Hlavná stránka Kázne Advent 2. adventná nedeľa - B

2. adventná nedeľa - B

E-mail Tlačiť PDF
(1 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

zmenenMilí bratia a sestry, tešíte sa na Kristov príchod? Na oslavu toho prvého iste. Ale myslím skôr na ten druhý príchod – na konci vekov!? S tým asi mnohí z nás tak skoro nerátajú. Očakávame ho, ale máme nádej, že sa tak nestane ešte za nášho života. Lebo podľa Apokalypsy vieme, že to nebude žiaden med.Ale keď ten Ježišov príchod pripravíme, či keď sa naň sami pripravíme, budeme ho očakávať s inými pocitmi.

Kresťania prvého storočia očakávali Ježišov príchod v krátkej dobe. Boli skôr naším opakom; dúfali, že sa tak stane ešte za ich života. Tešili sa na tento príchod ako na vznešenú chvíľu, v ktorej budú razom oslávení, kedy skončia všetky pozemské ľudské trápenia, bolesti a prenasledovania a oni sa budú radovať so svojím vynikajúcim priateľom – Ježišom.
Ale našťastie pre nás, sa ich túžba hneď nenaplnila. Z toho vyplýval istý smútok a možno aj pochybnosti, ktoré Pavol utišoval veľmi prezieravými slovami. V tomto očakávaní Kristovho včasného príchodu je bola akoby ukrytá štipka nechceného egoizmu – byť konečne v radosti. –– Ale čo s ostatnými generáciami, národmi a rasami, a vôbec so všetkými hriešnikmi? Kristus čaká, aby jeho príchod nebol strachom pre mnohých, ale naozajstnou radosťou. A bojí sa len ten, kto nie je pripravený. Pripravený zas nie je ten, kto nevie, čo sa deje. Preto sa evanjeliová správa šíri po svete, aby sa stihli všetci pripraviť; samozrejme, kto chce.
A v čom spočíva konkrétna príprava? Prorok Izaiáš v prvom čítaní prirovnáva túto prípravu k ceste.

V decembri roku 2008 otvorili nový úsek diaľnice od PP do Janoviec. Pre motoristov je najlepšia rovná, šikovná cesta, kde netreba veľa brzdiť. Postrachom sú horské prechody, ktorú zvlášť u nás v zime sú cestami zarúbanými. ***Ale pre Kristov príchod znamená odstránenie týchto nerovností odstránenie prekážok a nesvorností medzi ľuďmi, ktoré im bránia vo vzájomnom vychádzaní. Myslím, že podobných prekážok je aj v našom živote dosť, hoci často ide o drobnosti, z ktorých ľudská pýcha robí Vysoké Tatry, bez možnosti riešenie.
No my sme tí hlavní aktéri, ktorí by mali podobné prekážky odstraňovať. A to nielen v našich vlastných vzťahoch, ale celkovo v spoločnosti. Treba si totiž uvedomiť, že každý z nás má na základe krstu podiel na úrade Krista – Kráľa, kňaza a proroka. A v čom spočíva ten prorocký úrad? Pozrime na Izaiáša – varovania pred chybami a pádmi a ohlasovanie príchodu Kráľa.
My sme prorokmi súčasného sveta. Nemusíme chodiť po uliciach v kožušine z ťavej srsti, ale mať podobný jednoduchý odev na duši, teda nezahalený v sebaľúbosti, ale otvorený povedať pravdu, keď treba, varovať a dávať príklad. Musíme svojimi životmi ukazovať svetu, že to, po čom sa ženie, nie je jeho cieľom. Cieľ je niekde inde. Ak ho totiž ľudia nespoznajú, koniec vecí, za ktorými sa hnali bude pre nich hrôzov, pretože sa zrúti ich cieľ. Keď však budeme ozaj rátať, že nič z toho nás nemôže naplno uspokojiť, bude sa nedočkavo tešiť na toho, kto nás naplní radosťou až po okraj.

Bratia a sestry, Ježiš Kristu možno nepríde hneď. Tak využime ten čas, ktorý nám je daný, aby sme sa pripravili poriadne a bez zbytočnej vízovej kontroly prešli s ním do neba. Amen.

Share/Save/Bookmark


Tags: cesta  príprava  advent  príchod  kázeň  marhefka  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Michal Marhefka je s nami už odo dňa: Streda, 17 December 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Kázne

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie