Hlavná stránka Úvahy O láske Ťažký začiatok

Ťažký začiatok

E-mail Tlačiť PDF
(1 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Bratska_laskaKeď si kúpime nejaký nový domáci spotrebič, napríklad kuchynský robot, či televízor, určite ho chceme hneď vyskúšať. Môže sa stať, že nám radosť z novo zakúpeného výrobku veľmi rýchlo pominie. Prečo? Zistíme, že po jeho zapnutí nefunguje.
Hovorí sa, že každý začiatok je ťažký. Často sme postavení na akési začiatky. Prvý deň v škole, rozhodnutie sa pre konanie nejakej novej neznámej činnosti, hlbšie uvedomenie si toho, čo chcem od života, prvý pracovný týždeň. Začiatok je spojený s niečím, alebo niekým novým, novými stretnutiami, vzťahmi. Prichádzame do nového prostredia s predstavami, plánmi a očakávaniami, kde sa stretávame s novým okolím, s novými ľuďmi.

Svet, ľudia, udalosti, prostredie a vzťahy nebudú také, ako sme si ich naplánovali. Je to ale skúsenosť, ktorú človek vždy nanovo prežíva v daných situáciách. Sám som si uvedomil, že v tomto momente je dôležité byť pozorný a načúvať ľuďom, prostrediu, Bohu aby som bol schopný vedieť sa naučiť správne začínať.
Naše očakávania, strach a obavy nás nesmú viazať a vôbec už nesmieme na nich lipnúť, lebo nám zabraňujú stretnúť sa s realitou. žiť iba v očakávaniach a neprijímať svet reality je neumením žiť. Môžeme ti vnímať akési napätie medzi realitou a našimi očakávaniami, aj keď chcem pripomenúť že naše očakávania sú realitou.
Ako kresťania dospejeme do takého obdobia, keď si uvedomíme, že by sme mali začať iných pozývať k viere a určite je to obdobie keď sme plní horlivosti a odhodlania obrátiť celý svet.
Avšak namiesto úspechu a spokojnosti sa dostaví sklamanie. Aká chyba sa stala? Čo urobím?
Vráťme sa na chvíľu k nášmu nefungujúcemu spotrebiču, ktorý sme si kúpili. Možno nám po krátkom premýšľaní napadne, aby sme si prečítali návod na používanie. Tam zistíme, že sme urobili chybu, vynechali sme nejaký krok, ktorý je potrebný zvlášť keď rozbiehame nový výrobok.
Svet sa nám teda nepodarilo obrátiť, ale čo stým? Kde hľadať nejaký ten návod? Jeden, ktorý ma veľmi oslovuje som našiel a autorkou je Matka Tereza: „Na začiatku som si myslela, že musím ľudí obracať na vieru. Medzičasom som sa naučila, že mojou úlohou je milovať. A láska obráti toho, koho chce.“
Lásku potrebuje každý. Aj ten kto ju chce dávať aj ten komu ju chceme dať. Nasledujúce slová patria Royovi Croftovi.
„Milujem ťa, nielen preto, čím si, ale preto, čím som ja, keď som s tebou. Milujem ťa, nielen preto, že si sa zmenil ale aj preto, že meníš mňa. Milujem ťa preto, čo vo mne rozvíjaš; milujem ťa preto, že kladieš ruku na moje ustarostené srdce a povznášaš sa nad všetky hlúpe slabosti, ktoré sa nedajú nevidieť a za to, že vynášaš na svetlo všetky tie nádherné poklady, ktoré ešte nikto nehľadal, lebo sú hlboko skryté. Milujem ťa, lebo z trosiek života pomáhaš postaviť nie krčmu, ale chrám; zo skutkov všedného dňa nie výčitku, ale pieseň. Milujem ťa, lebo si urobil viac, než by mohla urobiť akákoľvek viera, aby som bol lepší a viac, než akýkoľvek osud, aby som bol šťastný.“
Som presvedčený, že Ježiš takto miloval ľudí, dôkazom toho je Zachej, či Mária Magdaléna a iní. Skúsme teda začať znova, začať s novým lepším pohľadom.

Share/Save/Bookmark


Tags: láska  začiatok  návod  obrátenie  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Dárius Čarš je s nami už odo dňa: Utorok, 10 Február 2009.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Úvahy

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie