Hlavná stránka Oceánia Papua Nová Guinea Papua Nová Guinea - základné informácie

Papua Nová Guinea - základné informácie

E-mail Tlačiť PDF
(5 hlasovaní, Priemerná známka: 4.60 )
PNGPapua - Nová Guinea sa rozprestiera na východnej polovici druhého najväčšieho ostrova Zeme (Nová Guinea) a na takmer 600 ostrovoch Melanézie (Bismarckove ostrovy, D´Entrecasteauxove ostrovy a Louisiady a i.). V centrálnej časti hlavného ostrova sa v západo-východnom smere ťahajú mladé horské reťazce s viacerými štítmi, ktoré dosahujú 3500 - 4000 m.
Najvyšším vrchom krajiny je Mt. Wilhelm, 4694 m n.m. Medzi horskými chrbtami sa rozprestierajú savanové náhorné plošiny.V severnej časti ostrova sa ťahá vulkanický veniec. Južné pobrežie tvorí nížina porastená dažďovými pralesmi. Krajina dostala svoje pomenovanie podľa pôvodných obyvateľov (slovo indonézskeho pôvodu, ktorého význam je "kučeravý"), druhú časť podľa ostrova, ktorý v roku 1526 objavili portugalskí moreplavci a ktorého obyvatelia im pripomínali obyvateľstvo v africkej Guinei. Podnebie je tu horúce a vlhké, jej územie často zasahujú ničivé cyklóny. 70% povrchu zaberajú dažďové pralesy. Ťažba dreva sa stáva čoraz významnejším faktorom v exporte. Pre svet živočíšnej ríše je charakteristická absencia veľkých zvierat, resp. výskyt rozmanitých druhov vtáctva, z ktorých až 45% tvoria endemity (kazuár). Krajina má bohaté zdroje nerastných surovín (rudy farebných kovov, zlato, ropa, zemný plyn). Významným zdrojom príjmov je vývoz medených rúd a rúd ušľachtilých kovov. Pre poľnohospodárstvo je charakteristické pestovanie niektorých plodín (sladké zemiaky, banány a cukrová trstina) pre vlastnú potrebu a na export sa pestuje káva, kakao a kaučuk. Významný je aj rybolov. Niektoré domorodé kmene ešte aj na začiatku 20 storočia žili v stredovekých podmienkach, boli lovcami lebiek a ľudožrútmi, dnes sú raritou pre rozvíjajúci sa cestovný ruch.

Rozloha: 462 840 km2
Počet obyvateľov: 5 670 544 (2006)
Štátne zriadenie: republika
Geografická poloha: Oceánia  Mapa Papua-Nová Guinea
Časové pásmo: Slovensko +8 hod.
Podnebie:

monzúnové, horúce, vlhké počas celého roka. Obdobia sucha (máj až október) a dažďa (december až marec) sa menia hlavne na ostrovoch. Teploty na ostrovoch sú po celý rok stabilné medzi 25 až 30°C, vo vyšších nadmorských výškach klesajú.  Aktuálne počasie vo svete

Hlavné mesto: Port Moresby
Mena: kina (PGK)     
Jazyky: anglický, pidgin a motu (úradné); 715 pôvodných jazykov
Správne členenie: 20 provincií
Národnost. zloženie: Papuánci,melanézske, polynézske a mikronézske etnické skupiny, Malajci,
Náboženstvo:

protestanti (44%), pôvodné náboženstvá (34%), katolíci

Diplomatické zast.:

SR nemá v krajine veľvyslanectvo. Teritoriálne je príslušné Veľvyslanectvo SR v Canberre/Austrália.
Embassy of the Slovak Republic
47 Culgoa Circuit
O´Malley
Canberra A.C.T. 2606 Austrália (Australia)
Tel. č.:00612 / 6290 1516,00612 / 6290 2405,00612 / 6290 0036,00612 / 6290 1521 (Obchodno-ekonomické oddelenie)
Mobil:0417 / 253 805 (diplomatická služba), 0408 / 253 805 (veľvyslankyňa),0409 / 466 110 (Obchodno-ekonomické oddelenie)
Fax:00612 / 6290 1755,00612 / 6290 2878 (Obchodno-ekonomické oddelenie)
E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. , Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. (veľvyslanec), Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. (Konzulárne oddelenie)

Víza a doklady:

 

Pre vstup do krajiny je potrebný platný cestovný pas a príslušné vízum, o ktoré možno požiadať na Veľvyslanectve Austrálie vo Viedni.
Australian Embassy and Permanent Mission
Mattiellistraße 2-4, A-1040 Viedeň/ Wien
Rakúsko/ Österreich
Tel.: +431/506 740
Fax: +431/5131656
E-mail: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. – general, Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. – vízové informácie
Web: www.australian-embassy.at

Ministerstvo zahraničných vecí SR

Dejiny:
Prví obyvatelia prišli na územie Papuy pravdepodobne z Ázie pre 50 000 rokmi. Prvý kontakt s Európanmi sa uskutočnil v rokoch 1526 – 27, keď sem priplával portugalský moreplavec   Jorge de Meneses, ktorý ostrov pomenoval „Ilhas dos Papuas“. Španielsky moreplavec Ortiz de Retes ho neskôr nazval Nová Guinea, lebo pôvodní obyvatelia mu svojou farbou pleti pripomínali Afričanov z Guinei. Neskôr sem priplávali James Cook, John Moresby a Charles de Bougainville. V 19. storočí ovládli západnú časť ostrova Holanďania. Nasledovali ich Nemci,ktorí ovládli sever ostrova v roku 1884.

Juh prehlásili za svoje teritórium len o tri dni neskôr Angličania. V roku 1906 premenovali britskú Novú Guineu na Papuu a región sa dostal pod správu Austrálie. Zo začiatkom prvej svetovej vojny sa Austrálčania zmocnili nemeckej časti ostrova. Počas druhej svetovej vojny sever krajiny obsadili Japonci. Po jej skončení pripadol Austrálii aj východ ostrova. Holandské teritórium padlo do rúk Indonézie v roku 1963. Nezávislosť  vyhlásila Papua Nová Guinea v roku 1975. Prvé problémy nastali na hraniciach s Indonéziou, kde sa vytvorilo  hnutie odporu proti Indonézii, ktoré so striedavými úspechmi bojovalo s indonézskou armádou. Situácia sa upokojila v roku 1985. Ako ďalší problém sa ukázala situácia na ostrove  Bougainville, kde miestni vytvorili revolučnú armádu a žiadali neávislosť. Došlo ku krvavým bojom medzi ostrovanmi a papuánskou armádou.

Okolo roku 1990 zavládlo prímerie, ktoré v roku 1992 porušil papuánsky predseda vlády príkazom na ďalšie vojenské akcie proti ostrovanom. Vrcholom konfliktu bol v roku 1997 spor medzi  vedením papuánskej armády a ďalším predsedom vlády, ktorý pre ďalší útok na ostrov najal juhoafrických žoldnierov, armáda tento spor vyhrala  predseda vlády odstúpil.  Vojna s ostrovom Bougainville skončila v roku 1997. Zabitých bolo 20 000 ľudí a dvakrát toľko z krajiny utieklo. Neskôr ostrov zasiahla ničivá povodeň spôsobená efektom el Niño. Okolo 500 ľudí bolo zabitých a 650 000 stratilo strechu nad hlavou. V roku 1998 zasiahla ostrov ničivá vlna tsunami a zabila okolo 3000 ľudí. V roku 2004 pozval terajší predseda vlády Sir Michael Somare austrálskych policajtov a úradníkov na pomoc s bojom proti kriminalite a korupcii. Onedlho sa museli vrátiť, pretože miestny súd vyhlásil ich prítomnosť v krajine za protiústavnú. Prvý prezident dnes nezávislého ostrova Bougainville bol zvolený v roku 2005.

Bezpečnost. riziká:
V krajine je vysoká kriminalita, hlavne v mestách Port Moresby či Lae. Lúpežné prepady, vlámania, znásilnenia, krádeže áut, tašiek a kabeliek priamo na ulici majú stále silnejúcu tendenciu. Veľké riziko podstupujú najmä samostatne cestujúce ženy. Od 21,00 do 05,00 hod. platí v krajine zákaz vychádzania. Za mimoriadne nebezpečnú oblasť možno označiť ostrov Bougainville, predovšetkým jeho centrálnu časť a Buin na juhu ostrova. Pokiaľ sa rozhodnete krajinu navštíviť, odporúča sa necestovať individuálne. Po zotmení sa vychádzať z hotela neodporúča.
Zdravotníctvo: V pomerne obmedzenej miere a na úrovni, nedosahujúcej európsky štandard. V krajine dochádza k problémom v zásobovaní liekmi, nemocničné vybavenie je zastaralé a nespoľahlivé. Odporúča sa uzavrieť zdravotné poistenie na cestu do zahraničia a v prípade závažnejšieho ochorenia trvať na okamžitom prevoze do Austrálie. Odporúča sa venovať zvýšenú pozornosť osobnej hygiene, hlavne umývaniu rúk. Pozor na konzumáciu surového ovocia a zeleniny, na pitie používajte radšej kupovanú vodu vo fľašiach.Odporúsča sa mať dobre vybavenú cestovnú lekárničku s bežnými liekmi

Musíte vidieť:
Sepik – región ostrovov, dobrých pláží a vysokých vrchov;
jazero Kutubu – jeden z piatich národných parkov Papue, najvyššie položené jazero na ostrove;
Mt Wilhelm – hora s výhľadom na severné a južné pobrežie, alebo dobrými trekingom na jej úpätí; Varirata – prvý papuánsky národný park, džungľa v blízkosti hlavného mesta Port Moresby  

Doprava:
letecky:
Najviac návštevníkov prilieta na letisko v Port Moresby. Lietajú sem priame linky z Fidži a Šalamúnových ostrovov. Národné aerolínie Air Niugini lietajú do Austrálie a Ázie. Okrem letiska v Port Moresby bolo otvorené aj letisko v meste Alotau.  Air Niugini a ďalšie menšie spoločností lietajú aj na malé pristávacie dráhy uprostred džungle. Na vnútroštátne lety je potrebná rezervácia. Pri letoch so spoločnosťou Air Niugini sa vyžaduje prítomnosť pasažierov  hodinu pred odletom, inak miesto dostane pasažier na čakacej listine. Pri odletoch z krajiny sa platí poplatok okolo 7.00 amerických dolárov. Cestná doprava: Cestná sieť je riedka a mimo hlavného mesta a jeho okolia sú bežné nespevnené vozovky v zlom stave. Verejná doprava ma značku PMV (Public Motor Vehicles). Väčšinou ide o minibusy japonskej výroby jazdiace na presne určenej trase. Nastúpiť a vystúpiť možno kdekoľvek. Jazdí sa na ľavej strane, a potrebný je medzinárodný vodičský preukaz.
Share/Save/Bookmark


Tags: Papua  Nová  Guinea  misie  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Administrator je s nami už odo dňa: Streda, 13 Máj 2009.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.

10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Oceánia

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie