Hlavná stránka Myšlienky Myšlienky Bl. Ján Pavol II. I.

Bl. Ján Pavol II. I.

E-mail Tlačiť PDF
(12 hlasovaní, Priemerná známka: 4.25 )

Jan_Pavol_II2"Činnosť pre Pána nikdy nesmie viesť k tomu, aby sme zabúdali na toho, ktorý je Pánom činnosti."

Bl. Ján Pavol II.

 

 

Laik je mostom medzi Cirkvou a svetom. Veľkodušný apoštolát laikov, ktorí sú spojení s pastiermi Cirkvi a oživovaný sviatostnou milosťou, robí Cirkev skutočne Cirkvou.

 

Ste povolané byť svedkami pravého významu lásky; sebadarovania a prijatia druhého, ktoré má byť dušou všetkých medziľudských vzťahov.

Keď zlo vo svete nazývate zlom a odmietate ho konať, ste svedkami Krista-Svetla.

V každom okamihu vášho života a vo všetkých vašich každodenných činnostiach sa má prakticky prejavovať plná oddanosť Bohu, ktorý vás postavil do sveta a pre svet.

Cirkev potrebuje svätých kresťanských laikov. Áno, viac než reformátorov potrebuje svätcov. Pretože práve svätci sú najautentickejší a najplodnejší reformátori.

Činnosť pre Pána nikdy nesmie viesť k tomu, aby sme zabúdali na toho, ktorý je Pánom činnosti.

So srdcom rozšíreným silou Ducha nebudete môcť nezachytiť hlas človeka, ktorý trpí; nebudete môcť nepočuť volanie jeho bolesti a nešťastia.

Nemôže jestvovať protirečenie medzi vašou prácou a pravou kontempláciou. Predpokladá to, že pracujete pre Boha a s Bohom; že s ním pracujete a v práci ho nachádzate.

Už v detstve vkladá Boh do sŕdc ideál pravdy a dobra: v tom spočíva pravá a večná mladosť ducha! Tí, čo napriek prehrám a sklamaniam zostanú verní tomuto ideálu, zostávajú stále mladí, i keď sa míňajú roky ich života.

Nedopustite, aby vaša mladosť skončila, a vy by ste nemali oči upriamené na budúcnosť!
V budúcnosti budete tým, čím ste dokázali byť dnes, pretože budúcnosť bude len ovocím vašej schopnosti dobre využiť prítomnosť.

Mladý človek, ktorý sa necháva ovládať egoizmom, ochudobňuje vlastné horizonty, stráca morálne sily a ničí svoju mladosť tým, že neumožňuje rásť vlastnej osobnosti. Ste povolaný, aby ste iných učili umeniu lásky, kresťanskej lásky, ktorá je božská i ľudská zároveň. Ste povinní nahradiť nenávisť civilizáciou lásky.

Necúvajte pred radikálnymi požiadavkami evanjelia! Pamätajte, že Boží Duch, ktorý je vo vás, je mocnejší, ako duch sveta. S jeho
pomocou je možné zachovávať Božie prikázania s radosťou.

Cirkev buduje ten, čo vo vernosti svojmu krstu žije sväto, odmieta hriech, nesie s Kristom svoj kríž a svojím príkladom ukazuje bratom náročnú a radostnú skutočnosť evanjelia.

Dňom krstu sa pre každého začalo veľké životné dobrodružstvo ako proces postupného premieňania sa ukrižovaného a vzkrieseného Krista.

Myšlienka na smrť nech vás podnecuje vážiť si čas mladosti ako čas milosti a poslania. Každá pravá láska vyzrieva v modlitbe. V nej sa stáva hlbšou, vážnejšou, úplnejšou.

Kristus je náročný, neuspokojí sa s povrchnosťou, nepripúšťa nerozhodnosť. On je jedinou cestou, ktorá vedie k Otcovi. Ten, kto ho nasleduje, nekráča vo temnotách. Kristus je svetlo vašej mladosti a prameň vašej radosti.

Soľ i svetlo prispievajú k zlepšeniu kvality vecí. A to je presne to, čo sa očakáva aj od mladých: prispejte skvalitnením seba samých, k skvalitneniu Cirkvi i seba samých.

Láska nie je len niečím spontánnym a inštinktívnym: je to rozhodnutie, ktoré treba neustále potvrdzovať. Keď muža a ženu spája pravá láska, každý z nich berie na seba osud druhého ako svoj vlastný, aj za cenu námah a utrpení, aby ten druhý mal život a mal ho v hojnosti.

Tajomstvo príťažlivosti a obdivu, ktoré Kristus, večne Mladý, vyžaruje okolo seba, spočíva v jeho dokonalom spojení s Otcom a v dokonalej obete jeho života. Niet krajšej a väčšej práce, ako stať sa z lásky užitočným pre iných.

Milí priatelia, viem zo svojej skúsenosti univerzitného profesora, že máte radi konkrétne syntézy. Syntéza-program toho, čo som vám povedal, je veľmi jednoduchá: možno ju zhrnúť do jednoduchého nie a jedného áno:
Nie egoizmu.
Nie nespravodlivosti.
Nie zábave bez morálnych zásad.
Nie beznádeji.
Nie nenávisti a násiliu.
Nie cestám bez Boha.
Nie nezodpovednosti a povrchnosti.
Áno Bohu, Ježišovi Kristovi, Cirkvi.
Áno viere a úlohám, ktoré zahŕňa.
Áno rešpektovaniu dôstojnosti, slobody a práv osôb.
Áno úsiliu povzniesť človeka a priviesť ho až k Bohu.
Áno spravodlivosti, láske a pokoju.
Áno solidarite so všetkými, zvlášť s tými najbiednejšími.
Áno nádeji.
Áno vašej úlohe vybudovať lepšiu spoločnosť.

Spoločnosť nemôže žiť v mieri a prosperite, nemôže dosiahnuť pravý pokrok bez toho, aby nechránila ľudskej osoby, nerozlučnosť manželstva a úctu k životu.

Rodina je miestom lásky a života; miestom, kde láska rodí život.

Spoločnosť, v ktorej je zasiahnutá rodina, nemá budúcnosť.

Deti sú budúcnosť, ktorá je už prítomná medzi nami; je veľmi potrebné, aby mohli zakúšať, čo je to pravý pokoj, aby boli schopné tvoriť mierovú budúcnosť.

Rodina, veľké laboratórium lásky, je prvou školou, ba viac, stálou školou, v ktorej učenie sa láske prebieha nie suchopárnymi poučkami, ale presvedčivou silou vlastnej skúsenosti. Kiežby každá rodina objavila svoje povolanie k láske!

Share/Save/Bookmark


feed0 Komentáre

Napíš komentár
 
 
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
smile
wink
laugh
grin
angry
sad
shocked
cool
tongue
kiss
cry
Menšie | Väčšie
 

security image
Opíš zobrazené písmená


busy
 

Náš člen Administrator je s nami už odo dňa: Streda, 13 Máj 2009.

Ukáž 50 najnovších článkov autora tohto článku.
Súvisiace články z tejto kategórie:


10 náhodne vybratých článkov z tejto kategórie:
Myšlienky

Vyhľadávanie

Webmisie.sk

Reklama

Reklama kresťanských stránok na internete - misia i poslanie