Hlavná stránka Ako pomôcť misiám? Ako pôstom pomôcť misiám?

Ako pôstom pomôcť misiám?

E-mail Tlačiť PDF
(1 hlasovaní, Priemerná známka: 5.00 )

DobrovolniciVeľký pôst ako príprava na najväčšie oslavy kresťanstva – oslavy Ježišovej vykupiteľskej smrti a zmŕtvychvstania - je vynikajúcim časom vhodným na praktizovanie sebazapierania. Veď ani Ježišovo zmŕtvychvstanie a tým aj naša spása nebola možná bez Kristovho sebazaprenia - išlo doslova o zaprenie jeho samého – jeho božstva, jeho moci, ktorú mohol použiť proti svojmu nevďačnému stvoreniu a jedným šmahom ruky zmiesť ho zo sveta. Zriekol sa seba samého a tak nám pomohol objaviť seba samých – kým sme skutočne, objaviť, že sme cennými a vznešenými synmi a dcérami Najvyššieho, ktorému sa v nebi klaňajú všetky nebeské bytosti a s úctou a bázňou pred ním padajú na kolená. Vďaka Kristovej obeti na kríži sme opäť nadobudli to, čo sme svojím prilipnutím k zlu dobrovoľne stratili. Ježišovo sebazaprenie má teda pre nás obrovskú hodnotu a zmysel. A preto ani naše sebazaprenia nie sú zanedbateľné, aj ony totiž môžu mnohým pomôcť pochopiť a porozumieť, kým skutočne sú. Čas pôstu, ktorý sa práve začal, je charakteristický zriekaním sa toho, čo nám bráni vo výhľade na cieľ našej púte na zemi – na nebo a život s Bohom.

 

Je veľa spôsobov, ako sa postiť. Mnohí sa postia preto, lebo to Cirkev tak prikázala, a hneď po skončení pôstu sa znovu dosýta nabažia toho, čo si tak ťažko odopierali. Iní sa postia, aby ukázali všetkým okolo, akí sú svätí, alebo aby si sami pred sebou dokázali, že ešte to s ich vierou nie je tak strašne zlé a uchlácholili si svoje svedomie. Toto však nie je skutočný zmysel pôstu. Podľa Kristovho príkladu je najcennejším sebazaprením také, z ktorého prýšti ako z prameňa posila, útecha a pomoc iným. Chcel by som vám teda ponúknuť zopár možností, ako sa počas pôstu zapierať zmysluplne – tak, aby ste svojím sebazapieraním zároveň pomáhali iným.

 

Jedna z prvých možností, ktoré môžete, milí čitatelia Hlasov, praktizovať každý jednotlivo alebo spoločne vo svojich rodinách či spoločenstvách každý rok v čase Veľkého pôstu, sa nazýva „Pôstom pomôž misiám“. Každý z vás jednotlivo prípadne spoločenstvá či celé rodiny zapojené dobrovoľne do tejto formy pôstu si môžete vybrať jeden deň v týždni, v ktorom si pripravíte na obed prípadne na večeru jednoduchšie jedlo pozostávajúce z lacnejších surovín, alebo v tento deň nebudete jesť sladkosti, používať počítač, internet, prípadne pozerať televíziu. Čo takýmto spôsobom ušetríte, môžete podľa svojho uváženia vhadzovať počas celého pôstu do spoločnej pokladničky v rodine, či spoločenstve.

Ako jednotlivec, spoločenstvo či rodina si vyberiete jedného z nami určených misionárov, ktorého prácu v misiách by ste chceli výsledkom svojho pôstneho sebazaprenia podporiť. Na konci pôstu vyberiete obsah pokladničky a pošlete v hotovosti poukážkou na našu adresu alebo vložíte do banky na misijný účet Spoločnosti Božieho Slova. V obidvoch spôsoboch treba uviesť správu pre adresáta špeciálne vytvorenú pre túto akciu pôstneho sebazaprenia. Po skončení pôstu uverejníme v Hlasoch, akou sumou ste všetci spoločne prispeli svojím sebazapieraním konkrétnemu misionárovi na jeho prácu v misiách. Neskôr uvedieme aj ohlasy a poďakovania našich misionárov za vaše dary.

Informácie pre tých, ktorí sa dobrovoľne zapoja do akcie „Pôstom pomôž misiám“:

Spoločnosť Božieho Slova
Misijný dom Matky Božej
Kalvária 3
949 01 Nitra
Číslo účtu: 0805945001 / 5600

Do správy pre adresáta (poznámky pre príjemcu) nezabudnite uviesť skratku POST-priezvisko misionára podľa toho, ktorému misionárovi by ste chceli výťažok zo svojho pôstneho sebazaprenia darovať. Uvádzame pre tento rok troch našich misionárov. Vyberte si:

P. Ondrej Pešta SVD pochádza zo Slovenskej Vsi. Do SVD vstúpil v roku 1996 a vysvätený za kňaza bol v roku 2003 v Nitre. Jeho misijným určením sa stala Bolívia. Tam pôsobí vo farnosti El Alto, vzdialenej od hlavného mesta La Paz asi 20 km. Farnosť je výnimočná svojou nadmorskou výškou 4100 m.n.m.  
Do správy pre adresáta (poznámky pre príjemcu) napíšte: POST-PESTA

Diakon Dárius Čarš SVD pochádza z Vranova nad Topľou. Do SVD vstúpil v roku 1998. Po skon­čení štúdií teológie dostal misijné určenie do Bolívie. Tam začal od roku 2005 pôsobiť ako rehoľný brat vo farnosti Santa Cruz de la Sierra. 28. septembra 2008 v tej iste farnosti prijal diakonskú vysviacku. 20. júna 2008 bude vysvätený na kňaza na Slovensku v Nitre. Potom sa vráti späť do Bolívie na svoju misiu.
Do správy pre adresáta (poznámky pre príjemcu) napíšte: POST-CARS

P. Jozef Matis SVD pochádza zo Sniny. Do SVD vstúpil v roku 1981. V roku 1991 bol spolu s P. Jánom Kušnírom SVD v Snine vysvätený za kňaza. Jeho misijným určením sa stala régia Ural - Rusko. Po vysviacke pôsobil najprv ako kaplán v Starej Ľubovni a po roku odišiel do Bieloruska. V roku 1998 prešiel do Ruska a začal pôsobiť v Tambove ako prvý misionár SVD zo Slovenska. Od roku 2005 pôsobí vo Volgograde.
Do správy pre adresáta (poznámky pre príjemcu) napíšte: POST-MATIS

Share/Save/Bookmark


Tags: pôst  pomoc  misia  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Administrator je s nami už odo dňa: Streda, 13 Máj 2009.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Misie

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie