Hlavná stránka Misie - rôzne Rôzne Synoda o novej evanjelizácii

Synoda o novej evanjelizácii

E-mail Tlačiť PDF
(0 hlasovaní, Priemerná známka: 0 )

Benedikt_9"Znovu urobiť evanjelium stredobodom života dnešného človeka“ – k tomu nás pozýva Svätý Otec prostredníctvom synody o novej evanjelizácii. Tieto slová povedal predseda novovzniknutého pápežského dikastéria pre podporu novej evanjelizácie, arcibiskup Rino Fisichella, na margo synody, ohlásenej na Misijnú nedeľu 24.10.2010 Benediktom XVI. na rok 2012. Svätý Otec počas svätej omše pri príležitosti ukončenia Synody pre Blízky východ zdôraznil „urgentnú potrebu“ novej evanjelizácie predovšetkým v tradične kresťanských krajinách.

Na otázku, s akými pocitmi prijal túto správu Mons. Fisichella, v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas povedal:

„S dvojakým pocitom. Predovšetkým s veľkým prekvapením nad dôležitosťou, ktorú Svätý Otec pripisuje tejto téme, ktorá sa čoraz viac stáva významnou črtou jeho pontifikátu. Teda údiv spojený s hlbokou radosťou z uvedomenia si toho, že Svätý Otec okrem toho, že pred niekoľkými týždňami zriadil novú Pápežskú radu pre novú evanjelizáciu, hneď myslí aj na to, aby nadchol biskupov celého sveta pre synodu v roku 2012. Je to neodvratné a spolu s tým ide aj veľká zodpovednosť. My, ako pápežská rada, sme sa narodili teraz a rok 2012 je za rohom. Je nepopierateľné, že najväčšiu ťarchu bude niesť Sekretariát synody, avšak skutočnosťou zostáva, že vzhľadom na vlastnú povahu obsahu, ktorý sa bude na synode prejednávať, bude táto pápežská rada do prác priamo zapojená.“

K dispozícii sú dva roky skutočne intenzívnej práce na príprave tejto veľkej cirkevnej udalosti. Existuje už niečo, nejaká vízia, predstava, úvahy o téme, zvolenej pápežom pre túto synodu? Odpovedá Mons. Fisichella:

„Líniu už naznačil Svätý Otec vo svojom apoštolskom liste «Ubicumque et Semper». Myslím, že tam sú niektoré kľúčové body, ktoré mi prichádzajú na myseľ, a na prvom mieste, povedal by som, že treba obnoviť všetko, čo je v Cirkvi obsiahnuté, aby bola schopná odovzdať evanjelium Ježiša Krista modernému človeku. Často sa tiež hovorí o púšti, v ktorej žije súčasný moderný človek: prečo? Pretože sa vzdialil od Boha, nenašiel, čo chcel, a preto sa čoraz viac uzavrel do seba a nebol schopný uspokojiť svoje túžby. Človek potrebuje Boha. Pápež znovu privádza do popredia túto dimenziu, ktorá je stredobodom života.“

Predseda Pápežskej rady pre podporu novej evanjelizácie spomenul aj ďalšiu výzvu, ktorú Benedikt XVI. predniesol už niekoľkokrát: „V sekularizovanej spoločnosti uviesť na správnu mieru vzťah medzi vierou a rozumom“. Ak človek hľadá pravdu, pokračoval Mons. Rino Fisichella, nemôže zo svojho života vylúčiť prítomnosť Boha. Sekularizácia je veľkou témou a nemá vplyv iba na Cirkev, sekularizácia je jav, ovplyvňujúci na prvom mieste kultúru, a preto sa dotkne všetkých dimenzií, v ktorých človek žije.

V závere rozhovoru Mons. Rino Fisichella poznamenal, že medzi delegátmi synody budú predovšetkým laici, ale chýbať nebudú ani zasvätené osoby.

„Ako učí Druhý vatikánsky koncil, laici sa dostanú na miesta, kde len oni môžu prísť, a preto je nevyhnutné, aby táto ich schopnosť transformovať sociálne, kultúrne, politické štruktúry, bola v ich plnej zodpovednosti. Avšak mali by sme byť schopní nájsť spoločného menovateľa, prekonať roztrieštený stav v súčasnej kultúre.“

Po zdôraznení výzvy k jednote a ekumenizmu Mons. Fisichella dodal: „Jediným stredobodom našej viery je viera v Ježiša Krista, ktorý zomrel a vstal z mŕtvych“.

Zdroj: tkkbs.sk

 

Share/Save/Bookmark


Tags: Benedikt  XVI  Pápež  synoda  nová  evanjelizácia  misie  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Balek Robert je s nami už odo dňa: Streda, 17 September 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Misie

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie