Napojení na vinič

E-mail Tlačiť PDF
(2 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

vinohrad Pre každého z nás je dôležité nejaké spoločenstvo, do ktorého môže patriť – rodina, priatelia, pracovný kolektív. Sú to naši ľudia, s ktorými sme radi. Vyplýva to z ľudskej prirodzenosti – človek je tvor spoločenský, stvorený byť pre- niekoho a s- niekým. Aby spoločenstvo bolo užitočné a zrelé, musí mať dobrý základ – zákon, alebo vzťahy.
Najlepším základom pre naše spoločenstvo je sám Kristus.


On nie je iba nejakou vonkajšou štruktúrou, ktorá by nás zastrešovala. On je tým vnútorným prvkom, ktorý nás spája a oduševňuje, podobne ako krv v tele. Veď aj preto sa nám dáva. Táto jedinečná konštrukcia dovoľuje, aby spoločenstvo Cirkvi existovalo bez prestávky už 2000 aj napriek toľkým chorým údom.
Môžeme jasne sledovať, kam, smerujú spoločenstvá, ktoré síce spája zákon, ale chýbajú im princípy a viera. Najskôr k pokroku, potom v mene slobody a tolerancie k neslobode a bezbožnosti v pravom slova zmysle. A pritom poznáme tragédie toľkých podobných kultúrnych tendencií minulosti dávnej (Grécko, Rím) i nedávnej (III. ríša).
Prečo musí byť Kristus základom spoločenstva? Nedá sa to len na základe našich vzťahov? Aj by sa dalo, veď ľudská láska je obrazom Božej, takže tak či tak jej základom bude Ježiš, ktorý predstavuje a ukazuje obetu, vďaka ktorej spoločnosť môže rásť. Bez nej, hoci by sa ľudia ako tak milovali, poznačení hriechom, prepadnú nejakej forme egoizmu.
Aj kresťanské spoločenstvá môžu prepadnúť prázdnote, ak si všetci jej členovia nebudú stále pripomínať na kom stavajú a stoja. Napr. takí vodcovia, najskôr budú viesť BOŽÍ ľud, a potom SVOJ ľud. Odviažu a naviažu ich na seba  a ovocie bude jasné - nepokoj, rozbroje. Ak veriaci nebudú hľadať Krista, iba nejaké obrady, citové uspokojenie, tiež nič nedosiahnu, jedine rastúcu nespokojnosť, že nedostávajú, čo čakali.
Možno pre tieto fakty niektorí veriaci neprídu k viniču, lebo si myslia, že sa napoja aj doma. No ale ťažko je nezaštepenému konáriku zakvitnúť bez viniča. Keď ukážeme týmto štepom, že sú na koreni vítaní, a môžu sa len obohatiť rovnako ako my, hádam im dôjde, ako sa ochudobňujú.
Vzorom je tu aj Panna Mária, ktorá dosiahla obrovské duchovné ovocie nie preto, že stále niečo hľadala, ale že od začiatku bola napojená na svojho syna – Krista.
Bratia a sestry, ak teda chceme byť plodnými konármi, držme sa koreňa sami i spoločne. Amen.

Share/Save/Bookmark


Tags: vztah  vinic  egoizmus  spolocenstvo  egoizmus  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 
Autor tohto článku: о. Миша из России už nemá viac článkov okrem tohoto jediného.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Kázne

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie