Povolaní deliť sa

E-mail Tlačiť PDF
(0 hlasovaní, Priemerná známka: 0 )

Guarani_dievcataĎalšia úvaha P. Dariusa Čarša SVD o schopnosti a povolaní deliť sa. Nech sa páči...

Čo sa týka zbierok pre svätých, urobte aj vy tak, ako som nariadil galatským cirkvám. Nech si každý z vás v prvý deň týždňa u seba odloží, čo môže, aby sa nerobili zbierky keď prídem. Keď budem u vás, pošlem tých, ktorých uznáte za hodných, s listom do Jeruzalema zaniesť váš milodar. (1 Kor 16, 1-3)

Kultúrna úvaha:
Ázijsko - americká

Keď sa v Číne a v Singapure stretnú priatelia, tak sa najprv navzájom opýtajú, či už jedli. Tento zvyk sa objavil počas veľkého hladu v päťdesiatych rokoch 20. storočia, keď bolo tak málo jedla, že ľudia zomierali od hladu. Ktorýkoľvek z priateľov snáď naposledy jedol pred dvoma dňami, takže s každým dostupným jedlom sa priatelia podelili. Táto štedrosť je znakom lásky a Božej spravodlivosti.

Deti z kmeňa Guaraní

V oblasti Santa Cruz v Bolívii v indiánskej kultúre Guaraní existuje ľudové rozprávanie s názvom Chudobná vdova. Rozpráva o jednej vdove, ktorá žila so svojimi deťmi na okraji osady. Bola veľmi chudobná - mala len jednu sliepočku. V dedine jej nikto nepomáhal. Jedného dňa prekvapivo prišiel do jej domu neznámy, no veľmi hladný starec a prosil o kúsok jedla. Vdova odvetila, že nemá toho veľa, ale keď chce, že mu môže pripraviť sliepku, jedinú, ktorú mala. Starec veľmi spokojne prijal toto pozvanie a zároveň povedal žene, aby zahrabala do zeme pierka zo sliepky. Žena tak urobila a pripravila mu chutné jedlo. Po ňom sa starec pekne poďakoval a odišiel. Vdova aj so svojimi deťmi sa uložili spať. Neskoro v noci sa vdova zobudila a počula kikiríkať veľké množstvo kohútov. Vstala a vyšla na dvor, kde bolo obrovské množstvo sliepok a kohútov. Pochopila, že pierka, ktoré vložila do zeme, sa zmenili na hydinu. Odvtedy táto chudobná vdova so svojimi deťmi mali stále čo jesť.

V závere Prvého listu Korinťanom nachádzame výrečné svedectvo, ako sa jednotlivé kresťanské komunity starali jedna o druhú a zdieľali svoje dobrá s tou, ktorá to najviac potrebovala. Štedrosť je dôsledkom a požiadavkou Evanjelia, preto nás eucharistické slávenie pozýva k štedrosti (1Kor 16, 2).

Je tvoja účasť na Eucharistii zdrojom štedrosti, spravodlivosti a lásky?
Akým spôsobom sa delíš s ľuďmi čo majú menej než ty?

Na stretnutie s vami, s Bibliou a kultúrami sa teší
Darius Čarš SVD, misionár v Bolívii

Share/Save/Bookmark


Tags: Povolaní  deliť  darovať  darček  Guaraní  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Dárius Čarš je s nami už odo dňa: Utorok, 10 Február 2009.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Biblia

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie