Hlavná stránka Misie - rôzne Rôzne Kto je misionár? - 1 - Vyslanec

Kto je misionár? - 1 - Vyslanec

E-mail Tlačiť PDF
(3 hlasovaní, Priemerná známka: 4.67 )

Misie_ruky„Jeho život je náš život, Jeho misia je naša misia...“
Sv. Arnold Janssen

Byť misionárom – to by chcel byť, myslím, každý z nás, keď aspoň na chvíľu uvidí na vlastné oči, či počuje na vlastné uši o príkladoch mnohých odvážnych mužov a žien, ktorí dennodenne prežívajú dobrodružstvá a nebezpečenstvá, spojené s odvážnym ohlasovaním evanjelia v ďalekých exotických krajinách. Takými príkladmi sú páter Damián, František Xaverský, Jozef Freinademetz či samotná Matka Tereza a mnohí mnohí ďalší. Ak však príde k lámaniu chleba, často v nás zvíťazí pohodlnosť, lenivosť, či neochota opustiť všetko zabezpečené tu doma a vydať sa Bohu úplne do rúk do totálneho neznáma v dôvere, že On sa o svojich odvážnych milovaných vždy postará. A tak zostávame so svojimi snami často za oknami svojich domov, za stenami svojej práce, či vnútri vyhriatych áut hoci aj v dopravnej zápche, no predsa len doma. „Všade dobre, doma najlepšie...“ – ako hovorí staré slovenské príslovie.

Kto je však skutočným misionárom? Čo je vlastne našou misiou? Naozaj musí každý, kto sa chce stať skutočným misionárom, opustiť svoj domov a vydať sa na milosť či nemilosť domorodcom v divokých krajinách? Pozrime sa teda na misiu ako takú zblízka.

Koreňom slova misia je latinské slovo missio od gréckeho αποστολή (apostolé) a znamená „byť poslaný“, inak povedané – byť vyslancom niekoho, byť rozhodnutím niekoho menovaný do úlohy, poslania. A tým pádom misionár je ten, ktorý je poslaný Bohom, ten, ktorého sa Boh rozhodol menovať do úlohy, ktorá nie je ľahká, ale zato veľmi vznešená a úctyhodná – do úlohy jeho vyslanca. Áno, drahý brat či sestra – misionár je Božím vyslancom a je jedno, kde sa nachádza - či v ďalekých krajinách opustiac všetko doma, alebo zostáva doma vo svojej rodine, chodí do práce, stretáva sa s priateľmi - všade, kde sa nachádzame nielen že môžeme ale máme byť misionármi - Božími vyslancami. Čo má vlastne taký vyslanec za úlohu robiť?

Vyslanec je v prvom rade zástupcom najvyššieho predstaviteľa svojej krajiny – hlavy štátu. Zastupuje hlavu štátu a jeho záujmy v cudzej krajine. Avšak k tomu, aby mohol tieto záujmy správne zastupovať, musí byť v neustálom kontakte s hlavou štátu a samozrejme, častejšie prichádzať a osobne sa s ním stretávať – tvárou v tvár. Ak vyslanec nekomunikuje s hlavou štátu, nedokáže presne a zodpovedne zastupovať svoju krajinu v cudzej krajine. Môže si čosi vymýšľať, rozhodovať sa a riešiť veci po svojom, no často bude svojej krajine skôr na záťaž ako na osoh. Môže sa stať, že vyvolá aj medzinárodný škandál a hlava štátu ho bude musieť stiahnuť a naznačiť iného vyslanca.

Misionár je teda v tomto zmysle zástupcom Boha a jeho záujmov tu na zemi. Ako svetský vyslanec, tak aj misionár musí byť v neustálom osobnom kontakte tvárou v tvár s Hlavou svojej domovskej krajiny – Hlavou duchovného sveta – Bohom. Mal by častejšie prichádzať s pokorou a s dôverou načúvať slovám svojho Kráľa, aby spoznal jeho plány so zemou, na ktorú bol na určitý čas poslaný, s ľuďmi, ktorí ho obklopujú, či už je to jeho rodina, práca, alebo farnosť, či domorodci v misiách. Misionár by mal s Bohom často komunikovať, aby vedel, ako si to všetko Boh predstavuje a ako má vlastne docieliť vyplnenie Jeho predstáv, nápadov a túžob. Ak to nerobí, môže sa stať, že bude zastupovať iba svoje záujmy, plniť iba svoje plány, nápady a túžby a tak často vytvorí poriadny škandál – medzi týmto svetom a svetom duchovným, do ktorého sa má po splnení určitých úloh - svojej misie, opäť vrátiť. V tomto zmysle je teda každý z nás misionár, pretože každý z nás, kdekoľvek sa práve nachádza, je poslaný na túto zem s určitou misiou – úlohou verne zastupovať záujmy svojho Otca - všemohúceho a všadeprítomného Boha.

V čom ale konkrétne spočíva naša misia?

O tom budeme hovoriť v pokračovaní...

P. Robert Balek SVD

Share/Save/Bookmark


Tags: misionár  kto  skutočný  vyslanec  zástupca  Boha  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Balek Robert je s nami už odo dňa: Streda, 17 September 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Misie

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie