Hlavná stránka Listy misionárov Misionári Výstavba kostola v Bolívii

Výstavba kostola v Bolívii

E-mail Tlačiť PDF
(2 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Darius Čarš Bolívia

Drahí misijní priatelia...

Úvodom Vás všetkých srdečne pozdravujem z horúceho Santa Cruz v Bolívii. Keď som bol teraz v lete na Slovensku, aby som prijal kňazské svätenie a zároveň strávil svoju dovolenku, mnohí z vás mali možnosť počuť, či dokonca vidieť realitu Bolívie a hlavne realitu farnosti, v ktorej pracujem.

Prví misionári verbisti prišli do tejto oblasti asi pred desiatimi rokmi. Začali veľmi jednoducho, prenajali si malý domček a odtiaľ začali evanjelizovať, navštevovať ľudí v ich domoch pozývajúc ich k aktívnej účasti na utváraní živých komunít.

Takto sa začali vytvárať prvé komunity. Začali sa slúžiť omše v školách, keďže neexistovali ani kostoly, ani kaplnky v tejto zóne, spočiatku za nízkej účasti ľudí. Ak nebolo kde slúžiť, tak poslúžil aj tieň stromov. Postupne sa vytvárali rôzne komunity- filiálky, kde sa začalo aj s jednoduchými konštrukciami, kde sa až dodnes stretávame na omšiach, katechézach. Dnes máme štyri komunity: San Juan Diego - centrála, Ján Pavol II., Matka Božieho Slova a Anjeli strážni. Samozrejme, že za takýto krátky čas nebolo možné vybudovať kaplnky a pastoračné priestory vo všetkých komunitách. V každej z týchto komunít počas roka slúžievame pravidelne sväté omše, pripravujeme na sviatosti, organizujeme rôzne aktivity. V jednej z komunít - Anjelov strážcov - už máme vybudovanú aj kaplnku a účasť ľudí je omnoho väčšia, v komunite Jána Pavla II. máme malé pastoračné centrum, v centrálnej komunite nám nedávno pribudli katechetické miestnosti a dočasná farská kancelária. Komunita Matky Božieho Slova má tiež - aj keď provizórnu a malú - ale sympatickú kaplnku.

Práce a pastoračnej služby je tu neúrekom. A je ešte toho dosť, čo je potrebné pripraviť, dokončiť. Už dlhší čas uvažujeme o stavbe farského centrálneho kostola. Momentálne sú už pripravené plány, ktoré teraz musia odsúhlasiť miestne a cirkevné autority. Ľudia sa už tešia na tento nový kostol, veď si ho už zaslúžia, ale bez pomoci zo zahraničia by sme to nezvládli. Doteraz slúžievame v kaplnke z dreva pokrytej palmovými listami. Veríme, že stavbou nového farského kostola prispejeme aj k duchovnému rozvoju našej farnosti.

Preto všetkým, čo pripravujú, realizujú a navštevujú Misijné jarmoky vyslovujem obdiv, že prispievate k misijnému dielu Cirkvi a zároveň prosím milosrdného a všemohúceho Boha o požehnanie pre vás, aby nás táto aktivita spájala v univerzálnosti Kristovej Cirkvi.

Váš P. Darius Čarš, SVD

Zdroj: www.mladymisionar.sk

Kto by chcel svojím finančným darom pomôcť P. Dariusovi Čaršovi SVD na výstavbu kostola, môže tak urobiť na účet SVD uvedený v článku:

Účty pre finančnú pomoc misionárom

K účtu treba napísať do poznámky meno: P. Darius Čarš SVD (kostol), aby naše misijné oddelenie vedelo, kam má dané financie poslať. Ďakujeme...

 

Share/Save/Bookmark


feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Balek Robert je s nami už odo dňa: Streda, 17 September 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Listy

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie