Hlavná stránka Ako pomôcť misiám? Adopcia tried v škole - Sudán

Adopcia tried v škole - Sudán

E-mail Tlačiť PDF
(0 hlasovaní, Priemerná známka: 0 )

Trieda v SudáneSAVIO (Slovak Activity Volunteer International Organization) je občianske združenie, ktorého cieľom je podpora rozvojových a humanitárnych projektov. Zameriava sa predovšetkým na pomoc deťom a mladým ľuďom v menej rozvinutých krajinách. Snaží sa odstraňovať príčiny chudoby, šíriť modely mierového fungovania spoločnosti, zlepšovať medziľudské vzťahy, motivovať a rozvíjať miestne sily spoločenstva. Aj preto sa sústreďuje najmä na podporu formálneho i neformálneho vzdelávania.


Cieľom organizácie je aj oboznamovanie slovenskej verejnosti s problémami chudobných krajín, budovanie pocitu spoluzodpovednosti a solidarity s osudmi iných. Združenie realizuje svoje projekty v spolupráci so Saleziánmi don Bosca. SAVIO doteraz pomohlo v Angole, v Azerbajdžane, v Keni, na Sibíri a v Sudáne.

Sudán je rozlohou najväčšia africká krajina, ktorá je v dôsledku 50 rokov trvajúcej vojny  na najnižšom stupni rozvoja na svete. Vo vojne zomrelo viac ako 2 milióny ľudí a každý deň zomierajú ďalší kvôli hladu a rôznym chorobám.

Jedna celá generácia len bojovala a nič iné sa nenaučila. Ich deti neovládajú základné zručnosti, nevedia, ako si vypestovať plodiny a postarať sa o živobytie pre seba a svojich blízkych. Priemerný vek v Sudáne je 42 rokov, pričom 60% dnešnej populácie tvorí mládež do 25 rokov a deti. Iba 31% z nich je gramotných. V dôsledku dlhotrvajúcej vojny okrem fyzickej deštrukcie veľká časť populácie prišla o možnosť naučiť sa čítať, písať a počítať. Adolescenti sú  vekovou skupinou, ktorá bola osobitne poznačená vojnou. Boli zaradení, zverbovaní do ozbrojených bojov, použití na namáhavú prácu,  unesení  do otroctva, alebo ponechaní napospas osudu. Títo mladí ľudia poznali iba konflikty a mali veľmi obmedzené možnosti a prístup ku vzdelaniu a výchove.

SAVIO v spolupráci s BOSCOAID (sudánska saleziánska organizácia)  podporuje chod základných škôl a učňovských stredísk v hlavnom meste južného Sudánu - Juba, v časti Gumbo, Wau, a tiež výstavbu satelitných škôl v okolí mesta Tonj.

Od septembra 2009 SAVIO rozbieha nový projekt: Adopcia tried – Sudán, v mestách Tonj, Juba - Gumbo, Wau a Chartum. Partnerom projektu je BOSCOAID. Adopcia tried - Sudán nadväzuje na predchádzajúci úspešný projekt Tehlička pre Sudán a je jediným takýmto projektom na celom svete. Doteraz prístupné projekty umožňovali adopciu jednotlivých detí, a nie celého kolektívu. Cieľom tohto projektu je umožniť vzájomné spoznávanie mladých ľudí na Slovensku a v Sudáne, a aby anonymný vzťah darca – obdarovaný mohol prejsť do roviny priateľstva.  Projekt napomôže aj tomu, aby Slovensko spoznalo život v Sudáne a aby Sudán spoznal život na Slovensku.

Počas doby trvania adopcie triedy bude môcť každá trieda napísať adoptovanej triede v Sudáne list v angličtine, prípadne pripojiť k nemu fotografie. Korešpondenciu od jednotlivých tried na Slovensku bude zbierať kancelária SAVIO dvakrát ročne k 30.6. a k 31.12., ktorú odošle partnerovi projektu, a ten ju doručí na konkrétnu  školu v Sudáne. Taktiež jednotlivé adoptované sudánske triedy budú môcť zaslať svoje odpovede slovenským triedam rovnakým spôsobom.
Jednotlivci, firmy, základné, stredné, ale aj materské školy z celého Slovenska si budú môcť adoptovať triedu v spomenutých mestách a zaviažu sa prispievať každý mesiac na určenú triedu sumou, ktorú si stanovia, avšak minimálne 100 EUR mesačne. Suma bude použitá na učebné pomôcky, zabezpečenie jedla a na príspevok na mzdu učiteľa.

V oblasti južného Sudánu nie sú zatiaľ pre školy postavené vyhovujúce budovy, a preto vyučovanie prebieha pod stromami, mangovníkmi počas mesiacov marec až december. Vyučuje sa tu v anglickom jazyku. Školu navštevujú žiaci vo veku  5 - 15 rokov, ale je bežné, že aj starší si dopĺňajú základné vzdelanie. Na rozdiel od nás, školská dochádzka nie je povinná a deti prichádzajú do školy z vlastnej iniciatívy. V čase vyučovania dostávajú žiaci  jedno teplé jedlo denne, ktoré tvorí kukuričná kaša, ryža či fazuľa, doplnená ovocím, ako napríklad mango a papája, ktoré tam rastú. Mesačné náklady na prevádzku jednej triedy predstavujú 100 Eur.

Prostredníctvom predstavovania takýchto konkrétnych projektov by SAVIO o.z. chcelo vychovávať a motivovať mladých ľudí k hodnote solidárnosti, zodpovednosti za ľudstvo, zvlášť chudobných a zaostalých.

Ak chcete napomôcť aj Vy ku šíreniu dobra,  adoptujte si triedu aj Vy.
Viac informácií nájdete na internetovej stránke www.savio.sk

Kontakt:

Mária Lacková
Mail: adopcia (zavináč) savio.sk
Tel.: 02/556 404 09
Mobil: 0910 123 579

Share/Save/Bookmark


Tags: Adopcia  tried  škola  Sudán  
feed1 Komentáre
LaraAlexander25
25. October 2010
91.201.66.6
Hodnotenie: +0

That is good that people are able to receive the credit loans and this opens up completely new possibilities.

Nahlás nadávky
Zníž
Zvýš hodnotenie

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Mária Gáliková je s nami už odo dňa: Streda, 28 Október 2009.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Misie

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie