Hlavná stránka Misie - rôzne Rôzne Misie v dnešnom svete

Misie v dnešnom svete

E-mail Tlačiť PDF
(1 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Misie_deti_cernosiPri záverečnej svätej omši jedných Misijných prázdnin v Nitre povedal páter Ján Štefanec SVD zúčastneným deťom a mládeži: „Keby bol Pán Ježiš povedal ´Zaneste coca-colu do celého sveta´, naša misia by už bola splnená. V každej krajine sveta ľudia už poznajú coca-colu a pijú ju plnými dúškami. Ježiš nám však povedal, aby sme do celého sveta niesli Jeho radostnú zvesť, Jeho Evanjelium, a táto misia ešte nie je ukončená.“

Je pravda, že už takmer do každej krajiny sveta zavítal nejaký Ježišov misionár, ktorý tam ohlasoval Jeho posolstvo, no toto zasiate semienko rastie len veľmi pomaly a mnohokrát sa prediera cez veľké prekážky. Tak, ako to hovorí podobenstvo o rozsievačovi, rozsievané semeno Božieho kráľovstva padá nie len do úrodnej pôdy, lež aj na kraj cesty, na kamene, do tŕnia. Misionári teda pokračujú v úlohe rozsievačov, a potom, tak ako píše svätý Pavol, aj polievajú to, čo zasiali sami, alebo čo zasiali iní už pred nimi. Nepriateľ sa však všemožne usiluje, aby zastavil rast tohto semena viery v ľudských srdciach, a tak musia i misionári ponúknuť všetko, čo by rast semena podporilo. To je jedno z poslaní dnešných misionárov.

Tí misionári, ktorí pracujú medzi chudobnými, opustenými a znevýhodnenými tohto sveta, medzi ľuďmi, ktorých iní oberajú o základné ľudské práva, sa usilujú svojou misijnou činnosťou sprítomňovať týmto ľuďom Ježiša, ktorý mal súcit s každým utrpením človeka, a preto liečil, uzdravoval, rozmnožil chlieb, otváral cestu späť do spoločenstva ľuďom, ktorí pre chorobu alebo hriech boli pozbavení práva v ňom žiť. Toto poslanie misionárov dnes nie je jednoduché. Sťažujú ho nespravodlivé sociálne systémy, „právo silnejšieho“ na trhoch, neskrotená žiadostivosť človeka, no mnohokrát i postoj samotných tých ľudí, ktorým sa misionári usilujú pomôcť. Túžia dostať sa zo svojej biedy, no nemajú záujem zostať pri Tom, Ktorý ich uzdravil, Ktorý im vrátil ľudskú dôstojnosť. Niekedy si dokonca sebavedome vymáhajú aj to, čo im misionári už nemôžu dať. Znova teda zasiate semeno lásky nepadá do úrodnej pôdy.

Určité tradície viery, ktorú ľudia vyznávali pred tým, ako prijali vieru v Krista, zostávajú ešte hlboko v ich bytí. Ježišovo učenie a hodnoty, ktoré hlásal, len veľmi pomaly prenikajú do ich sŕdc. To je dnes často príčinou toho, že títo ľudia ľahko prechádzajú od jedného náboženstva k druhému, od jednej sekty k druhej, mnohokrát ich k tomu vedú aj určité ponúknuté materiálne výhody, ktoré sú pre nich znakom božej priazne. A preto pre týchto ľudí „dobré a správne náboženstvo“ je to, kde Pán Boh hojne požehnáva. Zasiate semeno Božieho kráľovstva padá teda do tvrdej pôdy a potrebuje veľa zdĺhavej a namáhavej práce.

Podľa posledných štatistík (z roku 2006) jedna tretina ľudstva sa hlási ku kresťanstvu, presnejšie 2,173.183.400 osôb, z toho katolíkov je 1,135,729,000. No hneď za nimi štatistika udáva 1,335,964,100 príslušníkov mohamedánskeho vierovyznania a 871,982,000 hindov.

Táto situácia vo svete vedie katolíckych misionárov k hľadaniu nových ciest a spôsobov, ako priblížiť ľuďom Ježiša tak, aby ich zaujal, aby v neho uverili a usilovali sa žiť Jeho Evanjelium. Slovo, ktoré tu často zaznieva je „dialóg“. Viesť dialóg s ľuďmi iného vierovyznania, iného svetonázoru, s ľuďmi, ktorých stupnica hodnôt sa radikálne líši od tej, ktorú nám ponúka Boh, dialóg s chudobou a biedou tohto sveta a s tými predstaviteľmi národných a medzinárodných zborov, ktoré môžu ovplyvniť sociálnu nespravodlivosť ...

V krajinách takzvaného „prvého sveta“, kde sa ľudia po materiálnej stránke už majú dobre a myslia si, že už Boha nepotrebujú, že si všetko dokážu urobiť sami, zrazu pociťujú, že im čosi chýba, že to, čo dosiahli, nie je všetko, že ich to nerobí šťastnými. Štatistiky Organizácie Spojených Národov nám hovoria, že je vo svete viac samovrážd ako vrážd (vrátane vojnových vraždení). Človek nezvláda tú situáciu blahobytu, ktorý prináša stres, vnútorné nepokoje v človeku a hlavne krízu ľudských vzťahov na všetkých úrovniach. A tak človek dobrovoľne „odchádza z tohto sveta“, volí si smrť. V týchto situáciách sa semeno Evanjelia zasieva pri poradenských službách, dlhých a opakovaných rozhovoroch s trpiacimi, v exercičných domoch, ktoré ponúkajú duchovné cvičenia, dni samoty a tichého uvažovania, dni zotavovania sa z kríz rôzneho druhu, rozmanité programy, pri ktorých sa ľudia môžu zamyslieť nad svojím životom a nad zmyslom života vôbec.

Ako za Ježišových čias, i dnes sú aktuálne Jeho slová „Žatva je veľká, ale robotníkov je málo. Proste teda Pána žatvy, aby poslal robotníkov do svojej žatvy“. Ešte je mnoho pôdy – mnoho ľudských sŕdc, do ktorých semeno Božieho kráľovstva nepadlo. A je stále aj mnoho úskalí a prekážok, ktoré bránia zasiatemu semenu klíčiť a rásť. Semeno Božieho kráľovstva potrebuje citlivú, neprestajnú a neúnavnú starostlivosť.

Tak sa aj naše slovenské sestry, Služobnice Ducha Svätého, svojím úsilím, svojou činnosťou, modlitbou a svojím životom pomáhajú, aby toto semeno viery rástlo a prinášalo plody. A pomáhajú ho aj zasievať.

sr. Mária Florková SSpS

Zdroj: www.ssps.sk

Share/Save/Bookmark


Tags: evanjelium  misie  radostná  zvesť  misionár  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Balek Robert je s nami už odo dňa: Streda, 17 September 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Misie

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie