Boží štýl

E-mail Tlačiť PDF
(0 hlasovaní, Priemerná známka: 0 )

Kniha „Či sa za dobro platí zlom - Veď vykopali pre mňa jamu! Spomeň, že som stál pred tebou, aby som hovoril k ich dobru a odvrátil od nich tvoj hnev.“

Mávame aj my niekedy taký pocit ako prorok Jeremiáš? Inými slovami: Pre svoju dobrotu vyjdeš na žobrotu? Aké je dôležité vedieť konať správne veci. Skúmať správnosť môjho konania, správnosť pohnútky, správnosť výčitky, správnosť slova, správnosť správneho načasovania,  správnosť dať i almužnu. Nedávno sa mi stalo, že ma pred kostolom, ako som vychádzala z neho, zastavil jeden bezdomovec a pýtal si nejaké drobné. S kamarátkou mu hovoríme, že nemáme drobné. (Pravda je, nedávam takýmto peniaze aj keby som drobné mala). A on nám na to hovorí, tak nech mu dáme aj hrubé peniaze, veď aj to sú peniaze. No myslím, že si viete predstaviť koľko adrenalínu vo mne stúplo. A samozrejme milý pán pokračoval: „Chodíte do kostola a aké ste lakomé. Máte veľa peňazí a nechcete sa podeliť a pod.“ Keď chodíme do kostola to ešte neznamená, že máme byť za každú cenu naivní.

Ako by mohol reagovať dnes Jeremiáš? Mal dve možnosti:
Po prvé povedať si, že celá námaha nestála za nič a Boh na neho zabudol. Vyčítať mu, do čoho ho to namočil.
A po druhé, Jeremiáš bol presvedčený o kvalitách Boha. Vedel, že on je ten, ktorý nezrádza a vedel aj to, že urobil to, čo bolo správne a preto prichádza k Bohu a hovorí: „Spomeň, že som stál pred tebou, aby som hovoril k ich dobru a odvrátil od nich tvoj hnev.“ Nešlo mu o prestíž (veď človek by očakával trochu úcty, keď sa stará o dobro toho druhého, nie?). Bol si vedomý správnosti svojho počinu a obrátil sa na Boha.

A o čo išlo v dnešnom evanjeliu matke Zebedejových synov? Chcela pre nich „teplé miestečka“. V prvom momente nič zlé na tom nie je. Ale Ježiš im to patrične vysvetlil: "Viete, že vládcovia národov panujú nad nimi a mocnári im dávajú cítiť svoju moc. Medzi vami to tak nebude.“

Medzi nami to tak nemá byť. Skúsme to dnes spraviť trochu inak. Urobiť to alebo ono tak, aby to bolo pre dobro nás všetkých a predovšetkým urobiť to Božím štýlom.

Aforizmus na záver:
Jedným z najpresvedčivejších prejavov tej bláznivej viery je rozumný život.

Jedním z nejpřesvědčivějších projevů té bláznivé víry je rozumný život.
One of the best expressions of a faith which seems crazy is a reasonable life.
Pavel Kosorin, BIBLICKÉ AFORISMY (Cesta, Brno 2002, translated by Vlasta Lišková)

Share/Save/Bookmark


Tags: dobro  zlo  viera  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Hanka Švecová je s nami už odo dňa: Piatok, 24 Júl 2009.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Biblia

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie