Hlavná stránka Oceánia Papua Nová Guinea SVD v Papue Novej Guinei

SVD v Papue Novej Guinei

E-mail Tlačiť PDF
(0 hlasovaní, Priemerná známka: 0 )

Dňa 13. augusta 1896 vstúpili na územie Novej Guiney prví šiesti misionári Spoločnosti Božieho Slova. Bolo to pre misionárov v každom ohľade ťažké územie - tropické podnebie a vtedajšie obyvateľstvo žilo vo veľmi biednych podmienkách s priam babylonskou zmesou rečí bez písma.

Keď slávila Spoločnosť Božieho Slova v Papue Novej Guinei storočné jubileum svojho vstupu na toto územie, pri spomienke na skromné začiatky svojho pôsobenia v roku 1896, bolo možné zaznamenať nebývalý rozkvet. Spoločnosť Božieho Slova má teraz na území PNG 160 členov. Z toho je 7 biskupov, 106 kňazov, 39 bratov - laikov a 8 klerikov. Priemerný vek je 53,6 roka. Spolubratia pochádzajú z 24 krajín.
Prevažná časť spolubratov SVD pracuje na farách v duchovnej správe, časť z nich pracuje pri vydávaní tlače, najmä časopisu Wantok, ktorý vychádza od roku 1969. Na vydávaní tlače sa zúčastňuje 25 % členov SVD. Niekoľkí spolubratia pracujú v televízii v ekumenickej spoločnosti s názvom Religious Television Association.

Ďalší spolubratia pracujú v melaneskom ústave (Melanesian Institute), ktorý je ekumenickým inštitútom výskumu misiológie a pastorálnych otázok. Od založenia ústavu sú spolubratia zaangažovaní ako lektori. Ústav poriada rôzne prednášky a kurzy v otázkach manželstva, rodinného života a výchovy mládeže.
Od začiatku svojho pôsobenia SVD kladie veľký dôraz na výchovu. Týka sa to najmä vo zvyšovaní vzdelávania učiteľov a zakladania škôl. Jedna zo škôl získala štatút uuniverzity.

Spolubratia SVD vybudovali a vedú početné ppastoračné centrá pre laikoov. Okrem toho vedú bbiblický apoštolát a v rámci svojho pôsoobenie poriadajú prednášky a rôzne kurzy.
Jednou veľmi vážnou úlohou spolubratov SVD je výchova kléru, ktorá sa uskutočňuje v interdiecéznych seminároch. Viacerí spolubratia pôsobia v seminároch ako profesori a asistenti.
Jeden spolubrat zastáva funkciiu direktora Liturgicko - katechetického inštitútuu. Niekoľkí bratia pracujú v zdravotníctve, z nich jeden je lekár. Ďalší spolubrat je sekretárom pre národnú katolícku zdravotnícku starostlivosť (Catholic National Health).

Po druhej svetovej vojne začali sem prichádzať misionári v hojnejšom počte. Zväčša to boli misionári z USA - 21 kňazov a štyria bratia - laici. Medzi nimi boli aj americký Slováci. Priamo zo Slovenska prišiel sem roku 1947 P. Ján Kováč (1923-1999) rodák z Oravy, ktorý posledné roky svojho života strávil na dôchodku v Austrálii. Za ním v roku 1949 prišiel P. Anton Javorský (1921-2002) rodák zo Spiša. Po zaslúženej námahavej práci strávil taktiež posledné roky v Austrálii, kde aj zomrel. Spolu s ním prišli bratia Br. Tiburcius Kaputa (1906-1989) a Br. Miichal Šrank (1907-????) V ostatnom čase prišli sem pracovať dvaja Sloováci, z nich P. Peter Dikoš (1967) rodák z Terchovej pokračuje vo svojej misijnej práci v duchu svojich predchodcov - Slovákov.
Prví misionári, ktorí odišli zo Slovenska do misií boli bratia - laici. Br. Beatus Šingler pôsobil na Novej Guinei od roku 1932 a Br. Kleofáš Dvorčák tu pôsobil od roku 1935. Bol to prvý misionár zo Slovenska, ktorý položil svoj život na misijnom poli v roku 1944.

Nielen misionári, ktorí pochádzali priamo zo Slovenska, ale aj niekoľkí, ktorých rodičia sa presťahovali zo Slovenska do Ameriky, pôsobili na PNG - americkí Slováci. Medzi nich patria veterán P. Anton Patík, ktorý pôsobil na PNG do roku 2000 a bol činný doo svojho 86 roku. Ďalší, ktorí tu pôsobili boli PP. Ján Kolník, Anton Krajčí, Eduard Mišík, Jozef Wallay a Jozef Kotrba.
P. Ľudovít Lužbeták (1918), pôvodom z Oravy, misionár, vedec, etnológ strávil na PNG štyri roky. Robil etnologický prieskum medzi primitívmi vo vnútri ostrova, študoval niekoľko zo 700 tamojších rečí domorodcov, určoval pre nich písmo a zozstavoval gramatiku. Do jednej z rečí domorodcov preložil katechizmus a časti evanjelií. Spolu s ním treba spomenúť veľkého misionára P. Františka Michalicu. Vyštudooval filozofiu a teológiu, grécky a latinský jazyk, na Kolégiu technickej medicíny študoval histológiu a bakteriológiu. Neskôr študoval ako misionár lingvistiku. V roku 1948 dostal misijné určenie pre PNG. Počas svojho pôsobenia začal od roku 1969 vydávať časopis Wantok v domorodej reči pidgin.

Prvé číslo vyšlo v náklade 9.000 výtlačkov. Dnes vychádza v náklade 30.000 výtlačkov. Začal prekladať Nový Zákon do miestného jazyka a tiež slangový slovník a gramatiku jazyka tok pisin z PNG. V roku 1981 bol vyznamenaný najvyšším

Rádom Britského impéria a dostal čestný doktorát z lingvistiky. Poslednú prednášku mal 7. augusta 1997. Učil celkove 52 rokov a napísal 30 kníh.
Je pre nás potešujúce, že máme dobrých a pracovitých misionárov, obetavých, misionárov - hrdinov i vedcov.

pripravil P. Karol Bošmanský SVD

Share/Save/Bookmark


Tags: SVD  Papua  Nová  Guinea  PNG  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Administrator je s nami už odo dňa: Streda, 13 Máj 2009.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Oceánia

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie