Otázka lásky

E-mail Tlačiť PDF
(3 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

V_chrame"Syn môj, čo si nám to urobil?" (Lk 2, 48).

V chráme zaujal mladý Ježiš židovských učencov dialógom. Židia od staroveku až podnes majú pôžitok z takého rozhovoru: kladenie a zodpovedanie otázok. Sľubný mladý učenec neopakoval len to, čo povedal jeho rabbi. Otázkami sa snažil preniknúť hlbšie. Niekedy použil rečnícke otázky, inokedy hypotetické. Tak či onak, vždy smerovali k plnšiemu pochopeniu právd o Bohu a jeho prikázaniach.

Aj Mária kládla otázky, aby dôkladnejšie pochopila svoju situáciu. Pri zvestovaní sa pýtala anjela Gabriela: "Ako sa to stane?" Počas svojho života sa pýtala: "Ako najlepšie naplním Boží zámer?" A v dnešnom evanjeliovom úryvku sa pýta Ježiša: "Syn môj, čo si nám to urobil?"

Ježiš, napodiv, odpovedá vlastnými otázkami: "Prečo ste ma hľadali? Nevedeli ste, že mám byť tam, kde ide o môjho Otca?" Vedel, že ak by Mária s Jozefom pochopili, že si uvedomuje svoj vzťah s Bohom a poslanie, ktoré mu Boh pripravil, neboli by strávili tri dni jeho hľadaním po hostincoch a trhoviskách. Išli by rovno do chrámu a tam by ho našli.

V Písme sa nehovorí, ako Mária reagovala na Ježišove otázky. Vieme len toľko, že "všetko si uchovávala vo svojom srdci" a modlila sa. Slová jej Syna ju mali pripraviť na deň, keď Boh povolá Ježiša, aby opustil domov a začal svoje verejné účinkovanie - deň, v ktorom bude musieť odovzdať svojho Syna Božej vôli.

Dnes rozjímame o Nepoškvrnenom Srdci Panny Márie, o srdci prekypujúcom láskou k svojmu Synovi a k nám. Máriino srdce spočívalo vždy pokojne v Bohu, i keď vedela, čo znamená mať veľa otázok. Ak máme aj my otázky, ona nás trpezlivo počúva. Ak budeš potichu, možno začuješ aj ju, ako sa ťa láskavo pýta: Kam smeruješ? Ako ovplyvní tvoje rozhodnutie ľudí okolo teba? Ako pripravíš vo svojom živote viac miesta pre Božiu lásku?

Mária, zovri ma do svojho milujúceho náručia. Pomôž mi klásť si otázky úprimne, aby som otvorene pristupoval k plnšiemu porozumeniu Božej pravdy a plnšie prežíval jeho lásku...

Share/Save/Bookmark


Tags: Otázka  lásky  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 
Autor tohto článku: Olga už nemá viac článkov okrem tohoto jediného.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Úvahy

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie