Hlavná stránka Misie - rôzne Rôzne Čo je to misijná nedeľa?

Čo je to misijná nedeľa?

E-mail Tlačiť PDF
(8 hlasovaní, Priemerná známka: 4.75 )

Misie_dietaAko každý rok, tak aj v tomto roku budeme sláviť Misijnú nedeľu. A tak vám ponúkame pár slov o tom, čo to misijná nedeľa vôbec je...

Svetový deň modliteb za misie začal svoju históriu v roku 1926. Odvtedy sa tento deň, u nás a v niektorých ďalších krajinách nazývaný aj „Misijná nedeľa“, slávi každý rok na predposlednú nedeľu v mesiaci október. Sv. otec vydáva každý rok na tento deň posolstvo, v ktorom povzbudzuje k misijnej horlivosti za šírenie viery. V jednom z nich pripomína veriacim Ján Pavol II zmysel tohto dňa slovami: „Misijná nedeľa je zvláštnou príležitosťou, ktorá pripomína Božiemu ľudu neustálu platnosť jeho misijného poslania, pretože misie sú vecou všetkých kresťanov...“

V tento deň veriaci v každej diecéze, farnosti či kresťanskej inštitúcii po celom svete osobitne pamätajú vo svojich modlitbách na misionárov a misijné dielo Cirkvi. Ide hlavne o prosby počas sv. omší, ale aj o iné pobožnosti či adorácie pred Sviatosťou Oltárnou.

Tento deň je však okrem modlitieb spojený aj s finančnou zbierkou na podporu misií v rôznych krajinách sveta, kde Cirkev pôsobí skrze misionárov, ochotných zrieknuť sa vlastnej domoviny a ísť ohlasovať evanjelium do vzdialených končín zeme, kde o Kristovi buď vôbec nepočuli, alebo počuli veľmi málo. Z takto nazbieraných finančných prostriedkov sa podporujú projekty Pápežského misijného diela šírenia viery (PMD) v približne 1100 diecézach sveta, ktorého začiatky siahajú až do roku 1818. Ide o skoro 650 000 biskupov, kňazov, rehoľníkov, katechétov, bohoslovcov a laických spolupracovníkov, ktorí posielajú svoje požiadavky do centrály PMD v Ríme. Jedná sa hlavne o katechetické, vzdelávacie, charitatívne a sociálne projekty, školy, nemocnice, domovy pre siroty alebo starých ľudí, stavby a opravy kostolov a mnoho ďalších.

PMD vždy vyžadujú od miestnych ľudí spoluúčasť na jednotlivých projektoch, a tak ich vychovávajú a vedú k zodpovednosti a samostatnosti v zmysle slov: „Lepšie naučiť chudobného loviť ryby ako mu ich neustále zadarmo dávať do ruky.“ Garantami a koordinátormi mnohých projektov sú miestní biskupi a kňazi, pričom na priebeh projektov a ich ukončenie dohliadajú národní riaditelia PMD a ich spolupracovníci.

Okrem PMD môžu veriaci v tento deň ale aj počas celého roka podporiť aj projekty rôznych misijných reholí, prípadne konkrétnych misionárov, ktorí prosia o pomoc. Takýmito misijnými rehoľami na Slovensku sú Verbisti – Spoločnosť Božieho Slova, Misijné Sestry Služobnice Ducha Svätého, Misionárky Lásky - Sestry Matky Terezy, Kongregácia najsvätejšieho Vykupiteľa – Redemptoristi, ale aj rôzne misijné aktivity nie priamo misijných reholí ako Saleziáni, Františkáni, Jezuiti či Krížové sestry. Z organizácií, ktoré takisto organizujú rôzne projekty na pomoc misiám, možno spomenúť eRko - Kresťanské spoločenstvo detí, JEV - Jezuitskí dobrovoľníci či UPC - Univerzitné pastoračné centrum bl. Jozefa Freinademetza v Bratislave s misiami v Rumunsku.

Aj keď sa Misijná nedeľa nesie viac v duchu finančnej pomoci misiám, nemali by sme zabúdať vo svojich farnostiach aj na ďalšie formy nielen duchovnej podpory misionárov a miestnych domorodcov vo forme rôznych modlitieb ako misijný ruženec či misijná adorácia, ale aj na rôzne formy misijných animácií, ktorými sa môže v tento deň šíriť misijné povedomie a uvedomenie si misijného povolania každého jedného z nás. Niektorí pozývajú do svojich farností misionárov, aby im vo svojom rozprávaní a diskusii s veriacimi priblížili život v misijnej krajine, v ktorej pôsobia. Iní premietajú rôzne dokumentárne filmy z misijných krajín, organizujú misijné jarmoky s vlastnoručne vyrobenými výrobkami a takto získanými financiami podporujú konkrétne projekty jednotlivých misionárov. Možností je veľa, fantázii a vynaliezavosti sa medze nekladú...

Misijná nedeľa je teda výzvou pre každého z nás zobrať vážne Kristov misijný príkaz: „Iďte a ohlasujte evanjelium všetkým národom...“  aj v zmysle slov kardinála Jozefa Tomku: „Jestvuje len jedna misia - Kristova a my sa na nej môžeme zúčastniť.”

Share/Save/Bookmark


Tags: Misijná  nedeľa  október  misie  Pápežské  misijné  diela  PMD  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Balek Robert je s nami už odo dňa: Streda, 17 September 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Misie

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie