Hlavná stránka Zážitky misionárov Misionári Irkutsk 5 - Bajkal - prvý pohľad, koncert

Irkutsk 5 - Bajkal - prvý pohľad, koncert

E-mail Tlačiť PDF
(4 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

Irkutsk - BajkalOhlasujem sa po dlhšej dobe... Škola, zaujímavé akcie počas víkendov aj počas týždňa, zopár povinností a zrazu je času tak málo... Inak, dnes je 14. októbra - sviatok Ochrany Panny Márie jej plášťom (v pravoslávnej cirkvi) - a vždy na tento sviatok napadne sneh ako prikrývka zeme, takže odnepamäti je tento sviatok spätý so snehom. A veru, dnes napadol už v poradí druhý sneh tohto roku. No ale pekne po poriadku.
Ešte pred dvoma týždňami ma mladí z našej farnosti pozvali na prvú cestu na Bajkal. Zobrali svoje auto a v nedeľu poobede sme vyrazili na krásnu cestu na najhlbšie a najstaršie jazero sveta, ktoré je považované za zásobáreň celosvetovej pitnej vody – nachádza sa v ňom až 20% všetkej pitnej vody na zemi.

 

Zopár slov o najhblšom jazere sveta - Bajkale

Bajkal - prvy pohlad_8 Bajkal vznikol zaplavením hlbokého zlomu v zemskej kôre ako dôsledok zrážky Indickej a Eurázijskej platne počas Alpínskeho vrásnenia. Svojou hĺbkou 1637 m, dĺžkou 636 km, priemernou šírkou 80 km a objemom vody 23 500 km³ sa považuje za druhé najväčšie jazero sveta podľa objemu vody hneď po Kaspickom mori. Je to vlastne vnútrozemné more. A tak sa Bajkal aj správa. Nikto napríklad nevie, kde sa tam objavil jediný sladkovodný tuleň na svete. Okrem toho v jazere žije 2 630 rôznych druhov rastlín a živočíchov, pričom 2/3 z nich žijú iba v jazere Bajkal a nikde inde ich vo svete nenájdete. Z rýb spomeniem predovšetkým rybu „Omuľ“ – veľmi mäkká mäsitá ryba s jemným mäsom a jemnými kosťami. Pre jej veľmi príjemnú chuť si ju tu na Bajkale mnohí veľmi obľúbili a základom, keď prídete na Bajkal, je na miestnom trhovisku si kúpiť pečeného Omuľa. Ja som mal Omuľa už na obede v Irkutsku – naša vynikajúca kuchárka zo susedstva, kde chodíme na obed do kúrie, nám ho už pripravila. Nuž ja ryby rád, ale kvôli tým kostiam rýchlejšie vyhladnem, ako sa najem počas toho vyberania kostí z ryby. Aj keď má Omuľ mäkšie kosti, aj tak sú to kosti. Takže ja som si na Bajkale ešte Omuľa nedal, lebo som už rýb mal dosť z obedov u nás v kúrii, ale ešte je na Omuľa času a času.

Vyhliadka na mesto Irkutsk

Bajkal - prvy pohlad_2 Na Bajkal som v onú nedeľu cestoval spolu so Stasom (Stanislav), Táňou a Aňou. Na začiatku ma priviezli na jeden z niekoľkých vyhliadkových bodov v Irkutsku, odkiaľ dobre vidno Irkutsk ako na dlani. Bolo nádherné počasie, takže si môžete tento výhľad užiť spolu so mnou na VIDEU z výhliadky aj na FOTKÁCH – na fotkách je to krajšie viditeľné, pretože YouTube zmenšilo video natoľko, že z Irkutska zostala iba pekná machuľa... No nevadí, pozrite si, uvidíte, aké veľké mesto je Irkutsk – okolo 700-800 tisícové mesto. Takže moji drahí, kde sa na Irkutsk hrabe Bratislava?! Čo to je Bratislava? Dedinka... Ale nie ja iba srandujem. Samozrejme, že v Bratislave je to o čomsi inom. Veď neskôr sa dočítate.

Cesta na Bajkal ruskou tajgou

Bajkal - prvy pohlad_37 Od vyhliadky sme už putovali po cestách necestách k Bajkalu. Cestou sme zastavili na pumpe doplniť benzín. Tam nám nejako zahaprovalo autíčko, keďže to bolo auto ako mnohé iné v Irkutsku dovezené z Japonska. Všetci tu totiž kupujú ojazdené autá z Japonska. Prečo? Lacné, pomerne v dobrom stave, ako nové a samozrejme vyšší štandard ako moskvič alebo lada. Čosi sa stalo s elektrikou, ale našťastie nám to na pumpe aspoň sčasti opravili a mohli sme ísť ďalej. Cestu na Bajkal s prekrásnymi brezovými hájmi, o ktorých mi na Slovensku môžeme už iba spievať, s rovnou priamou cestou cez sibírsku tajgu bez zbytočných zákrut si môžete užiť spolu so mnou na VIDEÁCH z cesty:

Cesta - cesta na výhľad na Irkutsk - časť 1.,
Cesta - Irkutsk a výjazd z neho - časť 2.
,
Cesta - cesta tajgou - časť 3.
,
Cesta - príjazd k Bajkalu - časť 4.
,
Cesta - cesta na výhliadku na Bajkal - časť 5.).

Prvý pohľad na Bajkal

Bajkal - prvy pohlad_34 Napokon sme sa dostali na Bajkal. Ľudia, ale to vám poviem, ten prvý pohľad na otvárajúce sa more pred vami so Šamanským kameňom, ktorý podľa legendy Bajkal hodil po svojej dcére Angare, keď od neho utekala za svojím milovaným Jenisejom, so zasneženými vrchmi v diaľke, s tmavomodrou hladinou sibírskeho mora, čajkami ako pri mori – no jednoducho to bol pre mňa zážitok s otvorenými ústami, očami aj ušami. Niekoľko pohľadov na celé jazero z Listvianky – dedinky priamo pri výtoku rieky Angary z Bajkalu si môžete užiť spolu so mnou na VIDEÁCH z Bajkalu ako úchvatný pohľad na Bajkal:

Cesta po brehu Bajkalu a pohľad na Bajkal
Pohľad na Bajkal s vysvetlivkami o Bajkale z móla aj z pláže

Lanovkou na vyhliadku na Bajkal

Bajkal - prvy pohlad_11 Hneď ako sme vstúpili do Listvianky, smerovali naše kroky na jedno z niekoľkých výhliadkových bodov na Bajkal – lyžiarsky svah so sedačkovou lanovkou až na vrchol menšieho kopca nad ústím rieky Angary priamo oproti Šamanskému kameňu - skalnatému výbežku do Bajkalu pri tomto ústí (Cesta na lanovku na VIDEU). Že vraj tu mierili aj prvé kroky prezidenta Putina, keď prišiel na Bajkal. Takže si ho podobne ako Putin môžete vychutnať aj vy. Výhľad z tohto kopca a cestu na tento výhľad nebudem zbytočne opisovať, pozrite si ho radšej na VIDEU z výhliadky na Bajkal a samozrejme aj na FOTKÁCH z tohto výhľadu. Poviem len toľko, že som sa z rozprávania Stasa dozvedel, že na brehu Bajkalu fungovala dlhé roky celulózna fabrika, ktorá do vôd Bajkalu vypúšťala všetky splašky a chemické odpadové vody. Bajkal je obrovský, takže to naň nemalo katastrofický dopad, ale napriek všetkému sa mnohí obávali o budúcnosť Bajkalu, ak vláda s touto fabrikou nič neurobí. Koniec koncov to bola poživeň pre mnohých ľudí v okolí – práca v tejto fabrike, takže to nebolo jednoduché. Bajkal - prvy pohlad_31 Dreva všade okolo v tajge veľa, no prečo by sme nemohli využiť to, čo je tak ľahko dostupné – tak ako u nás na Orave postavili dve ferozliatinárske železiarske fabriky, ku  ktorým museli vybudovať železnicu, aby z Ruska dovážali rudu na spracovanie, a svojimi doslova kúdoľmi dymu počas dlhých rokov pokrokového socializmu zabili prakticky všetky lesy na Orave – to, čo sa tam teraz nachádza sú už iba vymierajúce lesy. Ešteže tu v Rusku na Bajkale bola vláda veľmi rozumná a pred pár týždňami túto fabriku zatvorila. Stas povedal, že teraz premýšľajú nad tým, ako vytvoriť nové pracovné miesta v okolí Bajkalu, aby znova vrátili prácu jeho obyvateľom. Prevažne to bude postavené na turistickom ruchu, takže sa necháme prekvapiť. Nuž, Slovensko – nechaj sa poučiť, ako treba chrániť budúcnosť.

Bajkal - prvy pohlad_13 To, čo som si všimol prakticky pri každom významnom mieste kdekoľvek či v Irkutsku alebo tu na Bajkale, boli rôzne stĺpy, zábradlia, stromy, ovešané a obtočené nespočetným množstvom stužiek všelijakých farieb, ktoré už na slnku a daždi zbledli do neurčitej sivej farby. Myslel som si, že to je nejaké šamanstvo, podľa vysvetľovania brata Pavla. Ale nepochopil som ho. Stas mi vysvetlil, že tieto stužky ľudia nechávajú na každom mieste, na ktorom sa im páči a chceli by sa tam ešte niekedy v živote vrátiť. Takže aj na tomto výhľade nájdete v zábere kamery môjho mobilu zábradlie s množstvom stužiek. Nezľaknite sa...

Bajkal - panoráma vyústenia Angary z Bajkalu Po krásnom výhľade na Bajkal sme sa usalašili v jednej z miestnych reštaurácií, kde sme si dali obed. Ja guľáš (troška mäska na umelom tanieriku a trošku zemiakov – všetko krááásne premastené a preolejované až taká radosť na to pozrieť – jednoducho „pastva“ pre môj žalúdok) a oni si dali také pečené pyrohy plnené mäsom. Nuž pošteklil som si žalúdok a mohli sme ísť ďalej. Po obedíku sme ešte zamierili na miestny prístav, kde kotvia lode, ktoré si môžete najať, aby vám urobili malú obchádzku jazera. Na to sme však nemali ani čas ani peniaze a tak sme sa iba pokochali výhľadom na Bajkal, ja som urobil zopár FOTIEK a nasadli sme do auta na spiatočnú cestu do Irkustka (VIDEO zo spiatočnej cesty).

Otec Kasián (karmelitán)

Vrátili sme sa okolo pol ôsmej večer. Ešte sme stihli ľudí, ako vychádzali z nášho chrámu (sv. omša začala o 18.00 hod.) – áno, dobre počujete, teda, čítate. Hodinu a pol zhruba trvala sv. omša – nuž bol to pamätný deň, keď otec Kasián – karmelitán, zastupujúci nášho pátra Tomáša, ktorý musel odletieť do Poľska kvôli vízam, počas homílie čítal asi trojstranový životopis zakladateľa rehole našich sestier, ktoré nám v kúrii pomáhajú a bývajú priamo nad nami a práve sú v Ríme na jeho svätorečení. Jeho meno som si nezapamätal, ale ďakoval som prvý krát v živote Bohu za to, že tento svätý zomrel. Pretože som aj ja na sv. omši ráno čakal asi 40 minút, kým sa skončila kázeň. Otec Kasián je veľmi svätý človek a ľudia ho majú veeeeľmi radi – je pre nich veľkou autoritou, pretože v svojom živote prežil už veľa (má okolo 80 rokov a sám vychoval asi 9 chlapcov ako synov, ktorých si zobral z detského domova). Jednoducho svätý zlatý príjemný človek a vynikajúci spovedník. Keď rozprával sám kázeň z hlavy, bolo to fajn, ale v túto nedeľu sa akosi rozhodol oboznámiť veriacich so životom svätca, ktorý pochádzal z Poľska a pričinil sa o mnoho dobrých diel v Poľsku. Nuž ja som mnohému nerozumel, keďže tá ruština nie je až taká dokonalá. Ale po omši mi povedali, že oni sú na také dlhé kázne zvyknutí.  Tak som sa potešil (lebo viete, že ja až tak krátko zas nekážem – ale nebojte sa, nebudem ich trápiť ako vás, ktorí ste z Nitry).

Koncert starodávnych ruských hudobých nástrojov

Irkutsk - Gusle koncertNa ďalší týždeň sa v celom Irkutsku organizovali rôzne koncerty – bol to festival duchovnej piesne, kvôli ktorému pricestovali do Irkutska rôzne spevácke zbory z celej Sibíri a možno aj z celého Ruska. Neviem, ale ja som bol aj so svojím spolužiakom Michaelom z Fínska na koncerte ruského národného umelca Baloga či tak nejak, ktorý hral predovšetkým na ruských gusliach - niečo ako gitara a harfa dokopy – pozrite si to na FOTKE vedľa a na VIDEÁCH z koncertu:

Koncert 2 - Pieseň na starodávnom ruskom hudobnom nástroji
Koncert 3 - Inštrumentálna skladba na gusliach (len hudba - veľmi pekné)
Koncert 4 - Pieseň na gusliach o Rusku
Koncert 5 - Ďalšia pieseň na gusliach

Irkutsk - Píšťaly - koncertNebol to v pravom slova zmysle koncert, pretože počas prestávok medzi piesňami vysvetľoval a ukazoval rôzne starodávne ruské hudobné nástroje a predvádzal aj hru na nich – obdivuhodné, na čom všetko starodávni Rusi vedeli hrať (Koncert 6 - VIDEO z hry na rôzne nástroje). Pre samotných Rusov je toto tabu – oni sami o mnohých týchto veciach, ktoré som sa dozvedel ja, nevedia. Pretože im to nemá kto hovoriť. Tento umelec je jeden z mála (a možno iba on), ktorý sa o starodávne ruské hudobné nástroje zaujíma. Takže to bolo pre mňa ako objavovať ameriku – veľmi krásne hral na gusliach – niečo ako hra na harfe ale trochu inak. Jedna pieseň sa mi obzvlášť páčila. Asi preto, lebo som jej celej rozumel. Bola o ruskom vojakovi, ktorý ako mladý tuším pár rôčkov po svadbe hneď narukoval do cárskeho vojska. A vtedy to nebolo ako teraz – odkrútiš si dva tri roky a si voľný. Tam vtedy muži slúžili aj 25-30 rokov. Nuž a keď sa vracal po toľkých rokoch späť do svojej dedinky zamieril ku svojmu domu a tam stála jeho žena, presne tak mladá, ako keď ju opúšťal pred tými 30 rokmi. A pýta sa jej: „Čo si robila celé tie roky, že teraz po toľkých rokoch vyzeráš tak krásne a mlado ako keď sme sa vzali?“ A ona mu odpovedá: „Nie som ja tvoja žena, ale tvoja dcéra. A naša mamka leží už 5-ty rok pod zemou, čo sa tak utrápila za tie roky bez teba.“ A on podišiel k riečke a rozplakal sa veľkým plačom. Nuž a tak končí pieseň, milí moji. Žiadny happy-end. Tvrdá realita ruského života... Nádherne to zaspieval za sprievodu trblietavej hudby guslí. No musím povedať, že naozaj krásny zážitok – môžete si ho vypočuť spolu so mnou na VIDEU piesne o vojakovi - Koncert 1 - Pieseň o vojakovi (na gusliach).

Irkutsk5MZ ďalších nástrojov tam ukazoval niečo ako gitara s troma strunami, ale s pákou na konci – nepamätám si už, ako to nazval. Držal to na kolenách a otáčal pákou, pričom stláčal na hrdle gitary také knoflíky ako sú aj na saxofóne. Všetko samozrejme drevené. Nuž a keď krútil pákou, vydávalo to zvuk taký, ako keď spolu začnú hrať gajdy a ten nástroj u nás používaný v 19. storočí taký kladivkový, na ktorom je tiež páka, ktorou sa točí – nuž nepríde mi na rozum, ako sa volá. No jednoducho si to vypočujte sami na VIDEU piesne. Ďalšími nástrojmi bola „zvizduľka“ – malá hlinená píšťalka vo forme vtáčika naplnená vodou, vydávajúca zvuk štebotavého vtáčika, keď ste do toho dúchali – samozrejme s dierkami po stranách, aby sa mohla meniť melódia. Ďalšími boli flauty z rákosia, veľká flauta z veľkého dutého stromu kdesi v tajge, na ktorej hral ako na fujare – aj zvuk to vydávalo podobný a tak ďalej a tak ďalej. No bolo toho neúrekom, asi necelé 3 hodiny to celé trvalo ale nenudil som sa. Fotky a VIDEÁ si pozrite sami a uznajte sami, či ste niečo také počuli – no samozrejme, že to nebude taká kvalita, ako keď by ste boli tam.

"Čo sa nedialo tak, ako chceme, udialo sa k lepšiemu"

Tu musím povedať jednu príhodu, ktorá mi znova potvrdila porekadlo v Rusku: „Všetko, čo sa neudeje tak, ako by si chcel, všetko to Boh privedie k lepšiemu.“ Nuž stalo sa, že som si nenabil mobil - zabudol som ja hlava deravá. No a ako som začal natáčať začiatok koncertu, zrazu PUK – mobil zhasol a nie a nie ho vzkriesiť k životu. Tak som si povedal: „Nuž čo, Robert, zostane to zapísané iba v tvojom srdci.“ No počas koncertu som si všimol, že jeden mladík za mnou koncert natáča na svoj mobil. Tak som po koncerte zašiel za ním a vysvetlil som mu situáciu, že či by sa dalo niekedy stretnúť a to, čo nahral nejako prekopírovať do môjho mobilu. A keďže v ten deň to nebolo možné, lebo baterka vypovedala akúkoľvek službu, dohodli sme sa hneď na ďalší deň poobede. Bolo to trošku riskantné, nuž ale hovorím si, kvôli tým našim na Slovensku to risknem. Prinajhoršom budem utekááááť. A koniec koncov, kto príde na taký koncert, nemal by byť nejaký hrdlorez alebo zlý človek, taký by to nevydržal. Nuž a tak sme sa na ďalší deň stretli. Býval v hoteli Angara – v tom, kde som náhodou natáčal tú svadbu, ak si pamätáte. No a odtiaľ sme sa vydali do jednej reštaurácie, kde sme si dali po štvrťke pizze a pivo a rozprávali sa. Počul som veľmi veľa zaujímavého o živote v Rusku, o železniciach, keďže to bol kontrolór železníc a chodil a lietal po celom Rusku a robil niečo ako inšpekcie. Práve bol v Irkutsku na pracovnej ceste a dopočul sa o tom koncerte, tak tam zašiel. Je z Chabarovska tuším, ak si to dobre pamätám. Má žienku a maličké dieťa. Veľmi sympatický človek s dobrým srdcom. Veľmi dobre sme sa porozprávali a nakoniec mi prekopíroval všetky videá do mobilu. Dozvedel som sa mimochodom, že dávne proroctvá prorokujú, že nakoniec sa Rusko stane svetovou veľmocou, predovšetkým preto, lebo je to najväčšia krajina na svete, pretože má najviac pitnej vody na zemi, pretože má dostatok nerastných surovín, a keď príde potopa po oteplení zeme, všetci budú utekať do Ruska – Amerika (hlavné a najľudnatejšie mestá sú na pobreží), Európa (tá celá asi pôjde pod vodu – možno až na Slovensko som ja podotkol) a tak ďalej... Nuž, bratia a sestry, treba sa vám zamyslieť nad tým, či by ste sa predsa len nepresťahovali ku nám do Irkutska – môžeme sa nejako dohodnúť, čo poviete? Radšej teraz ako príliš neskoro... Takže po takom príjemnom spoznaní človeka, ktorý už mal čosi za sebou, som dostal normálne chuť spoznávať ďalších a ďalších ľudí v Rusku. No ale nechám to radšej na Pána, akého človeka mi znova posunie, keď znova na čas zmení moje plány.

Irkutsk - panoráma z jedného výhliadkového bodu Keďže ja mám málo času aj vy na to, aby ste to všetko čítali, nateraz končím a budem písať častejšie po menších častiach. Tak zatiaľ sa majte krásne a nabudúce o obchodnom centre Irkutska, kde som zašiel spolu so svojimi vietnamskými spolužiakmi, o organovo-husľovom koncerte u nás v našom chráme, o konferencii na Bajkale a mnohých ďalších zážitkoch v Irkutsku.

Share/Save/Bookmark


Tags: Irkutsk  Bajkal  koncert  
feed1 Komentáre
Majka
22. October 2009
95.105.170.253
Hodnotenie: +0

Ave Maria!
No Robko myslim ze tam mas pekne prosterdie a cakaju ta nive dobrodruzstva tak tam pekne evanjelizuj a bud Bozi.
Majka smilies/grin.gif

Nahlás nadávky
Zníž
Zvýš hodnotenie

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Balek Robert je s nami už odo dňa: Streda, 17 September 2008.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Zážitky

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie