Hlavná stránka Kázne Veľkonočné obdobie Pondelok 2. veľkonočného týždňa

Pondelok 2. veľkonočného týždňa

E-mail Tlačiť PDF
(0 hlasovaní, Priemerná známka: 0 )

krescenie.zmens

MBaS, ktorá sviatosť podľa vás najviac vystihuje tajomstvo smrti a zmŕtvychvstania?
Je to krst, ktorý na vigíliu Veľkej noci pri svojom slávení zaberá jednu z najdôležitejších častí.


Toto tajomstvo možno jasne vidieť na starobylom spôsobe krstu, keď ponorením do vody človek odumiera a je pochovaný hriechu a vytiahnutím vstáva spolu s Kristom z mŕtvych k novému životu, o ktorom ešte pred smrťou hovoril s Nikodémom. A tento život je omnoho dôležitejší, pretože sa odohráva v Duchu a s Duchom a svoje zavŕšenie nachádza v plnosti života v sláve najsvätejšej Trojice v nebi.
Dnešné čítanie nám tak ponúka možnosť zamyslieť sa, aký významný dar sme dostali. Že nejde len o prvú sviatosť, ale o priamu Božiu adopciu. Síce sme Božie deti, ale v krste prijímame priezvisko svojho Otca a stávame sa právoplatnými dedičmi. Začíname nový život, ktorý by mal mať vyššiu kvalitu, pretože má obrovskú posilu zhora, ktorá sa nedá len tak prehliadnuť.
No tu môžu nastúpiť isté výčitky, či naozaj náš život má vyššiu kvalitu. Sami to posúdiť nevieme, lebo len málokto bol pokrstený v dospelosti, aby tak vedel porovnať pred- a po- krstný život. Ale keď sledujeme svoje pravidelné spovede, cítime, že niekedy sa tá kvalita stráca, inokedy zas stúpa dosť rýchlo, a potom znova pád, o ktorom sme dúfali, že nás nestretne.
Sme teda neverný svojmu vlastnému krstu, povolaniu Božích detí a Kristových svedkov? Dotiahneme ten svoj nový život raz do plnosti v nebi?
Tú neveru si musíme priznať. Krst nás síce zbavuje dedičného hriechu, ale nie jeho následkov, ktorým je smrť a náklonnosť k zlému. To nás čiastočne ospravedlňuje pred Bohom, lebo Boh chápe, čo sa v nás odohráva, ale na druhej strane nás pozýva aj niečo robiť, aby sa to nestávalo často. Veď vždy ide iba o náklonnosť, nie hriech sám. Keď položíme závažia Božích milostí, (ktoré Boh dáva, lebo nechce človeka nechať nakláňať sa na zlú stranu), na Božiu stranu, nepreváži nás zlo. Ak nie, poznáme dôsledok, lebo svedomie nás informuje.
Boh okrem tých milostivých a sviatostných závaží používa aj laná, vodiace laná, ktorými nás ťahá v loďke po krstnej vode do bezpečného prístavu. Tým najsilnejším lanom je predovšetkým jeho láska, ktorá nám Kristovou obetou krst priniesla, a potom sú to pomocné lanká našich patrónov, anjelov a ľudí, ktorý nás vzájomne podporujú a ťahajú. Tak máme nádej, že raz to..., alebo nás..., do neba dotiahnu.
BaS, krstom sme sa stali Božími deťmi. Buďme teda vďační za tak vzácny dar a ponúknime ho aj iným, ktorí ho nemajú. Amen.

Share/Save/Bookmark


Tags: krst  smrť  vzkriesenie  život  kazen  marhefka  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Michal Marhefka je s nami už odo dňa: Streda, 17 December 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Kázne

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie