Kedy byť mučeníkom?

E-mail Tlačiť PDF
(1 hlasovaní, Priemerná známka: 4.00 )

facka_dieta_2V kresťanských kruhoch sa neraz opakuje pravidlo, ku ktorému povolával Ježiš svojich nasledovníkov, aby pri nespravodlivosti vedeli nastaviť aj druhé líce. Náročná rada, to je isté. Vypĺňať ju sa darí ozaj len veľmi pokorným ľuďom. U väčšiny ostatných sa hneď prejavuje čnosť spravodlvosti, ktorá nedovoľuje takéto priestupky. No bojím sa, že skôr tu vystupuje priam pohanská túžba odomstiť, aby sme neboli nikomu nič dlžní. Nuž, takí sme my kresťania.


V prvých storočiach bola však v kresťanských kruhoch druhá krajnosť. Kým nás tiahne k pohanskej odplate, ich tiahlo takmer k bezhraničnej túžbe trpieť a umrieť za Krista. Z jednej strany to bol krásny sen – odvahou až po smrť svedčiť o svojej viere. No v istý čas sa to prevrátilo v bezuzdné samoudavateľstvo, čo priviedlo cirkevných predstaviteľov k zákazu udávať sa. Veď mučeníctvo je svedectvo o viere v pravdu, ktorá je vystavená útoku falošných predstáv a vychádza odtiaľ v spojení s Kristovým víťazstvom. Všetko malo mať prirodzený chod – koľko Boh dovolí, toľko budeme svedčiť a žiť. Nie je treba robiť nič predčasne. Prílišné ľudské úsilie má vždy sklon nebrať ohľad na Božiu vôľu.
Príkladom v tejto veci sú samotní apoštoli z dnešného čítania (t.j. Pondelok 5. veľkonočného týždňa). Oni sa tieš stretli s nebezpečenstvo smrti. A hoci ju boli ochotní prijať, čo sa aj koniec koncov stalo, no nie v danom čase. Pred nimi bolo ešte mnoho práce, preto si nemohli dovoliť pri prvej príležitosti odísť z tohto sveta. Sledujúca udalosť hneď dosvedčuje, že svet potrebuje zatiaľ živých apoštolov, ktorí budú dokokazovať veľkými skutkami Božiu moc, a zároveň svojou slabosťou svedčiť, že iba On je jediný, pravý Boh.
Svedectvo a viera si vyžadujú spoluprácu s rozumom, ináč sa z viery stáva fanatizmus, s ktorým máme v súčasnom svete dostato skúseností. Človek má byť vždy ochotný a pripravený vydať svedectvo tomu, čo verí. No tiež musí brať ohľad na to, v akej situácii a pozícii sa on sám nachádza. V bode 2265 Katechizmu Katolíckej Cirkvi sa píše: „Oprávnená sebaobrana môže byť nielen právom, ale aj veľkou povinnosťou človeka, najmä ak je zodpovedný za životy iných a za spoločné dobro rodiny alebo vlasti.“ Preto je potrebné uvážiť, či sme schopný a pripravení odícť z tohto sveta, poprípade, čo bude väčším dobrom pre nás i našich blížnych.
Život je takmer taký istý veľký dar ako viera. Preto je nužné, aby sme si ho vedeli vážiť i chrániť. My, Sláva Bohu, zatiaľ nie sme pod tlakom, ktorý by nám neustále hrozil smrťou. No z času na čas sa objavujú krajné situácie, ktoré si vyžadujú radikálne riešenie. Ako veriaci si musíme byť vedomí, prečo sme na svete, a že smrť, hoci často nespravodlivá, alebo neočakávaná, má tiež miesto ako posledná bodka v pozemskom živote. Predsa len väčším darom je pre nás viera, ktorá nám ponúka nový, večný život a skutočné, nekonečné možnosti i dary. Preto v krajných situáciach, z lásky k dobru druhého človeka, s čistým svedomím, slobodným od ťažkého hriechu, je mučeníctvo možné každému veriacemu.
Ak je však človek bez milosti posväcujúcej, má sa starať zachrániť si život. Stretnutie s Bohom by pre neho asi nebolo tak veselým, ako sa u kresťanov učakáva. Človek v takom stave ani nie je schopný prijať iné rozhodnutie. Chýba mu odvaha, ktorá je Božím darom, a strach zakrýva všetký sväté nápady.
V spojení so zodpovednosťou za druhých treba chápať náš život ako dar, ktorému sa radujú naši blížni. A to je Božie dielo, nie naše, preto treba brať naň ohľad, a nehrať sa na hrdinov. Ak príde čas a Božia milosť v nás bude pôsobiť na sto percent, potom uvidíme, k čomu sme povolaní. Dovtedy musíme upevňovať svoju vieru Božími prostriedkami (sviatosti, modlitba a pod.), aby akákoľvek riziková situácia, nebola prekvapením ani pre nás, ani pre našu vieru.

Share/Save/Bookmark


Tags: svedok  muceniksmrť  milost  hrdinstvo  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Michal Marhefka je s nami už odo dňa: Streda, 17 December 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Kázne

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie