Skutočná sláva

E-mail Tlačiť PDF
(0 hlasovaní, Priemerná známka: 0 )

reality_showPosledných pár rokov sú v televízii módne tzv. reality show, fabrika hviezd, ktorá z obyčajného človeka može urobiť populárnu osobu, známu celej krajine. Túžba byť slávnym je skrytá skoro v každom človeku. Všetci čakáme na svojich päť minút. Nie vždy je táto snaha zlá, ak ide tým správnym smerom, zachováva morálne princípy, neznevažuje vlastnú, ani cudziu osobu a hľadá skutočné hodnoty v tomto konaní.


V bežnom živote nájsť človeka spĺňajúceho všetky podmienky je veľmi náročné, no nie beznádejné. V Cirkvi máme práve takéto hviezdy - svätých, predtým však obyčajných ľudí, ktorí na svojom živote ukázali, čo znamená nechať pôsobiť Božiu milosť. Ľudia mnohých z nich ctili už počas ich pozemského života, pretože ich priťahoval ich príklad. Treba priznať, že nie všetci obdivovateia rozumeli, čo sa v živote svätých odohráva. Iste sa našlo mnoho takých, ktorých priťahovala senzácia, niečo neobyčajné, o čom vo svojom vlastnom živote ani nesnívali. No len ťažko chápali, že ide o Božiu činnosť. Svätí však nebrali ohľad na nejakú populárnosť a slávu. Uvedomovali si, že bez Boha by sa nič v ich živote neuskutočnilo. Vedeli, že sú nástrojom, ktorý Boh pevne drží vo svojich rukách, preto sa sami nemusia ničoho báť, ale ani pýšiť sa, pretože jedinou, no pritom najväčšou ich zásluhou, bola oddanosť. Kristus je majster, oni jeho učeníci.
Takýto prístup k učeníctvu nie je vyhradený len hrdinom, ktorí sa akoby už bez hriechu narodili. Žial všetci sme prišli na svet s dedičným hriechom a ten nás robí pred Bohom rovnými. No dostali sme aj rovnaké šance – krstom sa oslobodiť a plne spolupracovať s Božou milosťou.
Tu už vidíme rozdiel. Nie každý je ochotný (nehovorím schopný, lebo takými sme všetci; prečo ináč by nás Boh povolal k životu) spolupracovať. Často sa správame, aeko tí najmúdrejší, ktorí nepotrebujú nijakú pomoc. To, čo bolo treba, sa naučili, a podľa všetkého, vedia už viac ako ich učitelia. Možno majú dobré miesto v spoločnosti, zabezbečenú budúcnosť, obdiv u ľudí. Ale o láske a úcte k nim je ťažko hovoriť. Skôr je to závisť na jednej, či poľutovanie na druhej strane. A síce mnohí vedia o takomto výsledku, kvôli chvíľkovému šťastiu sú ochotní obetovať aj večnosť.
Iní zas natoľko pochybujú o svojej hodnosti vydať sa na cestu svätosti, že sa o to ani nepokúsia. Možno dokonca počúvajú rady Učiteľa, snažia sa, ale pády sa stali akoby každodennosťou, na ktorú sa dá privyknúť, a ktorá dokonca môže byť aj príjemná. Možno sa to v istých momentoch podobá na skromnosť, ktorá bola charakteristickou pre svätých. V skutočnosti však ide o lenivosť s rovnakým koncom, ako v prechádzajúcom prípade.
Sme ľudia, ktorých Boh obdaril rozumom a sám nás aj poučuje a vedie, aby sme vo svojom živote predsa len dosiahli svätosť. A keďže tu nejde o dielo ľudské, ale Božie, každý má šancu, stať sa svätým. Treba len povedať Bohu: „Staň sa. Amen,“ a posvätiť (oddať) mu všetko. On potom v našom živote urobí také divy, že sa budeme sami diviť. A to bude pre nás naozajstný zázrak, dar a skutočná, večná sláva.

Share/Save/Bookmark


Tags: svaty  zivot  skromnost  snaha  slava  show  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 
Autor tohto článku: о. Миша из России už nemá viac článkov okrem tohoto jediného.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Kázne

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie