Hlavná stránka Úvahy Obľúbené citáty Porušiteľné pohltila neporušiteľnosť (sv. Irenej)

Porušiteľné pohltila neporušiteľnosť (sv. Irenej)

E-mail Tlačiť PDF
(4 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Jezis_-_tvarBožie Slovo sa stalo človekom a Boží Syn sa stal Synom človeka, aby sa človek spojil s Božím Slovom a bol prijatý za syna, a tak sa stal Božím synom.

Lebo inak sme nemohli získať neporušiteľnosť a nesmrteľnosť, iba tak, že sme boli pripojení k neporušiteľnosti a nesmrteľnosti. Ale ako by sme boli mohli byť pripojení k neporušiteľnosti a nesmrteľnosti, keby sa neporušiteľnosť a nesmrteľnosť nebola skôr stala tým, čím sme my, aby to porušiteľné pohltila neporušiteľnosť a to smrteľné nesmrteľnosť, aby sme dostali adoptívne synovstvo?

Teda tento Boží Syn, náš Pán, je Otcovým Slovom i Synom človeka. Stal sa Synom človeka tým, že sa narodil ako človek z Márie, ktorá pochádzala z ľudského pokolenia a bola tiež človekom.

Preto nám Pán sám dal znamenie v hĺbkach i hore na výsostiach, hoci ho človek nežiadal, lebo nijako nemohol dúfať, že panna sa môže stať ťarchavou pannou a porodiť syna a že toto dieťa môže byť Boh s nami a zostúpiť dolu na zem hľadať stratenú ovcu (čo bolo jeho vlastné stvorenie) a vystúpiť hore, aby obetoval a odporúčal Otcovi toho človeka, ktorého našiel, a stať sa prvotinou zmŕtvychvstania človeka, aby tak, ako vstala z mŕtvych hlava, vstalo aj ostatné telo (každý človek, ktorý ešte žije po naplnení času jeho odsúdenia za neposlušnosť), ak bude pospájané väzivami a spojivami a upevnené Božím vzrastom a každý úd bude mať vlastné a správne miesto v tele. U Otca je mnoho príbytkov, lebo aj v tele je veľa údov.

Boh bol teda veľkodušný, keď človek sklamal, lebo predvídal víťazstvo, ktoré mu vydobyje Slovo. A keďže sa sila dokonale prejavuje v slabosti, ono ukázalo Božiu dobrotu a veľkolepú silu.

Z traktátu svätého biskupa Ireneja Proti bludom
(Lib. 3, 19, 1. 3 – 20, 1: Sch 34, 332. 336-338)

 

Share/Save/Bookmark


feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Balek Robert je s nami už odo dňa: Streda, 17 September 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Úvahy

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie