Hlavná stránka Biblia Meditácie Automat na želania alebo zaltá rybka?

Automat na želania alebo zaltá rybka?

E-mail Tlačiť PDF
(1 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

zlata_rybkaAutomat na želania? Zlatá rybka, ktorá nesplní len tri ale každé želanie? A stačí len poprosiť v Ježišovom mene a stane sa? Tak teda... hor sa do toho! Nech to teda frčí až taký fukot...

Ježiš povedal Tomášovi: „Ja som cesta, pravda a život. Nik nepríde k Otcovi, iba cezo mňa. Ak poznáte mňa, budete poznať aj môjho Otca. Už teraz ho poznáte a videli ste ho.“ Filip sa ozval: „Pane, ukáž nám Otca a to nám postačí.“ Ježiš mu vravel: „Filip, toľký čas som s vami a nepoznáš ma?! Kto vidí mňa, vidí Otca. Ako môžeš hovoriť: ‚Ukáž nám Otca?!‘ Neveríš, že ja som v Otcovi a Otec vo mne? Slová, ktoré vám hovorím, nehovorím sám zo seba, ale Otec, ktorý ostáva vo mne, koná svoje skutky. Verte mi, že ja som v Otcovi a Otec vo mne. Ak nie pre iné, aspoň pre tie skutky verte! Veru, veru, hovorím vám: Aj ten, kto verí vo mňa, bude konať skutky, aké ja konám, ba bude konať ešte väčšie, lebo ja idem k Otcovi. A urobím všetko, o čo budete prosiť v mojom mene, aby bol Otec oslávený v Synovi. Ak ma budete prosiť o niečo v mojom mene, ja to urobím. (Jn 14, 6-14)

Hm, je to pekné, Ježišu, že sľubuješ hory doly - presne ako tí naši politici pred voľbami - nasľubujú, až sa tak práši za ich sľubmi a potom sa naozaj práši ale už len od týchto márnych sľubov. Naženú si voličov a potom si užívajú tie 4 roky väčšinou hromadením zásob do ich "stodôl" na ťažšie časy, keď ich z tej poliky voliči neskôr vyhodia. Nuž, Pane, ale ty nedávaš lacné sľuby, ty nesľubuješ, len aby si si nahnal veriacich a potom ich necháš tak a robíš si aj tak svoje. Ty nie. Tak ako to potom môžeš myslieť vážne? Veď toľko krát som už prosil, prosil a prosil.... a nič sa nepodarilo, nič sa nestalo. Nevyslyšal si moje prosby a teraz mám veriť, že čokoľvek budem prosiť v tvojom mene, ty mi to dáš? Veru, nie je to tak jednoduché, môj Pane... Čo to ale znamená prosiť Nebeského Otca v tvojom mene?

Ak niekto prichádza v mene niekoho, väčšinou je to posol nejakého kráľa, alebo veľvyslanec nejakého národa či štátu, konzul či iný diplomat. Ak prichádza a niečo hovorí, či dokonca žiada a prosí, vždy vystupuje v mene toho, kto ho poslal. A tak vždy požaduje iba to, o čom sa spolu so svojim nadriadeným dohodol, alebo ticho predpokladá, že zastupuje jeho záujmy, keďže už môže mať veľmi dlhú skúsenosť so svojím pánom. Ak správne vystupuje v mene svojho pána, vždy koná iba jeho vôľu - to, čo si praje a žiada jeho pán. Ak začne konať proti záujmom svojho pána, či štátu, často sa prehrešuje, koná protiprávne a narobí veľa nepríjemností, či dokonca hanbu pre svoju vlasť v zahraničí.

A teda, ak Ježiš hovorí: "Čokoľvek poprosíte Otca v mojom mene, dá vám to" - znamená, že ak poprosíme Nebeského Otca o čokoľvek v mene Ježiša, poprosíme ako jeho veľvyslanci vždy v zhode s Jeho vôľou. A keďže vôľa Syna je úplne zjednotená s vôľou Otca na základe slobodného láskyplného nekonečne trvajúceho rozhodnutia, v konečnom dôsledku vždy poprosíme o to, čo si žiada a čo sa páči nielen Synovi ale aj Otcovi zároveň. Syn aj Otec v Duchu Svätom si vždy želajú spoločne iba tú najlepšiu z najlepších možností, ktoré existujú a preto Nebeský Otec vykoná s radosťou to, čo je najlepšie pre nás a pre iných - teda splnením vôle svojho Syna vďaka našej prosbe v Ježišovom mene vlastne vykoná to, po čom sám veľmi túži... :) A toto je koreň Ježišovho sľubovania. Nie sú to prázdne plané sľuby ale najväčšia istota, aká je možná v tomto svete - Nebeský Otec vždy s radosťou vyplní čokoľvek, o čo ho budeme prosiť v Ježišovom mene - teda po dôkladnom spoznaní Ježišovej vôle ako Jeho zástupci či vyslanci.

A teda, aby sa diali skutočné zázraky v mojom živote ako s tou zlatou rybkou, najprv asi bude potrebné viac a viac sa vhĺbiť do teba, Ježišu, a viac a viac ťa spoznať - prichádzať k tebe na "konzultácie" tak ako každý veľvyslanec musí stráviť hodiny so svojím pánom prejednávaním toho, čo vlastne potrebuje jeho pán. Tak mi daj silu už dnes zájsť k tebe na rozhovor, pomôž mi otvoriť si srdce a pamätať si tvoje slová, ktoré odznejú - tvoju vôľu so mnou, s druhými, aby som ťa vedel správne zastupovať v tomto svete, aby som vedel, o čo mám prosiť Nebeského Otca - čo je vlastne najlepšie riešenie pre mňa či pre iných okolo. A potom uvidím väčšie zázraky ako by dokázala zlatá rybka z rozprávok...

P. Robert Balek SVD

 

 

Share/Save/Bookmark


feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Balek Robert je s nami už odo dňa: Streda, 17 September 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Biblia

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie