľkej časti práve vďaka tebe, že si sa vtedy nebál povedať mi to, čo mi chcel už roky povedať Pán. Bola to moja posledná šanca. Keby si to nepovedal, nenašiel by sa už nikto tak odvážny, aby ma zastavil a teraz by som bol aj s mnohými ďalšími naveky nešťastný ďaleko od Boha. Vďaka tebe som dostal odvahu hovoriť o tom ďalším ľuďom a tak sa postupne nazbieralo niekoľko tisíc ľudí, ktorí sú ti vďační – pozri...“ a ukáže ti zástupy ľudí, ktorí sa budú chcieť poďakovať svojmu záchrancovi... Dúfam, že nebude až tak veľa ľudí, ktorí prídu ku mne po smrti a povedia: „No prečo si vtedy nepovedal, čo si už mal na jazyku? Prečo si ma nechal tak? A ja som vo svojom klamstve pokračoval ďalej a zničil seba aj svojich drahých... a teraz sa naveky... ach ťažko len pomyslieť. Veď stačilo tak málo – povedať pár slov! Prečo si sa tak bál? Dostal by som silu zastaviť to zlo, prebudil by som sa...“ A sklamaný bude odchádzať ďaleko ďaleko od Boha...

Je len a len na tebe, ako sa rozhodneš... Príležitostí je veľmi veľa – každý deň chce Boh cez teba prehovárať k srdciam iných okolo práve tak, ako to dokážeš iba ty. Práve preto ťa nikto nenahradí. Si a budeš veľmi dôležitý v životoch mnohých ľudí. Vykonáš veľké skutky lásky, veľké zázraky, ktoré boli pripravené pre teba? Alebo zostaneš žiť v kúte, pochlebovať iným, hovoriť, čo chcú počuť, len aby si sa im zapáčil? Vyber si, no vyberaj si múdro. V hre je totiž večná hanba alebo večná sláva proroka.

P. Robert Balek SVD

Share/Save/Bookmark


Tags: prorok  svetlo  pravda  smrť  dôvera  Boh  Božia  vôľa  strach  odvaha  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Balek Robert je s nami už odo dňa: Streda, 17 September 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Biblia

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie