Hlavná stránka Misie - rôzne Misionárske povolanie Každé povolanie je jedinečné

Každé povolanie je jedinečné

E-mail Tlačiť PDF
(2 hlasovaní, Priemerná známka: 2.00 )

DobrovolniciBoh je ten, kto volá...
Každé povolanie je tajomstvom Božieho vyvolenia, pretože Boh je ten, ktorý povoláva, ktorý prichádza s iniciatívou. Každé povolanie je tajomstvom, ktoré nás presahuje. Výzva prichádza zhora. Povoláva nás Kristus. „Nie vy ste si vyvolili mňa, ale ja som si vyvolil vás“ (Jn 15, 16). Táto skutočnosť nás privádza k zamysleniu sa nad tým, akú úžasnú dôveru vkladá Boh do človeka a čo môže v mladom človeku spôsobiť jeho milosť, ak odpovie na toto volanie.

 

Všetci sme volaní...
Povolanie je vecou lásky a keďže Boh miluje nekonečne všetkých ľudí, všetkých aj povoláva.
Preto by bolo nesprávne myslieť si, že niektorí sú povolaní a druhí nie. Každý človek je povolaný realizovať plán, ktorý má Boh s ním. Každá ľudská bytosť je nositeľom povolania. Každého z nás si Boh pozýva, aby sme v Božom ľude zaujali určené nám miesto, aby sme spolupracovali na určitej misii, aby sme mali účasť na diele stvorenia. Preto v Božom pláne je každý nenahraditeľný a každý jedinečný. Ježiš jasne hovorí, že volá každú ovečku po mene. Povolanie preto je niečo veľmi osobné. Niečo, čo sa odohráva medzi človekom a Bohom, ale tiež niečo, čo je nasmerované k dobru celého ľudstva. Každé povolanie, ktoré nám zveruje Boh je povolaním k službe. Je výzvou k sebadarovaniu. Na diele vykúpenia spolupracujú len tí, ktorí sa vedia obetovať.

Boh čaká našu slobodnú odpoveď...
Keďže povolanie je darom lásky, Boh nenúti človeka odpovedať. Boh nám necháva slobodu. Nie je možné nikoho prinútiť, aby miloval. Nie je správne myslieť si, že Boh ma bude prenasledovať, ak neprijmem jeho pozvanie. Je však potrebné pochopiť, že je to pozvanie z lásky. A nie je možné, aby človek, ktorý sa cíti milovaný neodpovedal na lásku láskou. Pre toho, kto chce počuť Božie volanie, kto sa chce presvedčiť o tom, že je milovaný, je potrebné, aby venoval dostatok času modlitbe a budovaniu vzťahu s Bohom. V modlitbe spoznávame, že sme milovaní, v modlitbe spoznávame Boží plán s nami a v modlitbe môžeme dať slobodnú odpoveď na Božie volanie.

Božie volanie je nenásilné...
Boh nám dáva rôzne návrhy. Cez potreby časov nám zveruje naše poslanie. Očakáva od nás, že budeme vnímavými pre potreby týchto časov. Nečakajme na absolútnu istotu a až potom dáme odpoveď. Možno by sme čakali príliš dlho a táto istota by snáď ani nikdy neprišla. Aby sme dali správnu odpoveď na Božie volanie, stačí nám morálna istota, túžba po Bohu a po darovaní sa. Znakom pravosti povolania je aj radosť z neho.

Boh ostáva s tými, ktorých povolal...
Boh nielenže volá, ale tým, ktorých povolal, verne pomáha. On dáva svoju milosť tým, ktorí o ňu prosia. On dáva svoju milosť k poznaniu, k rozhodnutiu a k vernosti odpovedi, ktorú chceme dať, a to aj napriek ťažkostiam a neúspechu. Boh neodvoláva to, čo dal. On dáva svoju milosť s konečnou platnosťou. „Ja som sa vami po všetky dni, až do skončenia sveta.“ O tejto prítomnosti v našom povolaní musíme svedčiť. Aby bolo v našom živote zjavné, že odpovedať na Božie volanie je cestou k šťastiu a že sa oplatí odpovedať Bohu, pretože Boh je verný.

P. Ján Kušnír SVD

Share/Save/Bookmark


Tags: povolanie  jedinečné  úvaha  
feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Administrator je s nami už odo dňa: Streda, 13 Máj 2009.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Misie

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie