Hlavná stránka Listy misionárov Misionári Čo je nové na Východe?

Čo je nové na Východe?

E-mail Tlačiť PDF
(2 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Kvetnaned.ymens

 

Neviem, či je to tak aj na Slovensku, no tu v Rusku mi čas ubieha veľmi rýchlo. Asi preto, že vyučovanie je i v sobotu a víkend sa ohraničuje len na jeden deň – nedeľu. A tak sa blíži ku koncu už ôsmy mesiac môjho pobytu v tejto udivujúcej krajine. Táto rýchlosť života ma niekedy desí, no na druhej strane som rád, že sa blíži ten čas, keď tu konečne začnem pracovať ako kňaz. Síce študentský život je krásny a spokojný, no ja som plánoval rozlúčiť sa s ním definitívne 16. júna 2008, po svojich štátniciach. No človek mieni, Pán Boh mení, a jazyk sa treba naučiť.


Posledné správy z Blagoveščenska boli niekedy z konca februára. Pôstny život farnosti pokračoval duchovnou obnovou v predvečer a na sviatok MDŽ (7. a 8. marca – tu sa MDŽ neslávi ako ideologický sviatok, aj keď niekedy mohol mať takýto nádych, no teraz má za cieľ poďakovať všetkým ženám za ich službu a lásku). Obnovu viedol bývalý miestny farár, v súčasnosti generálny vikár Irkutskej diecézy – P. Włodzimierz Siek SVD.
Hzrry.jesus.zmens

Kvetnú nedeľu sme oslávili trochu neobvyklým spôsobom. Keďže tu niet takých skúsených spevákov, bolo potrebné zorganizovať pašie iným spôsobom; veď surovo ich prečítať nemá ani krásy ani podoby. Preto sme pašie spolu s mládežou zahrali. Hlavnú rolu – Ježiša, predstavil P. Harry. Myslím, že všetci veriaci mali z toho skutočný duchovný zážitok.
Veľkonočné trojdnie sa ešte nedostalo do krvi miestnych katolíkov, preto účasť na jednotlivých obradov nebola nejako významná, hoci bolo o troch až piatich ľudí viac. No napriek tejto komornej atmosfére boli obrady krásne a plné Božieho Ducha. Zelenzstvr.ymensJa som sa na Veľkú sobotu zúčastnil obradov v mestečku Svobodnyj, kde sa zhromaždilo okolo 17 ľudí. A hoci nebolo organa, ani vycvičeného organistu, celé obrady veriaci prespievali od začiatku až do konca. O polnoci začalo vzkriesenie u pravoslávnych, preto sme sa boli pozrieť aj v ich cerkvi, ktorá ako jedna z mála v oblasti prežila komunistickú likvidáciu chrámov. Tam „Christos voskres“ malo tiež svoju silu a radosť.
No v pondelok bol už obyčajný pracovný deň. Vlastne Veľká noc sa tu týka iba jedného dňa – Veľkonočnej nedele, preto jej štát nevydeľuje osobitné voľno, ako u nás, čo je, myslím si, na škodu. No napriek tomu prichádza do chrámov obrovské množstvo veriacich, keď nie na liturgiu, tak aspoň posvätiť veľkonočné jedlá, čo je pre mnohých dokonca viac, ako samotné Vzkriesenie, keďže to ako tradíciu zachovávajú aj neveriaci.
V predvečer Božieho milosrdenstva nás, ako aj vás na Slovensku (ešte cez deň), zastihla správa o nešťastnej smrti poľského prezidenta. V nedeľu sme sa za nich modlili pri sv. omši. A keďže takmer po celom Rusku je pomenovanie Poliak a katolík používané skoro ako ekvivalent (samozrejme, že okrem potomkov poľských katolíkov sú tu aj nemeckí a litovskí, a i.), a aj náš predstavený, brat Waldemar je Poliak, prišli k nám v pondelok na zádušnú sv. omšu miestne televízne stanice. Na začiatku boli len dve, tak som pred sv. omšou len tak zažartoval, že kým nebudú tri kamery, nezačneme. A predstavte si, že počas prvého čítania, prišla aj tretia. No ale podstatné je, že nikomu v Rusku nebola táto tragédia ľahostajná a modlili sa nielen katolíci, ale aj pravoslávni.
Jar prišla už aj k nám. Teplota sa šplhá k 18 až 20 stupňom, takže za našimi doma nezaostávame. Spolu s jarou sa blížia aj tzv. majskie prazdniky, teda 1. mája, sviatok jari a práce a 9. mája omnoho významnejší „Deň pobiedy“ – víťazstvo nad fašizmom, ktorému toho roku, ako viete, veď toto výročie prišiel Dmitrij Medvedev osláviť aj do Bratislavy, je 65 rokov. Z tejto príležitosti sa koná množstvo rôznych akcií, súťaží, stretnutí. Jedného konkurzu sa zúčastnila aj naša študentská skupina, viac-menej nevedome, keď nám profesorka dala za úlohu napísať práce na tému „My sme proti vojne“ a v posledný moment práce prihlásila na súťaž. A čuduj sa svete, neviem prečo, ale „prinútili“ nás zúčastniť sa na vyhodnotení. Asi to bolo naplánované. Medzi odmenenými boli aj dve práce z našej skupiny – od Jasona Todda z USA a Michala Margefku (písmeno H v azbuke nie je, tak v Rusku som Margefka a doma Marhefka) zo Slovenska. Tak ma to potešilo. Výsledkom bolo aj pozvanie zúčastniť sa ešte jedného konkurzu pre zahraničných občanov na tému spojenú s naším vzťahom k Rusku. Niečo som napísal, a ako to dopadne, necháme na Pána Boha, však on vie, či sa to zíde, alebo nie.
No a vy, prosím, modlite sa za celé Rusko a zvlášť za spoluprácu s Pravoslávnou cirkvou, ktorá je našou najbližšou a rovnocennou sestrou v nasledovaní Krista. A môžete aj za náš bývalý kostol. Ináč musím povedať, že vaše modlitby začínajú pôsobiť, lebo už sa niečo pohlo. Preto vytrvajte a budete mať obrovský podiel na misijnej službe Krista, apoštolov a Cirkvi.

Share/Save/Bookmark


Tags: post  Veľká noc  konkurz  marhefka  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Michal Marhefka je s nami už odo dňa: Streda, 17 December 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Listy

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie