Hlavná stránka Biblia Meditácie Viera = Život - ak neveríš, neprežiješ!

Viera = Život - ak neveríš, neprežiješ!

E-mail Tlačiť PDF
(6 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Viera-zivotUuha, tak to je poriadne kafe, ktoré nám dnes Ježiš navaril! Ak verím v Ježiša, mám už večný život. Ale ak neverím, nielen že nemám život teraz ale ho ani nikdy neuzriem... Tak toto je moc! To myslíš vážne, Ježišu? Čo to ale má znamenať?

Kto prichádza zhora, je nad všetkých. Kto je zo zeme, patrí zemi a hovorí pozemsky. Kto prichádza z neba, je nad všetkých a svedčí o tom, čo videl a počul, ale nik neprijíma jeho svedectvo. Kto prijíma jeho svedectvo, potvrdzuje, že Boh je pravdivý. Lebo ten, koho poslal Boh, hovorí Božie slová, pretože on nedáva Ducha podľa miery. Otec miluje Syna a dal mu do rúk všetko. Kto verí v Syna, má večný život, ale kto Synovi neverí, neuzrie život a spočinie na ňom Boží hnev. (Jn 3, 31-36)

Ak ako dieťa verím mame, že mi podáva skutočne liek na moju chorobu, prijmem ho od nej a krok za krokom mám šancu sa vyliečiť. Ak mame neverím, krok za krokom môže pod vplyvom choroby z môjho tela odchádzať život až ma môže nakoniec aj obyčajná choroba skoliť a pripraviť o život. Ak mame neverím, nebudem jesť ani jej jedlo - veď čo ak je otrávené? Ak neverím otcovi, že ma zachráni, keď som padol skoro do priepasti a ledva sa držím, ak neverím jeho úprimnému úmyslu zachrániť ma, nelapím z posledných síl jeho ruku a minútu za minútou môžem padnúť do hĺbok a tak sa neverou pripraviť o život. A tak ďalej a tak ďalej. Je veľa situácií v našom živote, kedy naša viera rozhoduje o našom živote či smrti. Čím nebezpečnejšia situácia je, v ktorej sa nachádzame, tým viac môžeme na svoju nedôveru a neveru voči iným doplatiť svojím životom. Samozrejme, existujú aj zradcovia, ktorým neradno dôverovať, ale v prípade Boha sa toho naozaj obávať nemusíme... :)

Ak by sme si do detailov uvedomili a spoznali situáciu v duchovnom svete okolo nás, v ktorej sa nachádzame, možno by sme boli poriadne paralyzovaní od strachu a hrôzy, čo všetko možné nás túži obrať o náš život. Naoko pokojná situácia v našom materiálnom svete môže byť v tom duchovnom svete nabitá neustálou bitkou o našu dušu, o náš večný život medzi anjelmi a diablami. Ako tento boj skončí a kde sa ocitneme nakoniec my, záleží iba od nás - komu počas tohto boja dôverujeme.

Ak dôverujeme diablovi a jeho výmyslom viac ako Bohu, čo sa stáva veľmi často, pretože on si to vie nádherne vymaľovať najkrajšími farbami, len aby nás dokázal oklamať, ako sa len dá, vtedy nám nijako nie je schopný pomôcť Boh. Neveríme mu a teda neprijmeme od neho nijakú radu, nijaké usmernenie, upozornenie. Takto sa ale vystavujeme jednému z najväčších nebezpečenstiev v duchovnom svete - strateniu ochrany od Boha. A ak nás nechráni Boh, pretože sme jeho ochranu odmietli, pretože mu nedôverujeme, neveríme, nie sme schopní sa sami ubrániť pred nátlakom manipulácie a iných metód, ktoré v tom momente na nás diabol spustí. Bez Boha a jeho ochrany nikto z nás ľudí nie je schopný čeliť tejto premakanej inteligentnej hre o našu dušu. Každý, kto neverí Bohu, odvráti sa od neho, od jeho ochrany a povie:

"Neverím tvojej sile, tvojmu dobrému úmyslu so mnou, neverím, že toto a toto je naozaj dobré pre moju dušu, že toto a toto nesmiem robiť, lebo inak bude zle, neverím, a prečo? Veď to vyzerá vynikajúco! A ja to chcem! Láka ma to a predsa to nemôže byť také zlé, ako o tom furt básniš. Nie, ja viem čo je dobré a čo je zlé, ty sa mi do toho nepleť. Iba mi zakazuješ stále to, čo mi naozaj chutí a podávaš to, čo mi až tak nevonia. Nie, nie, nie - ustúp trocha, nech sa porozhliadam, veď ja viem najlepšie koniec koncov, čo je pre mňa najlepšie...!"

A tak stále menej a menej počúvam Boha, jeho rady v domnení, že mi nechce až tak dobre ako som si myslel. Viac a viac sa dobrovoľne svojou nedôverou k nemu vymykám z jeho ochrany a ponáram sa vďaka svojej "vševedúcosti" viac a viac do bahna zla, ktoré musí mať na sebe masku dobra, aby som ho dokázal dobrovoľne prijímať a postupovať podľa neho. Veď inak by som ho odmietol. Prijímam teda iba to, čo vidím ako dobré. Lenže toto "dobro" je stále vnútri zlom a infikuje a ničí ma natoľko, že ak to nezastavím čo najskôr, môže to viesť k postupnému sebazničeniu a väčšej a väčšej paralyzácii duše.

Preto si, Ježišu, tak veľmi nástojil na tejto jedinej podmienke: "Ak veríš v Syna, máš večný život, ak neveríš, neuzrieš život..." Bez viery v teba, v tvoje schopnosti, v tvoju lásku ku mne, v tvoje odpustenie ma nemôže ochrániť pred nástrahmi zla a toto zlo ma postupne rozdrápa na márne kúsky. Ak som v duši chorý zlom a neverím ti, že lieky, ktoré mi podávaš, mi pomôžu, nevyliečim sa a choroba môže moju dušu oslabiť natoľko, že budem zápasiť o život, ale o ten večný...

Ak ti však verím, Ježišu, a konám, čo mi hovoríš, čo odo mňa požaduješ - v dôvere, že mi chceš to najlepšie, vtedy ma Ty sám môžeš chrániť, ty môžeš bojovať namiesto mňa o spásu mojej duše, a táto ochrana je nepremožiteľná - som v absolútnom bezpečí. Preto Viera=Život, preto ak ti verím, prešiel som zo smrti do života, pretože len ty vieš, ako v tejto dramatickej a nebezpečnej situácii okolo nás v duchovnom svete možno prežiť a prežiť s tými najkrajším výhliadkami na večný život v tvojom nikdy nekončiacom oblažujúcom objatí...

P. Robert Balek SVD

 

Share/Save/Bookmark


Tags: viera  prežiť  večný  život  rozhodnutie  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Balek Robert je s nami už odo dňa: Streda, 17 September 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Biblia

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie