Hlavná stránka Úvahy Obľúbené citáty Nielen sa menovať ale aj byť kresťanom (sv. Ignác Antiochijský)

Nielen sa menovať ale aj byť kresťanom (sv. Ignác Antiochijský)

E-mail Tlačiť PDF
(0 hlasovaní, Priemerná známka: 0 )

Ignac_AntiochijskyNikdy ste nikoho neočarili; iných ste učili. A chcem, aby bolo pevné, čo učíte a prikazujete. Len mi vyprosujte vnútornú i vonkajšiu silu, aby som nielen hovoril, ale aj chcel; aby som sa nielen menoval kresťanom, ale aj bol. Veď ak ním budem, budem sa môcť aj volať kresťanom a naozaj ním môžem byť vtedy, keď už budem pre svet neviditeľný. Nič viditeľné nie je dobré. Najlepšie to dokazuje sám náš Boh, Ježiš Kristus, ktorý je opäť u Otca. Kresťanstvo nie je dielom presviedčania, ale sily, keď ho svet nenávidí.

Píšem všetkým cirkvám a všetkých uisťujem, že rád zomriem za Boha, ak mi to vy neprekazíte. Prosím vás, nepreukazujte mi nevhodnú láskavosť. Nechajte, aby som bol pokrmom divej zveri, pomocou ktorej možno dosiahnuť Boha. Som Božou pšenicou, nech ma teda rozomelú zuby divej zveri, aby som sa stal čistým Kristovým chlebom.
Radšej lákajte divú zver, aby sa mi stala hrobom a nenechala z môjho tela nič, aby som až zomriem, nebol nikomu na ťarchu. Pravým Kristovým učeníkom budem vtedy, keď svet nebude vidieť ani moje telo. Modlite sa za mňa ku Kristovi, aby som sa pomocou týchto nástrojov stal obetným darom pre Boha. Neprikazujem vám ako Peter a Pavol. Oni sú apoštoli, ja odsúdenec. Oni slobodní, ja až doteraz otrok. Ale ak budem trpieť, stanem sa prepustencom Ježiša Krista a v ňom vstanem ako slobodný. Teraz v okovách sa učím netúžiť po ničom.
Od Sýrie až po Rím, na zemi i na mori, v noci i vo dne bojujem so zverou, pripútaný k desiatim leopardom, ako sa nazýva vojenský oddiel. Čím viac sa im robí dobre, tým sú horší. No ich príkoria ma zošľachťujú, „ale to ma neospravedlňuje“. Kiež by som sa mohol tešiť zo zveri pripravenej na mňa a prajem si, aby sa ma rýchlo zmocnila. Budem ju lákať, aby ma rýchlo zožrala, a nie ako niektorých, že sa ich zo strachu nedotkla. Ak by sa vzpierala a nechcela ma, donútim ju nasilu. Prepáčte mi, ale ja viem, čo mi osoží. Teraz začínam byť učeníkom. Nijaká vec ani viditeľná ani neviditeľná očami nezamestnáva môjho ducha tak, že by som sa nemohol dostať k Ježišovi Kristovi. Nech na mňa príde oheň, kríž, svorky divej zveri. Nech ma driapu, trhajú, lámu kosti, odsekujú údy, drvia celé telo, nech ma kruto mučí diabol, len nech dosiahnem Ježiša Krista.

Z Listu svätého biskupa a mučeníka Ignáca Antiochijského Rimanom
(3, 1 – 5, 3: Funk 1, 215–219)

Share/Save/Bookmark


Tags: Nielen  menovať  byť  kresťanom  sv.  Ignác  Antiochijský  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Balek Robert je s nami už odo dňa: Streda, 17 September 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Úvahy

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie