Hlavná stránka Úvahy Obľúbené citáty Povinnosťou dobrého pastiera je láska (sv. Tomáš Akvinský)

Povinnosťou dobrého pastiera je láska (sv. Tomáš Akvinský)

E-mail Tlačiť PDF
(1 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Himaljsky_pastier„Ja som dobrý pastier.“ Je zrejmé, že Kristovi pristane názov pastier, lebo ako pastier vedie a pasie stádo, tak Kristus živí veriacich duchovným pokrmom a aj svojím telom a krvou. Apoštol hovorí: „Kedysi ste boli ako ovce bez pastiera, ale teraz ste sa vrátili k pastierovi a biskupovi svojich duší.“ A Prorok: „Ako pastier pasie svoju čriedu.“

Ale keď Kristus povedal, že pastier vchádza bránou a že tou bránou je on, a tu hovorí, že on je pastierom, musí teda vchádzať sám cez seba. A naozaj vchádza sám cez seba, lebo zjavuje seba samého a sám od seba pozná Otca. No my vchádzame cez neho, lebo skrze neho dosahujeme blaženosť.

Ale všimni si, že nik iný nie je bránou, iba on, lebo nik iný nie je ani pravým svetlom, iba ak účasťou: „On sám nebol svetlo,“ totiž Ján Krstiteľ, „prišiel iba vydať svedectvo o svetle.“ No o Kristovi sa hovorí: „Pravé svetlo, ktoré osvecuje každého človeka.“ A preto nik nehovorí o sebe, že je bránou. Toto si vyhradil sám Kristus. O úlohu pastiera sa delí s inými a dal ju aj svojim údom: lebo aj Peter bol pastier, aj ostatní apoštoli boli pastiermi aj všetci dobrí biskupi. „Dám vám,“ hovorí Písmo, „pastierov podľa môjho srdca.“ Ale aj keď sú predstavení Cirkvi všetci pastiermi, pričom sú synmi, hovorí celkom jedinečne: „Ja som dobrý pastier,“ aby upozornil na čnosť lásky. Nik nie je dobrý pastier, ak sa láskou nestáva jedno s Kristom a údom pravého pastiera.

Povinnosťou dobrého pastiera je láska. Preto hovorí: „Dobrý pastier dáva svoj život za svoje ovce.“ Treba totiž vedieť, že medzi dobrým a zlým pastierom je rozdiel. Lebo dobrému pastierovi záleží na blahu stáda, zlému však na vlastnom blahu.

Od obyčajných pastierov sa nevyžaduje, aby sa dobrý pastier vystavil nebezpečenstvu smrti na záchranu stáda. No záchrana duchovného stáda má väčšiu váhu ako telesný život pastiera, a preto keď hrozí nebezpečenstvo spáse stáda, musí každý duchovný pastier riskovať telesný život pre záchranu stáda. A toto je to, čo hovorí Pán: „Dobrý pastier svoj život,“ čiže telesný život, „položí za svoje ovce,“ a to svojou autoritou a láskou. Oboje sa totiž vyžaduje: aj aby mu patrili, aj aby ich mal rád. Lebo prvé bez druhého nestačí.

Kristus nám príkladom podložil toto učenie: „Ak Kristus položil za nás svoj život, aj my sme povinní dávať život za bratov.“

Z Výkladu Jánovho evanjelia od svätého kňaza Tomáša Akvinského
(Cap. 10, lect. 3)

Share/Save/Bookmark


feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Balek Robert je s nami už odo dňa: Streda, 17 September 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Úvahy

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie