Hlavná stránka Kázne Advent Nepoškrnené počatie

Nepoškrnené počatie

E-mail Tlačiť PDF
(2 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

immaculataDrahí bratia a sestry, viete čo oslavujeme na sviatok Nepoškvrneného počatia Panny Márie?
Keď som bol mladší, myslel som si, že NP znamená, že Panna Mária počala Ježiša bez mužského pričinenia, iba z Ducha Svätého. To by však znamenalo, že všetky ostatné počatia sú poškvrnené; ale to je hlúposť. Lebo vždy tu ide o dar života, ktorý dáva Boh. A keď sa to deje tam, kde sa má, teda v manželstve, má to ešte extra požehnanie.


Neskôr som však pochopil, že Nepoškvrnené počatie je vlastne Máriino, nie Ježišovo počatie a jej uchránenie Márie od dedičného hriechu. Ona bola Bohom vyvolená, aby sa z nej narodil Najsvätejší. Preto bola vopred očistená, aby Boh prišiel na svet cez krásnu a čistú bránu. A tú čistotu, s ktorou sa narodila, žila celý život.

Dnešné prvé čítanie a Evanjelium nám ponúkajú obraz dvoch rozdielnych žien, pričom každá z nich je matkou mnohých. Tá prvá, Eva, nevyniká nijakými zvlášť nádhernými vlastnosťami. Naletela hadovi a teraz sa vyhovára. Ale ani jej muž, Adam, nie je väčším hrdinom. Eva je telesnou matkou všetkých žijúcich, a preto ako jej a Adamove deti dostali sme nemilé dedičstvo – dedičný hriech.
Druhá žena, Mária, sa pri príchode Božieho posla, na rozdiel od Evy, nikde neskrýva, ani nie je vyplašená. Práve naopak, počúva a rozmýšľa, čo má toto všetko znamenať. Nevyhovára sa, ale pýta, aby mala vo veci jasno a mohla ju tak lepšie vykonať. A keď jej anjel podá presný popis, nepoužíva Evinu odpoveď: „To nie ja, had ma naviedol...,“ v jej verzii: „Ale, radšej si vyber inú.“ Odpovedá: „Hľa služobnica Pána, nech sa mi stane podľa tvojho slova.“

My sme deti oboch matiek. Najprv Evine, preto prichádzame na svet s dedičným hriechom. No hneď pri krste, kedy sme tohto hriechu zbavení, stávame sa Božími a Máriinými deťmi. Mali by sme sa teda nechať viesť jej výchovou, jej príkladom. Mária celý svoj život nehľadala svoju vôľu. Robila to, čo od nej čakal Boh. Nebola to slepá poslušnosť, ale služba plná lásky a vďaky. Mária plnila liturgické i iné obradné príkazy, počúvala svojho syna, keď ho našla v chráme. Bola vždy v jeho blízkosti a všetky slová a udalosti zachovávala vo svojom srdci. Bola to prvá a milovaná učeníčka, no pritom vždy milujúca matka.
Jej výchova spočíva v osobnom príklade pre nás – stať sa Kristovými učeníkmi. Teda:
-    plniť jeho prikázania, z ktorých prvé je prikázanie lásky,
-    byť v jeho blízkosti – netreba celý deň presedieť v kostole, ale uvedomovať si jeho prítomnosť v bežnom živote a zvlášť vo sviatostiach, kedy sa nás osobne dotýka.
-    A znova milovať ho.
A keď nevieme ako, všimnime si našich blížnych. Je v každom z nich. Všetci očakávajú kúsok lásky. Dajme im ju! Láska k nim je láska ku Kristovi. čím viac jej darujeme, tým viac jej získame. My dáme iba kúsok, ale ten sa nám v rovnakej miere vráti od každého. A tak namiesto jedného budeme mať desať.

To isté sa podarilo Vasilovi z Odessy. Odessa je smutne známa dosť zhýralými živlami, keďže ide o veľké prístavné mesto. Vasil mal okolo 26-tky a pracoval v jednom bufete blízo železničnej stanice. Poznal uponáhľanosť a nervozitu cestujúcich, ktorí si na poslednú chvíľu kupovali niečo na cestu. Občas ho stálo riadnu námahu nebyť taký ako oni. Ale darilo sa mu. Jeho kolega Sergej nerozumel, ako to dokáže. Poprosil ho, aby mu prezradil tajomstvo tohto pokoja. Vasil začal: „Nuž vieš, každé ráno keď vstanem mám na výber dve možnosti -  veselú, že je tu ráno a nový deň a smutnú, že zas je ráno. Potom prídem do práce a znova mám na výber – a-ha, ďalší zákazník, alebo no zbohom, ďalší zákazník. A tak je to celý deň. Nie som sám, čo si vie vybrať. I Ježišova matka Mária mala na výber. Nemusela povedať áno a zostala by v pokoji, ale sama. Ale keď povedal áno, hneď boli dvaja a teraz je so všetkými, lebo je Matkou vykúpených. Ja nechcem žiť zachmúrený život samotára. Chcem byť s Kristom a jeho bratmi.“

Bratia a sestry, sme Máriinými deťmi a Ježišovými súrodencami; snažme sa, aby sme boli podobní svojmu bratovi a robili radosť našej Matke. Amen.


Share/Save/Bookmark


feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Michal Marhefka je s nami už odo dňa: Streda, 17 December 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Kázne

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie