Oko za oko, zub za zub!

E-mail Tlačiť PDF
(0 hlasovaní, Priemerná známka: 0 )

Oko"Oko za oko, zub za zub!" (Mt 5, 38).

Našim moderným ušiam znie takáto spravodlivosť pomstychtivo a ukrutne, však? V ranom Izraeli sa však tento zákon naozaj považoval za principiálne progresívnejší a miernejší než spôsob, akým sa bežne zaobchádzalo so zločincami. V skutočnosti bol jedným z najväčších príspevkov Starého zákona ku kultúre Blízkeho východu.

U mnohých starovekých civilizácií bolo bežné, ba priam sa očakávalo, že krivdu alebo zločin, ktorého sa dopustil niekto voči vám alebo vášmu príbuznému, niekto pomstí, pričom druh pomsty často presahoval samotný zločin. Ak hrozilo, že neprimeraná forma pomsty rozvráti spoločnosť, začal platiť zákon odplaty - v latinčine známy ako lex talionis. Mezopotámsky Chammurapiho kódex a Mojžišov zákon, podobne ako tie v Knihe Exodus 21, 18 - 25 a v Knihe Levitikus 24, 17 - 2, odzrkadľovali princíp primeranej spravodlivosti. Tieto zákony povoľovali istý druh pomsty, no stano vili aj obmedzenia, čiže žiadny trest už nesmel prevyšovať samotný zločin.

Ježiš sa postavil proti zmýšľaniu ľudí, ktorí nesprávne používali a zneužívali tento zákon. Zamietnutím tých, ktorí tvrdili: ‚Ak ti niekto vybije zub, vybi mu tiež,‘ zaviedol Ježiš novú normu správania sa a táto prekonáva prísnu spravodlivosť Starého zákona. Ježišovi nasledovníci majú žiť pod vládou Boha, preukazujúc všetkým - protivníkom aj nepriateľom - dobrotu a lásku.

Aj Ježiš, ako každý dobrý rabbi v prvom storočí, zveličil svoje tvrdenie, keď chcel zdôrazniť jeho podstatu: "Ak ťa niekto udrie po pravom líci, nastav mu aj druhé" (Mt 5, 39). Neočakáva, že zneužívaná žena bude pasívne čakať na bitku od svojho manžela. Nechce však ani to, aby žena manželovi úder vrátila. Ježiš každému z nás skôr ponúka milosť, aby sme sa s problémami, s ktorými sa boríme, či už veľkými alebo malými, a s nárokmi každodenného života dokázali vyrovnať v duchu milosrdnej lásky a s veľkorysým srdcom. Napríklad keď ponúkneme zmierenie rozhnevaným susedom, keď tomu, kto nás zraní, odpustíme bez toho, aby sme mu to vrátili, keď sa štedro podelíme s núdznymi alebo keď odmietneme prudko reagovať na spolupracovníka, ktorý nás provokuje - vtedy z nás a na každého okolo nás vyžaruje Ježišova sláva a svetlo jeho kráľovstva.

Ježišu, vládni nad mojím srdcom a mojimi skutkami ako Pán. Daruj mi svoju milosť, aby som vedel žiť podľa zásad tvojho kráľovstva.

 

Share/Save/Bookmark


Tags: Oko  zub  pomsta  milosrdenstvo  Ježiš  láska  odpustenie  meditácia  každý  deň  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 
Autor tohto článku: Olga už nemá viac článkov okrem tohoto jediného.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Úvahy

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie