Hlavná stránka Kázne Advent Utorok 3. advetný týždeň

Utorok 3. advetný týždeň

E-mail Tlačiť PDF
(0 hlasovaní, Priemerná známka: 0 )

grule_zmenene

Milí bratia a sestry, kto z nás môže povedať, že sa vždy snaží plniť Božiu vôľu? Je chvályhodné, ak sa nájde takýchto ľudí dostatok. Ale možno nie všetci by sme za seba položili ruku do ohňa.

Plnenie Božej vôle je cestou svätosti

Ale ako podľa dnešného evanjelia vidíme, Ježiš dobre vedel, že nie je to vždy ľahké. Dvaja synovia z jeho podobenstva mali obaja akú-takú ochotu – jeden plodnú, druhý jalovú. Aj Ježišovi priniesli napĺňanie Božej vôle utrpenie, najmä v Getsemani, kedy sa ozývala jeho ľudská prirodzenosť. No nakoniec ju prijal, čo prinieslo zisk nám všetkým.

Naša ochota plniť rôzne príkazy je mnoho ráz malá. Často závisí od nálady, druhu žiadosti, ale aj spôsobu podania. Ak nám všetky tri veci pasujú – sme veselí, požadovaná práca nás baví a ľudia nás o to v dôvere a milo požiadali, nie je problém niečo vykonať. Ale samotná snaha a zásluha nie sú až také veľké, pretože časť odmeny človek už dostáva v samotnej dôvere ľudí, čím rastie jeho sebavedomie a druh práce mu dodáva radosť, ktorá je tiež jedným z cieľov neba, ktoré môže požívať už teraz.

Náročnejšie je to však ak aspoň jedna, alebo všetky tieto tri podmienky chýbajú. Nemáme extra chuť robiť niečo, čo nás nebaví, aj keď nás môžu pozývať a prosiť najlahodnejším hlasom. Napr. ja takto nerád zdobím, alebo robím systematický poriadok Tam, kde žiaden systém roky nebol. Ak sa človek dokáže prekonať, má väčšiu zásluhu, pretože musel obetovať niečo zo seba, zo svojho pohodlia.

Alebo nás tiež nebaví robiť niečo, ak je to dané ako rozkaz, bez citu a záujmu. Mnoho ráz to musíme spraviť, lebo nie sme v takej pozícii, aby sa to dalo bez následkov odmietnuť. A to isté pociťujú najmä dospievajúci. Často však ide iba o nepochopenie. No Božia vôľa ostáva splnená aj vtedy, keď to vykonáme bez osobného chcenia. Ale keď sa len predsa trochu prekonáme, keď pochopíme cieľ rozkazu a dáme do činu seba samých, okrem naplnenia Božej vôle pribudne aj nám nejaký ten bod v nebi. Ináč, je to len bezduché robeniе, čo neprináša veľa osohu.

Aj naše nálady zohrávajú veľkú rolu. Starší syn z podobenstva na začiatku nemal náladu, a mladší zasa naopak. No jeden si uvedomil nepodstatnosť nálad a ich krátke trvanie, ktoré nemôže robiť s človekom, čo sa mu zachce, šiel a vykonal požadovanú prácu. No ten druhý je obrazom, človeka, ktorý podlieha svojej nálade; raz chce to, inokedy tamto, a tak sa naň nedá spoľahnúť. No aj v zlej nálade sa dajú urobiť dobré veci, ale znova neprinášajú samotnému aktérovi príjemnú odmenu, lebo sám si ju nevie vychutnať a tú neskoršiu zlým správaním odmieta.
Teda na jednej strane nedostatok ľúbosti, chuti a druhu žiadosti síce vyžaduje väčšie obety a prináša aj väčší zisk, no ak sa človek nebude prekonávať, ani z toho zisku mu nič neostane.

Bratia a sestry, blížia sa sviatky Radosti, ktorú prináša Kristus. Snažme sa teraz zvlášť plniť vzájomné žiadosti, vzájomne si pomáhať, aby nás prichádzajúca radosť naplnila až po okraj. Amen.

Share/Save/Bookmark


Tags: slúžiť  ochota  neochota  radosť  kázeň  marhefka  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Michal Marhefka je s nami už odo dňa: Streda, 17 December 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Kázne

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie