Hlavná stránka Úvahy O internete Internet a misie? - 26 - Evanjelizácia

Internet a misie? - 26 - Evanjelizácia

E-mail Tlačiť PDF
(3 hlasovaní, Priemerná známka: 4.33 )

Internet-pavucinaNahlas vyzývame všetkých ľudí dobrej vôle vyvinúť spoločné úsilie, ktoré bude viesť k tomu, aby spoločenské komunikačné prostriedky užitočne slúžili hľadaniu a objavovaniu pravdy i ľudskému pokroku. Kresťan na základe svojej viery poznáva, že tento cieľ dosiahne najskôr vtedy, keď sa čím viac bude evanjeliová zvesť rozširovať týmito prostriedkami v uskutočňovaní bratského spoločenstva s ostatnými ľuďmi zahrnutými starostlivosťou jedného Otca. Podľa nedávneho prieskumu týkajúceho sa aktivít na internete, 1,86% z opýtaných používa internet na zbieranie informácií, 63% ho používa na vyhľadávanie a 47% na komunikáciu. Je teda dôležité uvedomovať si chute a preferencie užívateľov, aby sa nám podarilo pochopiť a dosiahnuť prostredníctvom našej siete nielen adresátov, ktorých považujeme za „skalných“ ale aj tzv. „vzdialených“, ktorí sú primárnymi subjektmi našej pastoračnej aktivity evanjelizácie.

Z tohto dôvodu musí portál nielen obsahovať sekciu s čisto evanjelizačným obsahom, ale aj samotná hlavná stránka portálu cez všetky potrebné informácie musí vyznievať evanjelizačne, pričom by tam nemal chýbať pútavý odkaz na už spomínanú evanjelizačnú sekciu portálu. Táto sekcia je určená pre neveriacich, ktorí hľadajú zmysel života a chcú sa dozvedieť niečo viac o viere ale zaujímavejším a jednoduchším spôsobom. Tu sa môžu nachádzať rôzne evanjelizačné piesne, videoklipy, videá so zaujímavými príbehmi a myšlienkami, pozvánky na akcie špeciálne pripravené pre evanjelizáciu neveriacich a pod. Samozrejme nesmú chýbať ani odpovede na najčastejšie kladené otázky a informácie o tom, čo robiť, ak by sa niekto rozhodol stať sa kresťanom.

Pohľadnice

Možnosť poslať peknú elektronickú pohľadnicu vo forme fotky alebo videa s hlbokou myšlienkou niekomu ku sviatku alebo iba pre potešenie môže byť veľkým lákadlom aj pre neveriacich, ktorým niekto pohľadnicu pošle vo forme e-mailu s odkazom na portál farnosti. Inak by sa na tento portál možno nikdy nedostali. Takouto nenútenou formou cez pohľadnice sa môže naň dostať naozaj hocikto a možno byť oslovený ďalšími pohľadnicami s nenápadnými odkazmi na evanjelizačnú sekciu portálu. Nemali by sme podceňovať šírenie odkazov na kresťanské stránky aj takouto formou.

Prezentácie, pozadia a šetriče obrazovky počítača

Na portáli môžu byť okrem pohľadníc umiestnené aj rôzne pozadia a šetriče obrazovky počítača, prípadne pekné obrazové prezentácie v Power Pointe podfarbené príjemnou hudbou s príbehom, úvahou či myšlienkami, ktoré nemusia byť na prvý pohľad čisto kresťanské. Môžu však usmerniť niekoho správnym smerom a s pomocou Božej milosti priviesť niekoho aj k viere. Samozrejmosťou je aj možnosť poslať niekomu e-mailom odkaz na tieto prezentácie, pozadia a šetriče.

„Videosvedectvá“

Momentálne prežívame obrovský boom prezerania, nahrávania a ukladania amatérskych i profesionálnych videí na internete. Stránka www.youtube.com je jednou zo svetoznámych stránok pre videá. V rámci portálu farnosti by sa teda do budúcnosti určite mala nachádzať sekcia pre rôzne videá od kňazov farnosti, pastoračných pracovníkov a samozrejme aj od veriacich. V rámci špeciálnej evanjelizačnej sekcie by mohli byť z týchto videí vybraté akési „videosvedectvá“ – svedectvá jednotlivých ľudí, ako ich život zmenil Boh – cestu ich obrátenia. Okrem videí by tu mohli byť aj audiozáznamy a jednoduché texty týchto a iných svedectiev.

P. Robert Balek SVD

 

Share/Save/Bookmark


feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Balek Robert je s nami už odo dňa: Streda, 17 September 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Úvahy

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie